| RAY a întrebat:

Ce inseamna o relatie serioasa? ce inseamna a fi pregatit de asa ceva? sincer sa fiu eu nu stiu ce vreau de fapt stiu e aiurea, poate vream sa cunosc o fata dar cand am dat anunt matrimonial mi-a dat mesaj una casatorita cu copil de 5 ani, aiurea

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Prefer sa "ma binecuvantez" singura cu un copil care e al meu. Sunt foarte mulți care pun problema asa, si pe buna dreptate. De asta sunt multe femei singure cu cate un copil. Pentru ca le este greu sa intalneasca pe cineva care sa accepte situatia. Si pana la urma, de ce ai face-o? Eu nu as putea iubi in veci un copil care nu e al meu. Nici sa accept un bărbat cu un copil, indiferent cat de grozav ar fi. Ok, copilul nu are nicio vină. Dar nici eu nu am. Atat timp cât eu nu am "tare" din spate...De ce trebuie sa accepti ca partenerul sa plătească pensie de intretinere, sa nu poată petrece timp cu tine, ca duminica are program de vizita, sa fii fortata de împrejurări sa te porti frumos cu ala mic, sa vina la tine in casa si sa vorbească despre mami, sa stea la spital ca il suna fosta nevasta ca ala micu are febra, sa vina cu voi in concediu. Uneori copilul e mic sa inteleaga si poate trai cu impresia ca tu esti vinovata pentru ca taică-su nu e cu el. Ooo daaa! O binecuvântare!
"O femeia care are un copil este o femeie dornica de stabilitate". Pai din câte observam mai sus, se pare ca nu. Sunt si prostituate care au copii. Sunt femei care fac copii "din flori". A fi mama înseamnă sa ti se acorde anumite calități? Ce certitudine ai ca e si responsabila?

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca exista vreo pregatire pentru asa ceva. Pur si simplu, adultii italnesc parteneri, discuta cu ei, ies la un suc, o cafea, o plimbare si, pe nesimtite, daca totul merge bine, se cunosc tot mai mult si relatia devine serioasa de la sine.
Nu inteleg: femeia era casatorita sau divortata/vaduva? daca era casatorita, sa stii ca pe matrimoniale vei intalni multi oameni interesati doar de aventuri. daca nu era casatorita, faptul ca are un copil este un avantaj intr-o relatie serioasa.

| RAY explică (pentru Brigaela):

E casatorita si in prezent

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Care-i avantajul? De ce ai creste un copil care nu-i al tău?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

O sa gasesti adesea la matrimoniale persoane casatorite care cauta aventuri.

| RAY explică (pentru Brigaela):

Crezi ca cauta aventuri? nu inteleg de ce mi-a dat mesaj maritata cu copil de 5 ani cauta relatie, cam prea serioasa nu?

| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Un copil este un copil, indiferent daca este al tau sau al femeii pe care o iubesti (sau ajungi sa o iubesti). Este un dar si o binecuvantare, precum si speranta unui viitor mai bun. Nu cred ca un om normal pune problema asa cum zici tu: cui ii pasa ca nu e copilul lui, atata timp cat e copilul femeii/barbatului cu care are o relatie. In plus, o femeie care are un copil, este, mai probabil, o femeie dornica de stabilitate, de liniste, de o familie frumoasa, probabil mai vrea copii (e un mare avantaj sa stii ca persoana c care te intalnesti vrea copii).

| RAY explică (pentru Brigaela):

Pentru mine ar fi un dezavantaj, de ce as creste copulul altuia?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Exista aventuri asa-zis serioase. Banuiesc ca este o femeie care isi cauta un amant pe termen lung. Nu a spus nimeni ca o relatie serioasa este si morala.

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Deci femeia e maritata si are un copil. Nu pot sa cred ca esti atat de naiv incat sa nu iti dai seama ce vrea.

| RAY explică (pentru raluk27):

Daca ea spune ca vrea relatie serioasa

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Daca gandesti asa, ti-e mai bine singur, in mod cert nu ai generozitatea necesara sa fii intr-o relatie, i-ai face rau oricarei femei. Cum sa ganndesti asa de un copil? Trebuie sa fi oameni, sa fim buni, nu credeam ca exista oameni care sa mai gandeasca asa. oricum ar fi, nu cred ca, avand acest mod de gandire, vei gasi cu usurinta o femeie sa stea alaturi de tine.

| RAY explică (pentru Brigaela):

Daca e sa cresc ceva sa fie al meu, nu a altui mascul

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Nu o sa poti creste nici un copil al tau, cu gandirea asta. o sa zici: de ce sa cresc eu mucosul ala, da-l dracu, sa se ocupe ma-sa de el. Un copil e un copil, e o speranta pentru viitor, daca il iubesti. Faptul ca ar fi al tau nu inseamna mai mult de 5%. Stai mai bine linistit, lasa ideile de relatii si copii, nu e inca momentul. Vei sti ca e momentul sa iti cauti o relatie in momentul in care vei spune: copilul femeii pe care o iubesc este al meu 100% si as face orice sacrificiu pentru el. pana atunci, nu are rost sa ranesti pe cineva incercand o relatie bazata doar pe calcule rautacioase.

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

O speranta pentru viitorul cui? Treaba sta cam asa. Ok, nu ai avut noroc. Ai un copil nerecunoscut de tata, ai divorțat, ai rămas vaduva etc. Pai agata unul la fel: divortat, vaduv sau nu tocmai in floarea varstei. Nu cauta pe cineva fara "trecut", ca nici ala nu are nicio vina sa isi asume responsabilitati care nu ii revin.

| RAY explică (pentru raluk27):

Mare dreptate ai raluca

| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Copilul e o tara? Doamne, imi pare tare rau sa aud din gura unui om asa ceva.
permite-mi sa ma retrag din discutie, nu pot si nu vreau sa ma cobor in subuman.

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Mai bine. Iti urez succes in a deveni institutie de binefacere! Sunt multi copii in Africa si abia așteaptă sa fie adoptati.

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Prefer sa "ma binecuvantez" singura cu un copil care e al meu. Sunt foarte mulți care pun problema asa, si pe buna dreptate. De asta sunt multe femei singure cu cate un copil. Pentru ca le este greu sa intalneasca pe cineva care sa accepte situatia. Si pana la urma, de ce ai face-o? Eu nu as putea iubi in veci un copil care nu e al meu. Nici sa accept un bărbat cu un copil, indiferent cat de grozav ar fi. Ok, copilul nu are nicio vină. Dar nici eu nu am. Atat timp cât eu nu am "tare" din spate...De ce trebuie sa accepti ca partenerul sa plătească pensie de intretinere, sa nu poată petrece timp cu tine, ca duminica are program de vizita, sa fii fortata de împrejurări sa te porti frumos cu ala mic, sa vina la tine in casa si sa vorbească despre mami, sa stea la spital ca il suna fosta nevasta ca ala micu are febra, sa vina cu voi in concediu. Uneori copilul e mic sa inteleaga si poate trai cu impresia ca tu esti vinovata pentru ca taică-su nu e cu el. Ooo daaa! O binecuvântare!
"O femeia care are un copil este o femeie dornica de stabilitate". Pai din câte observam mai sus, se pare ca nu. Sunt si prostituate care au copii. Sunt femei care fac copii "din flori". A fi mama înseamnă sa ti se acorde anumite calități? Ce certitudine ai ca e si responsabila?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cum s-a casatorit aia cu un copil de 5 ani?

| DonaldTrump a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Probabil ca pedofila de care zice Ray tine copilul in lanturi intr-un subsol foarte adanc, unde nu il aude nimeni.

| RAY explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Haaaaaaaaa man nu s-a casatorit cu copilu

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate a divortat sau sotul a murit si vrea sa-si refaca viata
Mi se pare normal sa zica ca are copil.
Multi barbati nu se complica...desi eu cunosc cel putin doua cazuri in care femiile au fost accepate cu tot cu copii!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Nu a divortat e maritata inca

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Probabil sotul o neglijeaza sau e punctul de a divorta!

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns:

Înseamnă o relație ce presupune exclusivitate si un angajament pe termen lung. Adica daca totul merge bine si te intelegi cu ea, sa fii dispus sa va casatoriti.

| RAY explică (pentru raluk27):

Tu crezi ca eu sunt in stare de asa ceva?

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu. Nu te cunosc.

| RAY explică (pentru raluk27):

Nu vreau sa imi bat joc de una pentru sex, nu caut nici sex, de relatie nu sunt pregatit, aiurea

| AncaIoana98 a răspuns:

Lasa fetele ca-s mincinoase

| RAY explică (pentru AncaIoana98):

Nu toate, nu exagerra, nu toate sunt ca tine, cunosc si aici pe TPU care le cred ceea ce spun, dar sunt rare genul ala de fete

| AncaIoana98 a răspuns (pentru RAY):

Era o gluma. Nu sunt mincinoasa