| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci daca parintii iubitei nu sunt de acord cu situatia ta materiala?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand esti tanar si indragostit, o felie de paine iti ajunge pe post de cina si cafeaua de dimineata desi e fiarta a 16 a oara,are un gust dumnezeiesc.
Frigul il alungi in imbratisarea celuilalt si astepti ziua salariului sa cumperi doua kilograme de carne care trebuie sa ajunga o luna,restul il dai la chirie,telefon si curent electric.
Bun, pana aici e perfect, probabil suntem de acord.
Dar cand ambii muncesc si ambii aduc un ban in casa, traind ca unul singur, speranta devine reala si progresul nu se lasa asteptat.
De ce trebuie sa descurajam doi tineri care pot sa-si faureasca un viitor impreuna si sa fie fericiti? Doar pentru ca o tanara casatorita n-ar accepta sa poarte pantofi de inlocuitori?
Eu am acceptat.Am mancat un ziar ca sa am ceva in stomac si am baut apa de la cismeaua din parc.Dar eram langa omul iubit si aveam puterea sa infrunt orice si pe oricine, putin imi pasa ca am gauri in talpa, nu mi le vedea nimeni!
Cine vrea, poate, sa stii!
Cu dragoste!

26 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil au uitat cum erau ei, la aceeasi varsta, asa ca sunt dovada vie ca totul e posibil!
Cum au reusit ei sa aiba o situatie buna, poti reusi si tu, ar trebui sa fie preocupati de fericirea fetei lor, nu daca doarme in pat cu baldachin!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru greece12):

Si totusi cand te culci cu matul gol si frig in camera inchiriata, incalzindu-ti dragostea cu sex, este o mare fericire langa omul iubit.Pe vremuri(mai) toti erau egali, suta imprumutata avea aceiasi valoare si peste 1 an, se dau apartamente de la stat pentru tineri si, cu salariul mic, puteai sa cumperi in rate. Parca e o mica mare diferenta.Si nu cred ca o tanara casatorita accepta sa poarte pantofi de inlocuitori.Cu dragoste.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru greece12):

Depinde CATA este.Si sa nu-mi spui ca aveai 17 ani cand te-ai maritat.Doar in nebunia acestei varste ai gandi asa ca in telenovele. Hai sa ne oprim aici. oricum, eu sunt insurat de 48 de ani si gandesc altfel

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

P S Am dat doar exemple.Statul nu mi-a dat nimic, dar am locuit la parinti.

| greece12 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Gandim la fel si inteleg ce vrei sa spui, nu ne contram in varste, am fiu de 20 de ani,dar as fi gata si acum,sa fac din nou exact aceleasi lucruri.
Ceea ce vreau sa spun este ca nu-i nevoie sa-i descurajam,nu-i nevoie sa le taiem creanga de sub picioare si nu-i nevoie sa le oferim ceea ce parintii nostri poate n-au putut sa ne ofere,dar am reusit singuri sa le obtinem.
E un mod sa transformi o fata intr-o materialista si un baiat in hot la drumul mare,cand,pot munci impreuna si,cat dragostea exista si e infinita, pot reusi, cum au reusit atatia altii.
Nu e telenovela, e realitate.
Incurajeaza-i, eu asta fac.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru greece12):

1/Si eu(ptiu drace!) as fi iubit o fata ca cea din fotografie2/si eu m-am casatorit din dragoste cu o fata frumoasa 3/ si noi am muncit din greu pentru a avea o stare materiala. Dar, cu 4/ observ si compar trecutul cu prezentul si constat(cu parere de rau) ca numai o incurajare nu ajunge, ca pana si un film la cinematograf (cand traiesti/numai/ din pensie)sau un iaurt ori un kil de fasole boabe au preturi prohibite. Dar cu dragoste( fara dragoste nimic nu e, nu?) poti incerca orice, cum este parerea dvs. Gata, am incheiat.Sa aleaga fata; e viata ei. Buna noapte, sfetnic bun.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru greece12):

Dragostea nu se poate manca

| greece12 a răspuns (pentru Grimberg_Noah_1990):

Da,e adevarat, mai ales cand traiesti doar ca sa-ti umpli stomacul.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru greece12):

Daca nu-ti umpli stomacul nu mai traiesti deloc

| greece12 a răspuns (pentru Grimberg_Noah_1990):

Si daca-l ai plin, consideri ca traiesti, nu?
Daca asta e scopul tau in viata, e simplu, devii fericit cu o franzela.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru greece12):

Scopul meu in viata nu e sa-mi umplu stomacul dar daca nu-mi umplu stomacul nu voi mai avea viata; corpul are nevoie de nutrimente

| greece12 a răspuns (pentru Grimberg_Noah_1990):

Ador logica ta, are flexibilitatea unui perete de ciment, numai ca polemica asta am avut-o inca o data, zece raspunsuri mai sus.
O zi buna.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru greece12):

Doar ca nu am nevoie de flexibilitate in logica; nu mananci, nu supravietuiesti. E simplu. Daca nu supravietuiesti, degeaba ai dragoste.

| greece12 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Cand esti tanar si indragostit, o felie de paine iti ajunge pe post de cina si cafeaua de dimineata desi e fiarta a 16 a oara,are un gust dumnezeiesc.
Frigul il alungi in imbratisarea celuilalt si astepti ziua salariului sa cumperi doua kilograme de carne care trebuie sa ajunga o luna,restul il dai la chirie,telefon si curent electric.
Bun, pana aici e perfect, probabil suntem de acord.
Dar cand ambii muncesc si ambii aduc un ban in casa, traind ca unul singur, speranta devine reala si progresul nu se lasa asteptat.
De ce trebuie sa descurajam doi tineri care pot sa-si faureasca un viitor impreuna si sa fie fericiti? Doar pentru ca o tanara casatorita n-ar accepta sa poarte pantofi de inlocuitori?
Eu am acceptat.Am mancat un ziar ca sa am ceva in stomac si am baut apa de la cismeaua din parc.Dar eram langa omul iubit si aveam puterea sa infrunt orice si pe oricine, putin imi pasa ca am gauri in talpa, nu mi le vedea nimeni!
Cine vrea, poate, sa stii!
Cu dragoste!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bogăția se face!
Pa, pa.

| DNSK a răspuns:

Pff, ce conteaza? iubiti-va, lasati preconceptiile astea. Nu trebuie sa se bage ei in relatia voastra in primul rand

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Eu nu le prezint parintilor si nu le voi prezenta iubita pana cand nu voi avea intentii serioase(casatorielaughing)) si pana acum nici ea nu m-a prezentat parintilor ei. oricum daca acei oameni ar gandi asa inseamna ca ar fi niste increzuti si inculti si nu mi-ar pasa si asta nu ar conta in relatie pentru ca eu sunt cu acea fata, nu cu parintii ei, dar asta nu inseamna ca nu mi-ar placea sa fiu prieten si cu ai ei.

| Azµre a răspuns:

Nimic, ce treabă au părinții în relația ta?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Nimic,mergi mai departe.
În ziua de azi numa interes, dragoste adevărată, nimic!
Te pup!

| charleslouboutin a răspuns:

Nu faci absolut nimic. Daca respectiva ta iubita impartaseste cliseele prostesti ale parintilor cel mai bine e sa o lasi!

| Rooksee a răspuns:

O las pe ea sa hotarasca daca mai vrea sau nu sa fie cu mine. Eu incerc sa ii dovedesc ca am multe alte calitati si ca exista la un baiat si alte calitati decat situatia materiala.

| mariumarius a răspuns:

Ii inpustii...nu vad altfell

| CapitanulEvident a răspuns:

Le lasi fiica gravida.

| acidickiddo a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau, nu as tine prea mult cont de parerea lor.Sau mai degraba, n-as tine cont deloc.Asta pentru ca persoana de langa mine m-a acceptat asa cum sunt si ea este de ajuns.Altii nu intra in discutie.

| MakePeaceNotWar a răspuns:

Nu va demoralizati din cauza asta, nu trebuie sa ii bagi in seama... daca voi va iubiti, asta e tot ce conteaza.

" Iubirea le invinge pe toate"

| dedicatdnb a răspuns:

Iti iei alta! lacul e plin de broaste big grin

| NikulaE97 a răspuns:

Inseamna cas comunisti paduchiosi si trebuie sa nu-i bagi in seama