| skizzo133 a întrebat:

Ce parere aveti de o relatie la distanta deocamdata suntem la inceput ne vedem de 2 ori de 3 ori pe saptamana.ne gandim mult inainte..la viitor.la familie etc.totusi inca nu avem posibilitatea sa stam impreuna avem 16 ani.nu mai ziceti ca e iubire adolescentina etc.nu este in cazul nostruuu..ne facem fericit etc. credeti ca va merge. daca avem vointaa? pareri dau funda si voteeee

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Salut! In primul rand, vreau sa va felicit pentru faptul ca v-ati gandit si la viitor, sunteti 2 tineri cu capul pe umeri, ceea ce gasesti destul de rar in ziua de astazi.
Acum sa fiu sincer, nu e nimic amuzant intr-o relatie la distanta. E chiar ok faptul ca va vedeti de cateva ori pe saptamana, considerati-va norocosi, altii se pot intalni la cateva saptamani sau poate chiar la cateva luni.
E bine ca aveti vointa, insa aceasta vointa trebuie mentinuta, e usor sa spui ceva insa e mult mai dificil sa o si faci.
Trebuie sa constientizati cateva lucruri : inevitabil, amandoi veti primi pareri de genul " da' ce ma, nu-ti putea gasi una de la tine din zona? nu sa mearga, atunci cand e cu tine te inseala la greu" etc etc. E cel mai usor lucru sa vorbesti in necunostinta de cauza, toti se cred experti in asta. Ei bine, pentru binele vostru, este important sa nu dati importanta acestor vorbe. Tu esti acela care o cunoaste, mult mai bine decat mine sau decat alte persoane si tu esti acela care poate ajunge la o concluzie daca relatia voastra o sa mearga si o sa fie serioasa.
Atata timp cat aveti incredere unul in celalalt, ca daca stiu si eu, unul nu poate raspunde, nu o sa aveti din start ganduri "Vai, ma inseala". Atata timp cat o sa va respectati reciproc si chiar va doriti ca lucrurile sa mearga, ei bine, eu nu vad niciun impediment pentru relatia voastra.
Fiind una la distanta, trebuie sa tineti cont de un lucru foarte important : comunicarea este foarte importanta in relatia voastra, nu zic sa vorbiti 24 din 24, 7 zile din 7, insa ca in orice relatie vor mai aparea certuri, neintelegeri. Ideea este ca atunci cand vor aparea, aceste lucruri trebuiesc discutate si nu sa va suparati unul pe altul si sa nu va mai vorbiti cu zilele, daca veti proceda asa, ei bine, relatia va avea de suferit si in cele din urma nu o sa mai mearga.
Daca crezi ca amandoi sunteti capabili sa indepliniti aceste mici conditii, atunci totul e ok, o sa aveti parte de o relatie frumoasa. Daca nu, din pacate mai mult ca sigur va veti desparti.

Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna iti doresc! happy

13 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Uite, relatile la distanta se termina repede pentru ca oricand ceva poate interveni. Rare ori se poate mentine o astfel de relatie. Acum nu stiu cat de cladite sunt sentimentele voastre, dar totusi la 16 ani de ce sa suferi ca va vedeti de 2/3 ori pe saptamana? Va veni momentul cand il vei vrea/o vei vrea aproape de tine si nu e acolo, ce faci astepti pana saptamana viitoare?!
Plus ca va ganditi prea mult la viitor sau familie, de ce sa va irositi anni astia frumosii?!
Te-ai gandit ca o data cu indragosteala asta poti avea parte si de o mare dezamagire?!
Copii, nu se merita! happy

| skizzo133 explică (pentru madyddd):

Chiar nu inteleg de ce ganditi asa sincer..stiu multi care sunt din generala impreuna si acum aproape se casatoresc au 25 ani ..deci nu e chiar asa..nu? se poate daca ne iubim cu adevaratt!?

| mona a răspuns:

Eu nu cred in relatii la distanta, am avut doua astfel de relatii care au durat 2 respectiv 5 ani si m-am ars, parerea mea este ca nu are rost sa te complici cu cineva la zeci, sute de km distanta cand poti avea pe cineva mai aproape de tine

Răspuns utilizator avertizat
| SefaTa97 a răspuns:

Daca va vedeti macar de 2 ori pe saptamana, e foarte bine.
Sunt sanse in proportie de 80% sau poate chiar mai mult.
De ce nu ar fi sanse? Nu esti singura care traieste o relatie la distanta.
Daca va iubiti, relatia va tine chiar daca va vedeti si o data pe luna!

| Andeuta a răspuns:

Pai daca e o relatie la distanta este bine ca va vedeti totusi. poate va rezista sunt rezervata in ceea ce priveste planurile astea de viitor, nu este cazul acum mai e timpbig grin

| RCristofor a răspuns:

Stai chill, si eu am fost asa. Ma gandeam ca o sa ajungem in carje impreuna, e trecator.

| roxy24 a răspuns:

Pai am o parere buna si iti zic si de ce:cea mai buna prietena are o astfel de relatie, ei se vad la o luna si relatia dureaza de trei ani ba mai mult decat atat s-au si logodit deci baftahappy

| wanna a răspuns:

De 2-3 ori pe saptamana?!
O duceti bine!
Eu mi-am inceput relatia actuala tot la distanta insa ne vedeam de 4-5 ori pe an(cate 3-4 saptamani). In rest vorbeam toata ziua la telefon si ne vedeam pe net.
Acum avem 2 ani si 4luni de relatie, suntem logoditi de 8 luni, locuim impreuna de 2 luni si daca reusim, la anul ne si casatorim.
Deci se poate daca e vointa din partea ambilor happy

| lolly a răspuns (pentru wanna):

Fara suparare, cati ani aveti? Ma bucur pentru tine si pentru vointa pe care ai avut-o, pentru puterea ta de asteptare!

| skizzo133 explică (pentru lolly):

Mergem pe 16 amandoi

| wanna a răspuns (pentru lolly):

Nu ma supar :p
eu am 24, el la fel happy

| GeoGeorgiCool a răspuns:

Daca va iubiti puteti fi pe doua parti diferite ale pamantului ca tot o sa va iubiti si da merge daca aveti vointe happy Sa va tina!