| sylar2007 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care se casatoresc la 18 ani? si aici ma refer la casatorie din dragoste nu din obligatie(ca la rromi)sau,, am lasat-o gravida si ne casatorim"?

26 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru actuala societate sunt prea cruzi, viața este cu atâtea necazuri și neîmplinire, fericirea este fugară.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Fie sunt inconstienti, fie sunt responsabili.
Daca stiu in ce se baga, atunci tot respectul, daca nu, atunci numai se complica si nu le prevad un viitor fericit impreuna.

| mona a răspuns:

Nu am nimic impotriva celor care se casatoresc la 18 ani, daca se iubesc bine fac

| Annim a răspuns:

La formarea unei familii, pe linga dragostea reciproca are o importanta destul de mare situatia financiara. Dupa logica ta si raspunsurile care le-ai dat cred ca esti fata big grin big grin >>> baietii niciodata nu insista sa accentueze casatoria. Daca ambele persoane sau cel putin una din ele are un post de lucru cred ca e ceva normal insa daca ambii sunt saraci lipiti de pamint nu mai poate fi vorba de familie. Nu insinuez ca ambele persoane trebuie sa fie bogate, dar cel putin o baza materiala sa aiba. Totusi dupa parerea mea e foarte devreme de la asa o virsta sa te regasesti sub jugul casniciei. Anume perioada 18 - 30 asta e perioada YOUNG WILD AND FREE si sa pierzi aceste momente din viata cu o casnicie plictisitoare nu vad sens. La urma urmei nimic nu e vesnic nu gindi atit de colorat itr-o zi apare si acel diferend mult asteptat in relatie care duce la destramarea familiei si regret.

| sylar2007 explică (pentru Annim):

Gresit,sunt baiathappyEu cred ca daca simti ca ai gasit persoana potrivita pentru tine si simti ca o iubesti din tot sufletul atunci sa te casatoresti e ceva normal.Da casatoria poate sa fie ceva plictisitor dar poate sa fie si ceva frumos si ceva care sa te tina in priza.Casatoria e dictata de cuplu nu de altcineva. Daca altii nu au stiut sa faca din casnicia lor ceva uimitor atunci nu inseamna ca si altii trebuie sa faca la fel.Cei care sunt batrani acum s-au casatorit de la 18 ani si la 20 deja aveau un copil si 70%din ei sunt casatoriti cu aceeasi persoana(adica nu au divortat)iar acum cand se merge pe principiul,, nu te casatori de tanar mai asteapta si have fun''se divorteaza pe banda rulanta.Nu cred ca e importanta varsta atunci cand te casatoresti ci respectul fata de acest pas.Cea mai mare problema la cei care se casatoresc e ca. cred ca daca te-ai casatorit nu mai trebuie sa o cuceresti persoana iubita, ca o floare la aniversare e suficient, si ca o iesire o data la 1000 de ani e perfect.e complet gresit! eu cred ca exact atunci cand te casatoresti trebuie sa faci tot posibilul nu doar sa pastrezi iubirea persoanei iubite ci sa faci sa creasca acea iubire.sa mentii pasiunea in relatiei.cred ca tocmai asta nu face plictisitoare casnicia, de abia dupa ce te casatoresti incepe aventura.Nimic nu e mai frumos sa vezi simbolul iubiri pe degetul persoanei iubite(verigheta)sau sa te trezesti in fiecare zi langa ea. sa stii ca intodeauna poti sa te bazezi pe ea.sa stii ca indiferent de cati cretini ai intalnit in acea zi, cand vei ajunge acasa vei uita de tot cand o vei vedea. Poate multi ma cred naiv dar pana la urma nu asta e iubirea? daca nu faci ca iubirea sa fie frumoasa si sa insemne totul pentru tine atunci de ce iubim?

Ps.da situatia materiala doar nu te casatoresti si stai cu parintii...dar poti sa inchiriezi o garsoniera/apartament.atatia tineri lucreaza in ziua de azi diferenta e ca in loc sa iti lasi salarul in club sau la un magazin de haine, il lasi acasa pe cheltuieli normale

| Annim a răspuns (pentru sylar2007):

As vrea doar sa discut cu tine dupa ce te vei casatori, iti respect parerea nu te contrazic pentru ca certurile noastre ar duce la infinit deci v-om vorbi peste zece ani okay. Iti spun asta pentru ca sunt sigur ca iti vei schimba parerea. Bye

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-ar fi foarte importantă vârsta, ci posibilităţile pe care le au şi înţelegerea de care vor da dovadă faţă de partener(ă)/soţ(ie).

De obicei, aceste căsătorii NU rezistă prea mult în vremurile actuale.

| neutrino a răspuns:

Nu au minte.

| sylar2007 explică (pentru neutrino):

De ce nu? pentru ca sunt tineri? am vazut cupluri care dupa 20 de ani de casnicie el a parasit-o pe nevasta-sa de 50 de ani pentru una de 20.eu sincer cred ca nu conteaza ce varsta ai conteaza ce simti. unde scrie ca daca esti casatorit nu poti sa te duci cu persoana iubita intr-un club/bar? unde scrie ca daca te casatoresti nu poti sa te distrezi cu prietenii? unde e scris ca o data ce te-ai insurat viata ta s-a sfarsit? dar cei care la 40 de ani inca nu se insoara pentru ca mai vor sa se cupleze cu una alta au minte? dar cei care dupa 30 de ani de casnicie isi parasesc sotiile pentru pustoaice de 18 ani?

| neutrino a răspuns (pentru sylar2007):

Mi-ai cerut parerea. Atata tot. Tu ai o parere pe care eu nu o sustin dar ti-o respect. La fel ar trebui sa faci si tu.

| Vix999 a răspuns (pentru sylar2007):

Pentru ca la 18 ani nu ai maturitatea necsara sa intelegi cat de complexa este o casatorie. Aveti bani destui sa stati singuri sau vreti sa stati pe carca parintilor?
Aveti de gand sa va terminati studiile sau o sa va chinuiti toata viata cu niste joburi mizere?
O sa faceti copii acum sau o sa aveti rabdarea si maturitatea sa asteptati pana cand veti avea o cariera?
Sunteti siguri amandoi ca gata...nu vreti sa mai cunoasteti pe nimeni altcineva? Niciodata? Ca asta e persoana langa care vreau sa ma culc si sa ma trezesc in fiecare dimineata? Ca aceasta persoana vreau sa o vad mereu, oricand.
Aveti de gand sa aveti singuri grija de voi sau va duceti la mama sa va dea de mancare si sa va spele si sa va faca curat?

Aveti de terminat niste studii..si in plus daca vreti sa stati impreuna o puteti face si fara acel act. Pentru mine oamenii care se grabesc de la varste fragede, sunt oameni care nu sunt siguri pe partener. Va e frica ca daca intra unul din voi la facultate si nu e legat de un act va pleca din relatie?
E prea din timp si persoanele care fac asta la o varsta asa mica se grabesc sa isi asume niste greutati care nu ar trebui sa existe ca si perocupare la 18 aniwinking
Dar ma rog, fiecare pasare pe limba ei moare si fiecare e liber sa faca ce vrea! Din pacate uneoriwinking

| sylar2007 explică (pentru Vix999):

OMGlaughingOk o zic pe sleau.Amandoi suntem la facultate si amandoi avem job.Nu stam pe capul parintilor, avem propria locuinta, cand avem nevoie de ceva apelam la propri bani.Sunt foarte sigur pe ea si ea pe mine tocmai de asta ne-am casatorit! De 2 ori pe saptamana iesim in oras numai noi doi, in rest iesim cu prietenii pe care ii avem in comun.Nu am nevoie de o aniversare pentru a imi aduce aminte ca e un gest frumos sa ii cumpar o floare/parfum etc. Avem multi prieteni, ne distram impreuna si nu am nevoie sa ma culc cu 1000 de femei pentru a putea spune la un moment dat ca am avut o adolescenta faina iar ea la fel.Nu am nevoie sa ma imbat pana nu mai stiu de mine sau sa imi cheltuiesc toti banii pe prieteni pentru a ma lauda ca vai am copilarit si m-am distrat.crezi ca e nevoie de o casatorie sa ai greutati la 18 ani? poate daca ai parinti care te cresc in puf nu ai griji dar in rest... diferenta e ca atunci cand esti casatorit treci prin greutati impreuna cu persoana iubita si nu singur.Nu ma astept sa fiu inteles sau altii ca noi sa fie intelesi, traim intr-o lume unde o fata isi pierde virginitatea la 11 ani iar cea mai mare problema a adolescentului e cat e de mare sau,, sa mi-o trag cu aia dupa cu cealalta''. Facem curatenie, spalam.calcam,reparam,ne distram, comunicam etc.in timp ce alti adolescenti se roaga de mami si tati sa le de-a bani noi ii producem! in timp ce alti asteapta sa li se puna mancarea in fata noi o facem.ne distram si noi dar cu cap! si ne gandim si la ziua de maine nu numai la cea de azi.e un pic stupid sa spui ca, casatoria la adolescenta e o graba, cand traim in lumea fetei care nu stie cum sa se dezvirgineze mai repede, sau a baiatului care sta cu rigla sa si-o masoare, sau a,, petrecaretilor''care stiu doar sa stea prin cluburi sau a unor baieti care stiu doar sa stea la pc si sa nu aibe un real life

| neutrino a răspuns (pentru Vix999):

Felicitari pentru acest raspuns: pertinent, consistent si plin de intelepciune. O adevarata lectie de pedagogie si psihologie pentru tineret si nu numai.

| Vix999 a răspuns (pentru sylar2007):

In cazul in care faptul deja e consumat...nu vad de ce iti mai pasa de parerea celorlalti.
Daca tu ai impresia ca distractie inseamna cele enumerate de tine mai sus ...imi pare rau dar eu nu am spus nicaieri ca trebuie sa te "distrezi" in maniera asta.
Eu ti-am vorbit de total alte aspecte dar tu ai ales sa iti manifesti niste frustrari pe care presupun ca altii ti le-au bagat in cap in loc sa intelegi despre ce am vorbit eu happy
Ma rog, repet, odata ce te-ai casatorit deja nu vad sensul intrebarii. Sau e din pura placere de a te contrazice? Sau pentru autolauda? Ti se pare ca tu faci ceva iesit din comun? Exact la astea ma refeream cand spuneam cu preocupari pe care o persoana de 18 ani nu ar trebui sa le aibe : grija zilei de maine, spalat, gatit etc. Si nu ma lua cu teoria cazurilor de copii care au vieti grele oricum. Alea sunt cazuri diferite, tragice si trebuie tratate separat si punctual.
Sa va ajute Dumnezeu (ca doar El v-a binecuvantat tu? ) sa rezistati. Dar statistic vorbind, sansele unei casatorii de genul asta sunt mult mai reduse.
Teoria cu "parintii care s-au casatorit tot la 18-20" pe care ai spus-o tu la un moment dat nu se sustine. Erau alte vremuri iar grija zilei de maine era foarte mult redusawinking Nu poti compara...tu trebuie sa te raportezi la 2012 nu la 1900winking
Ca si concluzie, fiecare are dreptul sa isi faca propriile alegeri asa cum fiecare are dreptul la o opinie si sa ma faci pe mine sa accept opinia ta ca fiind corecta e ca si cum mi-ai spune sa fiu mai inalta. Evident merge si vice - versa. De aici si intrebarea : care e scopul postarii tale?

| Vix999 a răspuns (pentru neutrino):

Multumesc frumos. Pacat ca simt ca vorbesc cu peretii de cele mai multe ori laughing)) Dar nah...tot incerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O părere proastă. În general am o părere proastă despre cei care se grăbesc, sau cei care " visează " la căsătorie. Cu ce e atât de important actul de la primărie şi acordul preotului? Poţi să-ţi întemeiezi o familie şi fără toate astea.

| sylar2007 explică (pentru anonim_4396):

Da si sunt foarte sigur ca te-ai fi simtit mandru daca profesoara te-ar fi intrebat de ce tata e gheorghe si mama ta e popescu.sau oamenii ar spune ca esti facut din flori.bineinteles mai e si varianta ca tatal,, tau''a fost atat de las incat nu si-ar fi asumat responsabilitatea casniciei.bine aici e chestia cu, copii eu ma refeream la iubirea de cuplu. daca, casatoria e doar o hartie atunci de ce nu o semnezi?(ma refer in general),, acordul preotului''? fara suparare dar habar nu ai ce inseamna casatoria la biserica.atunci cand te casatoresti la biserica iar preotul iti da binecuvantarea(nu acordul)inseamna ca te-ai casatorit cu persoana iubita in fata lui Dumnezeu.Inseamna ca vrei ca Dumnezeu sa fie martorul iubiri voastre.asta e nesimnificativ? e usor sa te cuplez cu cineva si sa te culci cu ea fara sa iti asumi responsabilitati, mai greu e sa iti asumi acea relatie atat legal cat si in fata lui Dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru sylar2007):

" Da si sunt foarte sigur ca te-ai fi simtit mandru daca profesoara te-ar fi intrebat de ce tata e gheorghe si mama ta e popescu " - Şi cei care au mamă naturală şi tată vitreg, iar numele lor diferă de cel al actualilor părinţi, se simt la fel de mândri?
" sau oamenii ar spune ca esti facut din flori " - Şi crezi că aş da doi bani pe ce spun " oamenii "?
" bineinteles mai e si varianta ca tatal,, tau''a fost atat de las incat nu si-ar fi asumat responsabilitatea casniciei " - Asta ai spus-o din " folclor ". Sper să nu fie părerea ta.
" daca, casatoria e doar o hartie atunci de ce nu o semnezi?(ma refer in general) " - Pentru că urmează anumite cheltuieli după aia. Noi fiind obişnuiţi ca atunci când te căsătoreşti să faci cinste tuturor prietenilor tăi, a soţiei, a rudelor tale şi ale rudelor ei.
" fara suparare dar habar nu ai ce inseamna casatoria la biserica " - Bă, n-am fost căsătorit niciodată, deci da, n-am habar.
" atunci cand te casatoresti la biserica iar preotul iti da binecuvantarea(nu acordul)inseamna ca te-ai casatorit cu persoana iubita in fata lui Dumnezeu " - Şi dacă popa nu-mi dă binecuvântarea, înseamnă că l-am înşelat pe Dumnezeu? M-am căsătorit pe la spatele Lui?
" Inseamna ca vrei ca Dumnezeu sa fie martorul iubiri voastre. " - Indiferent că mă binecuvântează sau nu vreun popă, Dumnezeu va fi tot timpul " martor ".
" e usor sa te cuplez cu cineva si sa te culci cu ea fara sa iti asumi responsabilitati, mai greu e sa iti asumi acea relatie atat legal cat si in fata lui Dumnezeu " - Deci tu chiar crezi că nişte acte stupide şi o binecuvântare a unui aşa-zis slujitor al Domnului, pot face un om mai responsabil atunci când vine vorba de o relaţie? Nasol.

| sylar2007 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai fi citit toate comentariile pe care le-am facut aici atunci ai fi inteles ce am zis.intodeauna cand comentezi ce zice cineva mai intai sa citesti tot ce a spus

| anonim_4396 a răspuns (pentru sylar2007):

N-am niciun motiv să-ţi citesc ţie toate răspunsurile. Dacă ai ceva să-mi spui, mi te adresezi mie, nu altora.

| sylar2007 explică (pentru anonim_4396):

Motivul e urmatorul:daca citesti inainte sa vb nu te faci de rahat.cum adica,, nu am pentru ce sa iti citesc raspunsurile''atunci pentru ce dracu ai postat aici? sau esti genu ala de om care vaneaza funde si nu stie ce rahat sa manance numai pentru a se face cu o funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sylar2007):

Am postat fiindcă ţi-am citit întrebarea. Nu sunt obligat să-ţi citesc ţie toate poveştile pe care le discuţi cu alţii. Dacă vrei să-mi spui mie ceva, îmi spui mie, nu altor utilizatori şi după aceea mă jigneşti că nu-ţi citesc eu discuţiile. În plus, după o întrebare ca cea postată de tine, şi de la un utilizator ca tine, aş prefera mai degrabă să primesc " ignore " decât fundă. Ai o mentalitate de copil idiot. Dacă nu e totul aşa cum vrei tu începi să plângi şi să arunci cu injurii fără motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar bine...multi spun la varsta aceea: "Il/o iubesc atat de mult, vrea sa traiesc pana la sfarsitul vietii mele impreuna cu el/ea"
Dar in multe cazuri nu se prea intampla asa. O persoana la varsta de 18 ani nu vrea sa aiba o responsabilitate prea mare...si o sa regrete. O sa ajunga la divort iar daca acestia au si copii e si mai grav. Asa ca nu e bine sa te casatoresti la varsta de 18 ani, sa mai astepte vreo 10 ani si atunci e binewinking

| caterinasmile a răspuns:

Cei mai multi dintre cei ce au acum varste intre 35 -50 de ani s-au casatorit la 18 -20 de ani. Ei poate aceste casnicii au tinut datorita generatiei poate altfel formate, educate.
In ziua de azi sunt putini ce se casatoresc la 18 ani si ajung sa regrete cei mai multi ce o fac!
Eu una nu am nimica impotriva cu aceste casatorii dar nu as faceao asa devreme.
O data ce te casatoresti ai si mai multe responsabilitati chiar daca totul este din dragoste. Nu cred ca esti pregatit cu adevarat pentru o casnicie adevarata. La 18 ani poate inca ar mai trebui sa copilaresti un pic, sa fi mai nebun. Poate ai sa zici ca si atunci cand esti casatorit poti fii nebun dar nu stiu ce sa zic. Casatoria schimba destul de multe chiar daca e un simplu act semnat sau marele juramant la biserica, plus ca dragostea poate se va duce si atunci ramai tanar/a si nefericit/a! Nu se merita! Dar o relatie cat se poate de serioasa mi se pare normala si chiar si logodna mi se pare ok.
Dar acum depinde de fiecare!

| Nyx a răspuns:

Depinde de la caz la caz, in cazul tau, o parere cel putin proasta.Ai 18 ani, job,faculta, intretinere de platit, mancare de cumparat/facut, curat si alte nebunii cu care inca n-ar trebui sa-ti bati capul (parerea mea) si uimitor, ai timp si chef maxim sa lasi comentarii kilometrice pe TPU. Eu in timpul asta imi faceam un pic femeia sa urle de placere ca nu as sti cand mai am timp si de asta la cate am pe cap.
Nu ma indoiesc ca tu crezi ca aveti tot ce ai scris, dar ce ai descris tu e perfect iar cum perfect e imposibil intr-o lume imperfecta... bafta la compromisuri!

| Loremary a răspuns:

Cel mai important lucru ...este sa aveti comunicare si sa va respectati reciproc.nu este ceva grav. daca va casatoriti.ma bucur ca va castoriti din dragoste.D-zeu sa va ajute!