Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Ce înseamnă a înşela pentru voi? Aţi ierta dacă aţi fi înşelaţi?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Inselat esti atunci cand te intorci de la piata si constati ca, kilu' de cartofi pe care tocmai l-ai cumparat are decat 800 g.
Cand este vorba de relatii intre oameni problema este mult mai profunda si conteaza foarte mult daca exista si implicarea sentimentala.
Sexul sportiv nu l-as baga la categoria inselat. A insela inseamna a ridica minciuna la rang de adevar.
Indubitabil, nu, nu as ierta un asemenea gest.

| catthshshshs a răspuns:

De preferat este sa nu fiu inselata. A insela inseamna a trada increderea celui care te iubeste. Am iertat in trecut si poate inca as mai face-o in relatia actuala, dar sunt sigura ca iubitul meu nu m-ar insela niciodata, cum nici eu nu as face-owinking

| Malvina24 a răspuns:

Daca persoana te-a inselat prima data o poti ierta daca intre voi a existat iubire, daca s-a mai intamplat :NEXT!

identitate
| identitate a răspuns:

Acum 10-12 ani as fi spus ca "a insela"=a face sex cu alta persoana si categoric nu as ierta.
Acum insa am o alta parere si sunt de acord cu @Dany:"Sexul sportiv nu l-as baga la categoria inselat. A insela inseamna a ridica minciuna la rang de adevar."
Nu as spune ca as ierta ci deja am iertat de mai multe ori.In primul rand am inceput sa vad femeile altfel iar exclusivitatea in ceea ce priveste sexul nu are absolut nici o importanta pentru mine. Poate pentru ca prima femeie de care m-am indragostit avea deja un iubit, nu am facut sex cu ea si totusi relatia noastra a fost foarte frumoasa.Sau poate pentru ca si in cazul celorlalte femei din viata mea nu am fost singurul barbat din viata lor (in acelasi timp adica, cu o singura exceptie dar nu as baga mana in foc laughing ).
De ce sa ierti? Intai de toate pentru ca trebuie sa intelegi ca daca ii pui capat relatiei, intai de toate tu suferi pentru ca ramane cea mai importanta persoana pentru tine.In al doilea rand si tu ai gresit pe undeva pentru ca altfel nu se intampla asa ceva. E adevarat ca ar fi preferabil mai intai sa-ti spuna unde gresesti big grin dar de obicei oamenii aleg calea usoara.
Si as ierta oricand pentru ca totul devine mult mai frumos daca iti asumi si tu greselile si schimbi ceva. Daca in schimb relatia continua ca inainte, ba chiar se invinovateste partenerul nu are rost.
Daca ea e cu altcineva sau chiar face sex cu altul (sau de ce nu cu altahappy ) nu ma simt inselat si nu ma deranjeaza daca imi spune.Pentru ca oricum se intoarce mereu la mine iar concurenta ma motiveaza.happyDaca ma minte insa (nu doar in ceea ce priveste sexul ci orice) ma simt inselat.
Intrebarea care ar trebui pusa insa e "Cati(e) dintre voi va dati seama ca sunteti inselati(e)?" Va spun eu.Foarte putini.Si atat timp cat nu simti imediat ca se intampla nu ai nici un drept sa invinovatesti pentru ca persoana respectiva e un "strain" pentru tine. Dar "din fericire" pentru ei/ele nu o sa fie nevoiti(e) sa ierte pentru ca nu o sa-si dea seama.Si fac afirmatiile bazandu-ma pe cunoasterea relatiilor a foarte multe persoane, dincolo de aparente.
Daca ii/le vad pentru prima oara pe strada pot sa spun cine inseala, urmeaza sa o faca sau ar face-o imediat la prima propunere pentru simplul motiv ca tiparele comportamentale sunt aceleasi.
Sansele sa ajungi in patul uneia foarte frumoase(care are "iubit") sunt mult mai mari.Nu toate, e vorba de cele care sunt luate de mana dar tinute la distanta, prezentate ca trofee in timp ce el paseste mandru cu privirea drept inainte si nu vede ca ea se uita dupa altii, sau ca-ti zambeste stiind unde a fost noaptea trecuta.
De ce se intampla? Simplu.Pentru ca ei incearca sa le demonstreze ca nu sunt interesati de sex si de frumusetea lor asa ca nu prea fac asa ceva cu ele.laughing In schimb conteaza foarte mult pentru o femeie, tocmai de asta poti sa-i spui ca e proasta sau orice altceva numai sa nu-i spui ca e urata.Si pentru ce are nevoie de frumusete?!

| julieta a răspuns:

O mare dezamagire, am fost inselata si am iertat. daca as mai fi inselata in viitorul apropiat nu as mai avea puterea sa iert, intotdeauna e bine sa acorzi o sansa daca simti ca merita sa o primeasca happy

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

In cazul de fata a insela inseamna a trada.
Din moment ce iubesti o persoana nu o poti trada, iar daca ai face acest lucru ti-ai trada propriul suflet, lipsa de respect pentru persoana care se presupune ca o iubesti, imaturitate.
Aceste persoane sunt lase, gandindu-se doar la sine insasi.
Nu as ierta.De ce? Sa ma mint pe mine? Sa nu vad greseala celui cu care ma voi casatorii, poate!
Daca a facut-o odata cu siguranta vor mai exista si alte dati.
Bineanteles, exista si exceptii care merita iertarea, insa consider ca "inculpata/ul" va trebui sa dea dovada de multa fidelitate pentru a fii iertat de cel/a inselat/a(tradat/a).
Numai bine!

| nyko06 a răspuns:

A isela este ceva foarte urat si nici nu as ierta daca as fi inselata.

| francesca a răspuns:

Am fost inselata o singura data, dar am iertat.acum,nu as mai ierta pentru nimic in lume.

| 38499388seby29 a răspuns:

1 trebuie sa fi tare atent daca vrei sa stii ce inseamna a insela: ÎNŞELÁ, înşél, vb. I. I. Tranz. (Înv.) A pune şaua pe cal, a înşeua. II. 1. Tranz. A induce în eroare, a abuza de buna-credinţă a cuiva; a amăgi. Expr. A înşela aşteptările = a dezamăgi. (Despre simţuri, facultăţi psihice) A nu (mai) funcţiona bine, a da o imagine eronată, neconformă realităţii. Mă înşală memoria. 2. Refl. A-şi forma o părere eronată despre cineva sau ceva; a greşi. 3. Tranz. A încălca fidelitatea conjugală; p. gener. a fi necredincios în dragoste. A ademeni, a seduce o fată, o femeie. – Lat. in-sellare.
Sursa: sseby 16/04/2020 | Greşeală de tipar
ÎNŞELÁ vb. 1. a ademeni, a amăgi, a încânta, a minţi, a momi, a păcăli, a prosti, a purta, a trişa, (livr.) a iluziona, (înv. şi reg.) a juca, a planisi, a poticări, a prilesti, a sminti, a smomi, a şutili, (reg.) a şugui, (Transilv. şi Ban.) a celui, (Munt.) a mâglisi, (Transilv.) a tăşca, (înv.) a aromi, a blăzni, a gâmbosi, a măguli, a mistifica, a surprinde, (fam.) a duce, a fraieri, a şmecheri, (fam. fig.) a arde, a frige, a încălţa, a pingeli, a pingelui, a pârli, a potcovi, a prăsi, (Mold. fig.) a boi, (înv. fig.) a luneca. (I-a ~ cu vorbe frumoase.) 2. a trăda, (înv.) a vicleni, (fam. fig.) a încornora. (Şi-a ~ nevasta.) 3. v. escroca. 4. a greşi. (S-a ~ în privinţa lui.)

si eu peronal totusi as mai oferi o sansa. big grin

sper ca te am lamuritwinking

| カルメン a răspuns:

Aproape toate fetele zic ca nu ar ierta daca ar fi inselate de parteneri, dar daca il iubesti te gandesti ca poate mai merita o sansa...si pana la urma tot l-ai ierta.

| claudia_5508 a răspuns:

Cred ca depinde de situatia fiecaruia.Acum spun ca nu as ierta dar pana nu te afli in acea situatie nu ai de unde sa stii cum vei reactiona. Oricum e dureros si uratsad

| doina_2123 a răspuns:

Am fost si eu o data inselata, dar a iertat si acum numi pare rau.

| ZeroBarat1 a răspuns:

Prima data, mai merita o sansa, a doua oara nici vorba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as simti inselata daca as sti ca sta cu mine din... obisnuinta, ca el vede rutina, in ceea ce eu vad relatie.
Sa insele, asta putem sa facem toti, daca vrem si daca ne abandonam principiile. Mai degraba ma deconcerteaza neatentia partenerului si delasarea lui, mai degraba ma irita faptul de a se complace in ceva ce este, in ceva ce are si atat!
Vorbesc doar vorbe, nu vorbesc fapte! Nu mi s-a intamplat! Sau nu stiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum eram categoric impotriva. si nici in ruptul capului nu ma gandeam sa mai ofer o sansa daca as fi inselata. dar in functie de cat de mare e dragostea.si daca este reciproca.se mai poate acorda o sansa... dupa ceva timp. si nu exista decat doua posibilitati: totul sa mearga si mai bine decat era sau totul sa mearga prost si sa se dovedeasca ca nu ai luat alegerea corecta. dar pana nu treci prin asta nu ai de unde stii ce va fi, nu?

| t_5002 a răspuns:

Eu cred ca oricine mai are dreptul la o sansa, dupa parerea mea nu este chiar atat de grav daca nu stiilaughing poate pare ciudat, dar cred ca un baiat /o fata, inseala daca persoana cu care este nu ii ofera totul.Si inca ceva sa nu asculti de vorbele altora de multe ori sunt persoane care iti vor raul, eventual daca aflii ceva poti intreba politicos "victima"laughing si el iti va confirma sau nu cele intamplate.eu asa am facut de fiecare data si sincer nu mi-a parut rau. Daca spui ca iubesti trebuie sa ai incredere in persoana de langa tine, nu sa asculti de gura lunii!happy

| princess4ever a răspuns:

Prietenu meu ma inseala, si nu am ce sa ii fac pentru ca suntem ftt departe si nu neam mai vazut de 8 luni deja, dar sper ca tot pe mine o sa ma iubeasca sad