| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre razbunare, in special despre acea "razbunare din iubire"? De exemplu daca partenerul va inseala sau va face sa suferiti enorm de mult, acceptati sa ramaneti cu el doar pentru a va razbuna, pentru a-i face la fel? Si mai ales daca vedeti ca partenerul este indiferent in fata suferintei voastre, daca vedeti nu regreta nimic, daca vedeti ca se considera nevinovat(desi e vinovat), ramaneti in acea relatie doar pentru a va razbuna pe el, sau intrerupeti de tot relatia? Credeti ca un astfel de partener merita razbunare(sa-i faceti exact ceea ce v-a facut el), sau merita sa fie parasit pentru totdeauna?

9 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Daca aleg sa raman cu el, inseamna ca-l iubesc enorm si-l iert. Depinde de stare, poate desi il iubesc, aleg sa-l parasesc. Nu are rost sa ma razbun.

| Korrawi a răspuns:

Nu cred ca are rost, ma indoiesc ca o sa-i pese daca ii faci si tu la fel.
Si inca ceva, mai devreme sau mai tarziu, toate se intorc, bune sau rele.
De ce vrei sa-ti scurtezi viata pentru un dobitoc? Lasa-l, si vezi-ti de drum.

| RAY a răspuns:

Merita sa inveti ceva din experienta avuta si sa speri ca numai vei pati la fel, data viitoare crede in fapte nu cuvinte, razbunarea nu are sens ba mai mult te amagesti, iarta-l sunt singur ca va regreta candva

| neutrino a răspuns:

" Razbunarea din iubire" mi se pare o copilarie, asta ca sa nu spun o prostie. Ar trebui ca marea parte a tinerilor sa-si piarda timpul cu asemenea actiuni.
Te-a inselat? Faci un pas inapoi, te retragi frumos, eventual plangi, apoi te speli cu apa rece si pornesti pe un nou drum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica sa-ti mai irosesti timpul doar ca sa echilibrezi balanta? Si ce rezolvi? Probabil vei mai suferi pe parcurs, timpul nu ti-l da nimeni inapoi iar vei ramane tot singur(a) dar cu satisfactia ca ai platit cu aceeasi moneda. Asta daca vei reusi, din moment ce deja te-a inselat, partenerul nu va suferi prea mult cand va pati aceeasi chestie pentru ca se va astepta.

Ce-a mai buna razbunare e indiferenta si gasirea unui inlocuitor potrivit care iti va oferi ceea ce tu cauti.

| Andandut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-a inselat! Eu am dat un exemplu, acum fiecare in ce s-a regasit. Intelegi?

| Andandut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma regasesc doar in faptul ca m-a facut sa sufar prin unele vorbe si fapte, atat. Dar de inselat nu m-a inselat. Oricum, m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca ne-am facut rau reciproc unul altuia... In fine, e mai complicata situatia. De razbunare, nu se mai pune problema, nu as putea sa ma razbun odata ce-l iubesc...aseara am avut un moment de nervi si ratacire, de aceea am pus intrebarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Andandut):

Am inteles, esti incapabila sa-ti controlezi emotiile si dispusa sa actionezi impulsiv, pe baza acestora. Nu e nimic complicat in asta.

Tu vei spune ca ma insel, pentru ca nu ai facut nimic, doar ai pus o intrebare. Eu iti spun ca dupa inca 10 certuri de genul asta (am spus zece pentru ca sunt generos, in general 2-3 sunt de ajuns), vei incepe sa iei masuri. Evident, probabil le vei regreta mai tarziu dar asta e irelevant. Ura si razbunarea sunt doua trasaturi care definesc sexul slab.

| HPPJATO a răspuns:

Daca incerci sa te razbuni demonstrezi ca esti la fel ca partenerul si nu esti deloc diferit. Sfatul meu ar fi sa parasesti persoana respectiva pentru ca nu are rost sa iti dai silinta sa te razbuni. In fond, cu ce ajuta asta?!