| anonima4all a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cuvantul"iubire"?

Răspuns Câştigător
| sorana_1576 a răspuns:

Pentru mine, cuvintul iubire e sentimentul puternic pe care il ai pentru cineva drag, la mine-, adica sotul meu. Dragostea merge mina in mina cu iubirea.Cind iubesti cu adevarat, simti ca poti trece peste orice obstacol.In viata asta care-i grea, iubirea imi incalzeste inima, si voi trai mereu cu ea, pentru ca asta-i fericirea mea.Atunci cind tu iubesti cu-adevarat. Iar sufletul iti este nepatat. Tu simti ca ai o dragoste curata. Ce nu o vei mai trai vreodata.

22 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Inseamna un SUFLET.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Iubirea este un sentiment profund si frumos pe care putini ajung sa il cunoascawinking

cami
| cami a răspuns:

Iubire=sentiment nobil, trimis de catre Dumnezeu pe pamant, care trece uneori si prin stomac ( sub forma de fluturasihee hee ), care stie sa-si ascunda cusururile, evidentiind doar partea frumoasa si placuta, regasita in esenta... Dragoste, iubire-sentimente asemenea, din punctul de vedere al intensitatii, sentimente dulci, placute si foarte des intalnite, printre noi, oameni happy
de fapt, cred ca IUBIREA este singurul sentiment ce ne poate diferentia de niste robotei.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cuvantul iubire, pe cat de simplu, are o explicatie mult mai complexa; cati oameni, tot atatea definitii, tot atatea sentimente... Iubirea e un amestec de dulce si amar, de cald si frig, de romantic si pragmatic...inseamna respect dar si dorinta, uneori renuntari, inseamna prietenie, altruism...

| dulshe a răspuns:

Totul?

| zuzuliana a răspuns:

Cuvantu iubire inseamna multe printre care fericire...lucru pe care il caula fiecare om... poate uni descopera iubirea in viata lor ...alti numai cred ca au gasit-o

| Annitu a răspuns:

Iubire=dragoste!big grin

nu am dreptate?love strucklove struck

| Paula a răspuns:

Iubire este atunci cand urasti persoana acea dar o si iubesti in acelasi timp. cand stai in apropierea lui nu sti ce sa-i faci... iti aduce zambetul pe buze, persoana aceea este ochii tai cand nu vezi, este vocea ta cand nu poti sa vorbesti, este urechile tale cand nu auzi... iubirea'i un sentiment, o dependenta odata ce-ai intalnit acel sentiment, obisnuinta...

| cristina_6456 a răspuns:

Fericire, implinire, a darui sia primi totul

| anita_2588 a răspuns:

Pentru mine in primul rind iubire inseamna respectul unul fata de altul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind iubesti esti in stare ca sa dai totul, cind il/o vezi ti se pare ca esti cel mai fericit om de pe pamint, atunci esti cel mai bucuros om de pe pamint

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cineva are cuvinte pentru a descrie asa ceva inseamna ca sentimentele lui stau in cuvinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Admiratie.Pretuire.Comoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine iubirea inseamna incredere, stima, respect, iubirea este un sentimentr foarte puternic.Nu este greu sa te indragostesti si sa iubesti, dar este greu sa te desparti si sa uiti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine cuvantul iubire inseamna un joc in care iubesti sau esti iubit de cele mai multe ori esti respins de persoana ta iubita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IuBiRea=Totul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine cuvantul iubire inseamna ceva intens si foarte placut ce il ai pentru o persoana spiciala

| blue_7670 a răspuns:

Respect reciproc

| i784 a răspuns:

Iubirea pentru mine inseamna sa te daruiesti persoanei iubite, sa ai o flacara in suflet care de abia sa astepte sa o incalzeasca pe acea persoana... Iubirea ma face(dupa cum a mai zis cineva de aici) sa trec de orice obstacol in viata, ma face sa cred ca nu exista lucru mai frumos decat fericirea cu care se hranesc doi iubiti reciproc... se imblanzesc unul pe celalalt, se descopara, se patrund reciproc undeva in inima... Iubirea te face sa simti ca ai pentru ce trai, te face sa simti ca ai nevoie sa daruiesti si sa primesti caldura sufleteasca...Sa mergi cat mai departe pentru persoana respectiva. Asta inseamna pentru mine sa iubesti, sa simti iubire...

| CRISTINUTA_2573 a răspuns:

Totul