| Nyarlathotep a întrebat:

Ce parere aveti despre conceptele: Relatie Deschisa, respectiv Mariaj Deschis? Pentru necunoscatori relatia deschisa este atunci cand iti convingi (sau incerci sa-ti convingi) partenerul/partenera ca ar fi mai bine sa vizitati dormitorul altor persoane si in acelasi timp sa ramaneti in relatie, dar numai ca colegi de apartament. In vest, acest trend este din ce in ce mai raspandit si nu mai este mult pana ajunge si la noi (daca nu a ajuns deja)

Asadar, ce parere are comunitatea despre Relatia Deschisa? Este aceasta un pas catre destramarea relatiei sau intaraste relatia? Cand si daca partenera/partenerul v-ar sugera Relatie deschisa, acceptati propunerea, va ganditi sau rupeti pe loc relatia?

Răspuns Câştigător
| VelicanEmilia a răspuns:

Sunt o multime de tute si pe retelele de socializare care nu stiu ce-nseamna si isi pun la profil "intr-o relatie deschisa" si chiar ma mir de ele ca inca nu au aflat la ce se refera de fapt asta.
N-as fi de acord! Fiind adepta unei relatii de durata, foarte serioasa, scopul meu fiind acela de a-mi face o familie si de a trai cu persoana aceea pana la adanci batraneti, nu m-as vedea langa o creatura d'asta care s-ar da in barci si cu altele si care mi-ar propune sau m-ar "sfatui" sa fac si eu la fel.
Ce-i al meu, e numai al meu. Ce-i al meu, nu pui mana. Sunt asemenea unei leoaice care-si apara prada. Ofer seriozitate si astept seriozitate!

| Nyarlathotep explică (pentru VelicanEmilia):

Am o vaga banuiala ca stiu ce inseamna relatie deschisa si deja incep sa practice, iar "personajele de sex masculin" cu care sunt in relatie accepta situatia asta. De asta isi permit. Deocamdata se intampla la astia tinerei. Stai sa vezi cand o sa inceapa cuplurile de 40-50 de ani sa faca asta, cum se intampla in vest. Sa vezi atunci distractie.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este un lucru perfect normal, mă bucur sa văd ca început încet oamenii vor accepta faptul ca omul NU este proiectat sa fie monogam

| Drimmero a răspuns:

Nu e de mine asa ceva deci voi refuza si voi rupe relatia respectiva. Nu inteleg tu ca barbat cum poti accepta cu buna stiinta sa-ti tufa altul femeia dar nici ca femeie nu pot sa inteleg cum sa fii de acord ca partenerul sa viziteze pe altele si nu pentru a le repara chiuveta.
Oricum majoritatea relatiilor sunt clasice, traditionale, probabil un mic procent din relatii sunt de tip asta "open", pentru mine sunt niste loviti la cap, daca ai chef si de alti parteneri cel mai bine pui stop relatiei si dupa umbli cu cine iti doresti pentru ca nu mai ai angajamente.

| LoveSleep a răspuns:

E o idee buna, pentru ca intr-o relatie monogama, singura diferenta e ca nu o zici cu voce tare, dar dorintele sunt tot acolo, ele exista.

E o idee proasta pentru ca va duce la destramarea relatiei ori din cauza ca cineva isi va gasi o persoana mai buna in viziunea lui, ori pentru ca unul va face mai mult sex decat celalalt, ori unul va fi gelos, etc. Nu ai cum sa faci asta sa mearga din toate directiile, e mult prea complicat.

Cum as reactiona daca mi s-ar propune? Nicicum. As zice ca daca vrea sa faca sex cu altii ne despartim si fiecare face ce vrea. Nu as accepta pentru ca sunt sigur ca mi-ar distruge relatia si chiar daca nu ar face-o, nu as vrea sa-mi impart femeia cu altii.

| Nyarlathotep explică (pentru LoveSleep):

Da, dar ce te faci cand tu si persoana de langa tine cand v-ati cuplat, ambii erati ati facut asta bun-bazati ca amandoi erai monogami. Ce te faci daca dupa x ani de relatie, aflii intr-o zi ca persoana de langa tine era poligama, a vrut relatie si de asta a "indurat" monogamie, iar acum tot persoana aia incalca contractul nescris intre voi sugerand/siluindu-te sa accepti relatie deschisa.

Si merg un pas mai departe: ce te faci daca dupa ce-ti sugereaza relatie deschisa, iti mai arunca o bomba, si anume ca va fi o relatie deschisa numai pentru ea. Tu nu ai voie sa faci la fel, iar daca faci la fel, o vezi ca face crize de nervi si iti sugereaza sa inchideti la loc relatia. Adica ea nu vrea sa te imparta cu altii, dar tu "trebuie" sa accepti sa fie ea impartita cu altii.

| LoveSleep a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ce ma fac, ce ma fac?
O las sa plece, nu e singura femeie de pe planeta.
Sa isi gaseasca pe cineva care o lasa sa fie poligama. Si vorbesc aici dupa ani de relatie, nu dupa 3 zile, sa zici ca nu imi pasa.

Eu nu evaluez oamenii dupa ce au fost in trecut, ci dupa ce sunt si cum se comporta in prezent. Daca in prezent vine cu artificii de genul, ii sugerez sa plece, indiferent ca suntem impreuna de 5 sau de 10 ani.

| LordCristobal a răspuns:

Nu e o idee buna pentru ca distruge fundamentul familiei.Pai ori esti cu persoana respectiva ori nu mai esti.
Eu as refuza o astfel de propunere pentru ca aia nu ar mai fi relatie.

| Continchiscontsters a răspuns:

Doamne ferește ați înnebunit de tot ma voi cum ma să existe asa ceva vai capul meu ce zile trăim cum ma să faci asa ceva ce va apucă ma oamenii buni ce se întâmplă cu voi

| Nyarlathotep explică (pentru Continchiscontsters):

Exista, si exista de ceva timp: nu la noi (inca), dar vine valul si la noi, in curand.

| Together a răspuns:

Relatia deschisa nu inseamna doar colegi de apartament. Continuati sa fiti intr-o relatie, dar nu e exclusiva. Puteti avea relatii si cu alte persoane.

Cred ca e potrivita pentru cei care isi pretuiesc libertatea si pot face fata geloziei.

| Nyarlathotep explică (pentru Together):

Pai relatie implica si contact intim, chiar daca nu este exclusiva. Pe hartie e cum zici tu, dar realitatea din teren este ca odata ce unul din parteneri intra in mrejelle relatiei deschise, activitatea sexuala de acasa inceteaza. Am zis bine cand am zis: colegi de apartament.