| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna pentru voi iubire, descrieti un gest care arata iubire.Pentru mine iubire e atunci cand cuprinzi carnea unei fete si n-o mai poti lasa.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Când nu te poți hotăra dacă sa o iubești tandru sau sa o domini pasional sa ca le faci pe ambele. Daca ne referim la modul general as zice sa vrei prietenia cuiva pentru ca e acolo și își respecta autenticitatea. Și Îți oferă ocazia sa fii martor la tot ce îl reprezintă și simte. Chiar dacă gândiți sau simțiți diferit. Nu pentru ca ti-ar oferi ceva anume. Ci pentru ca te face sa Îți simți validata ființă. Sa ai speranța că omenirea mai are o șansă. El vrea sa fii. Cum alegi tu sa fii. Sa se gandeasca dacă te-ar ofensa și sa îi pese dar sa nu lase ăsta sa Îi brutalizeze sinele.

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sexo salvaje

| RAY a răspuns:

Iubirea nu poate fi descrisa, ea doar se simte man asta e adevarul, e ceva gen obsesie compulsiva, te gandesti la ea non stop, ea e centrul universului tau, nu pot explica ceea ce am simtit

| RAY a răspuns:

Semne ale stării îndrăgostire profundă

1. Gândirea obsesivă (te gândeşti fără încetare la persoana iubită)
2. Dorinţa acută de reciprocitate (te aştepţi ca persoana iubită să îţi întoarcă sentimentele)
3. Starea de spirit devine dependentă de acţiunile sau de interpretarea acţiunilor persoanei iubite (de exemplu, interpretarea acţiunilor lui ca indicând o dragoste reciprocă)
4. Incapacitatea de a te îndrăgosti în acest fel de mai mult de o persoană la un moment dat
5. Alinare uşoară printr-o imaginaţie bogată (de exemplu, să ai senzaţia pe moment de mai bine prin imaginarea unui scenariu fantasmagoric în care persoana iubită devine accesibil)
6. Sentimente de timiditate şi frica de respingere atunci când eşti în jurul persoanei iubite
7. Intensificarea sentimentului de iubire prin adversitate (iubirea „imposibilă")
8. O „abilitate extraordinară" în a interpreta comportamente neutre ca semne de pasiune ascunsă ale persoanei iubite
9. O durere de „inimă" (regiunea centrală a pieptului) atunci când incertitudinea este puternică
10. Starea de plutire (un sentiment de plutire prin aer) atunci când speranţele sunt mari
11. O intensificare generală a sentimentelor pentru persoana iubită care lasă alte motive de îngrijorare în urmă
12. O tendinţă de a accentua caracteristicile pozitive ale lui persoanei iubite şi de a i le minimaliza pe cele negative (Adaptat din Tennov, 1979, pp. 23-24)

| RAY a răspuns:

Sase tipuri de iubire
Eros este iubirea romantică, pasională – ceea ce Tennov a numit iubirea intensă. În acest tip de relaţie, iubirea este cel mai important lucru din viaţă. Lee a spus că a căuta frumuseţea fizică sau un tip ideal simbolizează, de asemenea, acest tip de dragoste.

Ludus este un fel de joc sau dragoste fără angajamente. Minciuna face parte din acest joc. O persoană care urmăreşte dragostea ludică poate face mai multe cuceriri, dar rămâne fără angajamente.

Storge este un proces care se desfăşoară lent, iubirea bazată pe prietenie. Persoanele din acest tip de relaţie îşi doresc să participe la toate activităţile împreună. De cele mai multe ori, storge duce la o relaţie pe termen lung, în care sexul poate să nu fie foarte intens sau pasional.

Pragma este o relaţie pragmatică, practică şi reciproc avantajoasă. Aceasta poate fi nu tocmai romantică. O persoană care tinde spre acest tip de relaţie poate căuta un partener la locul de muncă sau în locul în care persoana petrece timpul. Sexul este probabil văzut ca pe o problemă de natură tehnică necesară pentru a face copii, în cazul în care sunt doriţi.

Mania este o iubire obsesivă sau posesivă, plină de gelozie şi extremă. O persoană îndrăgostită în acest fel este posibil să facă ceva nebunesc sau prostesc, cum ar fi urmăririle. Filmul Fatal Attraction(Atracţie fatală) prezintă acest tip de iubire.

Agape este iubirea blândă, afectuoasă, atentă, frăţească, altruistă nu egoistă. Aceasta este relativ rară. Maica Tereza a arătat acest fel de iubire pentru oamenii săraci.

Hendrick, Hendrick, Slapion-Foote şi Foote (1985) au constatat că bărbaţii au şanse mai mari să simtă tipul ludic de dragoste, în timp ce femeile sunt mult mai predispuse la pragma.

| ubox7007 a răspuns:

Eh, e mai mult un bussines, daca x si y sunt intr-o relatie ei (de obiei, cand sunt 2 persoane perfect sanatoase psihic) iubirea se bazeaza pe "tu dai valoare de z afectiune pentru val. de z +- n; cand x sau y nu mai dau aceleazi valori aproximative de atentie/emtoi/etc. deja intr-un timp care este delimitat de cat poti spera ca vei primi din nou acea valoare si dupa te desparti pentru ca dispare "ibirea". Oricum omul are si o nevoie naturala de a fi intr-o relatie, de ce este discutabil. Si mai este si "altfel de iubire", cea in care tie nu iti pasa de persoana cealalta, ci ce te face persoana cealalata sa simti, gen pe tine te face fericit sa vezi persoana x fericita, dar daca nu te-ar mai face fericit nu ai mai iubi persoana x, dar dupa un timp intervine monotonia si dragostea placebo. Pt mine iubirea este cand sunt liber.

| Nitunitu a răspuns:

Iubire mi se pare atunci cand esti in stare sa iti sacrifici viata pentru a salva persoana iubita...

Restul sunt doar tentative de iubire...

| Taduic a răspuns:

Din trairile mele pot defini iubirea ca o emotie profunda de stres si timiditate (dar si siguranta totala sau partiala) care apare atunci cand vorbesti cu o persoana si simti o atractie pshihica fata de acel individ; parca nu vrei sa te mai opresti din vorbit. Ei bine, aceasta forma de iubire poate aparea si la persoanele de acelasi sex (cand vorbesti cu cel mai bun prieten sau oricare alt prieten).
Iubirea fizica este doar un beneficiu pentru ambele persone, un beneficiu fiziologic. Fiecare din noi vrem sa simtim uneori sentimental de a domina, respective de a fi dominat. La acest tip de iubire, inveti sa iubesti pshihic cu tipul (casatoria) adaugand avantaje la relatia conlucrata.

| Ihvnnm a răspuns:

Pentru mine iubirea înseamnă sa jertfesti tot ce ai numai pentru binele persoanei pe care o iubesti. Sa fii in stare sa renunti si la lucrurile pe care adori sa le faci in favoarea celui iubit. De exemplu, mie îmi place sa fac mai multe lucruri, dar cel mai mult imi place sa joc tenis. Iubire ar însemna ca desi mi-am programat sa merg la tenis intr-o zi perfecta si cineva imi cere ajutorul (ex:mami e ocupata si nu are timp sa faca tot ce trebuie, o colega are nevoie sa o ajut cu temele, etc.) sa renunt la asta in favoarea persoanei respectivewinking

| Ihvnnm a răspuns:

A si încă ceva. Am auzit odata ceva foarte dragut: Diferenta dintre a placea, a fi îndrăgostit si a iubi este aceiasi ca intre acum, pentru o vreme si pentru totdeauna.
Si apropo, trebuie sa faci diferenta dintre iubirea pe care o simti pentru o persoana pentru ca este de doua tipuri: dragostea eros (fata de iubit/iubita) si dragostea agape (dragostea si dispozitia de a jertfi ce ai mai bun pentru persoanele iubite (manifestata fata de prieteni, rude, etc.). Ceea ce spui tu pot spune ca nu este niciuna din ele. Este doar satisfacerea poftei sexuale