| Puneo a întrebat:

Ce părere aveți despre faptul că nu se face educație sexuală în scoli?
Totuși sunt undeva la 450 de avorturi la 1000 de nașteri și anual 140000 de avorturi dintre care 1600 sub 15 ani, așa am ajuns pe locul doi în lume de avorturi raportat la Nr de locuitori.
Vreau să știu părerea voastră.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Miruna Pătrașcu, trainer de educaţie sexuală: "Maximul la care ar trebui să începem este vârsta de opt ani de zile, fiindca în jurul vârstei de opt ani încep să circule hormonii si incep sa se produca modificări structurale în corp şi modificări emoţionale şi copiii încep să simtă lucruri diferite."
În România au fost traduse recent mai multe cărţi despre educaţie sexuală, însă în Occident ele există de zeci de ani. Ilustrațiile şi poveştile sunt folosite pentru a transmite copiilor, într-o formă prietenoasă, informaţii despre propriul corp.
Miruna Pătrașcu : "Ursuleţul de pluș e cel care spune fetei şi apoi băiatului povestea cum circulă hormonii prin corpul tău, povestind de ce se modifică corpul."
Deocamdată, educaţia sexuală este acceptată în şcolile de stat din România doar ca materie opţională. În Canada, Eduucatia sexuala este predata încă din anii 60′.

La noi, atât Biserica Ortodoxă Română, cât şi asociaţiile de părinţi se opun introducerii ei ca materie obligatorie. Cu toţii ignoră datele statistice şi avertismentele organizaţiei mondiale. Avem mii de adolescente, acum mame minore sau care au trecut prin experienţe nedorite.
In contradictie cu Miruna Pătrașcu sunt si majoritatea parintilor.
Iulian Cristache, preşedintele federaţiei asociaţiilor de părinţi: "Avem o programă foarte încărcată. Sunt tot felul de păreri că trebuie să introducem educaţie sexuală, educaţie juridică, educaţie financiar bancară şi aşa mai departe. Nici noi nu ştim câte educaţii trebuie să introducem."
https://stirileprotv.ro/......scoli.html

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, s-a declarat împotriva educației sexuale în școli, „pentru că, repet, copilul are nevoie de Educație cu majusculă, și nu de educație sexuală intensivă", potrivit Basilica.ro.

"Nu trebuie să absolvim cursuri de kamasutra ca să fim oameni normali", a adăugat Bănescu.

Reprezentantul Patriarhiei spune, însă, că „Biserica Ortodoxă Română este de acord, la nivelul unor ore de informare pe care le poate face profesorul de biologie sau dirigintele, în legătură cu riscurile reale la care se pot expune tinerii care încep o viață sexuală prea timpuriu și dezordonată".
Fiind întrebat despre nașterile din rândul adolescentelor din România, Vasile Bănescu (OLIGOFREN INCURABIL) a spus că „nu este vorba de un fenomen, e vorba de cazuri punctuale, probabil numeroase, care însă nu au în spate o cauză legată de absența educației sexuale în școală".
https://www.hotnews.ro/......ormali.htm
Fiecare poate sa aprecieze nu-i asa, daca traim intr-o tara ''minunata'', ori intruna absolut ANORMALA?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca biserica a fost impotriva... dupa ei numai potopul. Biserica a vrut mereu sa tina poporul needucat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

,,Miruna Pătrașcu, trainer de educaţie sexuală: "Maximul la care ar trebui să începem este vârsta de opt ani de zile, fiindca în jurul vârstei de opt ani încep să circule hormonii si incep sa se produca modificări structurale în corp şi modificări emoţionale şi copiii încep să simtă lucruri diferite."
În România au fost traduse recent mai multe cărţi despre educaţie sexuală, însă în Occident ele există de zeci de ani. Ilustrațiile şi poveştile sunt folosite pentru a transmite copiilor, într-o formă prietenoasă, informaţii despre propriul corp.
Miruna Pătrașcu : "Ursuleţul de pluș e cel care spune fetei şi apoi băiatului povestea cum circulă hormonii prin corpul tău, povestind de ce se modifică corpul."
Deocamdată, educaţia sexuală este acceptată în şcolile de stat din România doar ca materie opţională. În Canada, Eduucatia sexuala este predata încă din anii 60′.

La noi, atât Biserica Ortodoxă Română, cât şi asociaţiile de părinţi se opun introducerii ei ca materie obligatorie. Cu toţii ignoră datele statistice şi avertismentele organizaţiei mondiale. Avem mii de adolescente, acum mame minore sau care au trecut prin experienţe nedorite.
In contradictie cu Miruna Pătrașcu sunt si majoritatea parintilor.
Iulian Cristache, preşedintele federaţiei asociaţiilor de părinţi: "Avem o programă foarte încărcată. Sunt tot felul de păreri că trebuie să introducem educaţie sexuală, educaţie juridică, educaţie financiar bancară şi aşa mai departe. Nici noi nu ştim câte educaţii trebuie să introducem."
https://stirileprotv.ro/......scoli.html

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, s-a declarat împotriva educației sexuale în școli, „pentru că, repet, copilul are nevoie de Educație cu majusculă, și nu de educație sexuală intensivă", potrivit Basilica.ro.

"Nu trebuie să absolvim cursuri de kamasutra ca să fim oameni normali", a adăugat Bănescu.

Reprezentantul Patriarhiei spune, însă, că „Biserica Ortodoxă Română este de acord, la nivelul unor ore de informare pe care le poate face profesorul de biologie sau dirigintele, în legătură cu riscurile reale la care se pot expune tinerii care încep o viață sexuală prea timpuriu și dezordonată".
Fiind întrebat despre nașterile din rândul adolescentelor din România, Vasile Bănescu (OLIGOFREN INCURABIL) a spus că „nu este vorba de un fenomen, e vorba de cazuri punctuale, probabil numeroase, care însă nu au în spate o cauză legată de absența educației sexuale în școală".
https://www.hotnews.ro/......ormali.htm
Fiecare poate sa aprecieze nu-i asa, daca traim intr-o tara ''minunata'', ori intruna absolut ANORMALA?

| RAY a răspuns:

Suntem o tara crestina, nu avem nevoie de asa ceva

| Puneo explică (pentru RAY):

Da sa fi creștin înseamnă și să faci sex neprotejat la 13 ani fără să știu de riscuri, mai bine sunt ateu.

| RAY a răspuns (pentru Puneo):

Esti posedat de ratiune ( dracu), cum sa ai dreptate, sa se faca cat mai multi copii dar sa ne plangem ca gay ne fura copii

| Puneo explică (pentru RAY):

Nu fura nimeni copiii doar cei care au fost dați la orfelinat sau negijati adică, copii nedoriți din cauză că unii a făcut-o fara sa știe care e treba și când adică de avort e prea tarziu. Dacă ești și prost și dezinformat mai bine taci. Îmi pare rău că ești PSD-ist ai merita sa fi spânzurat.

| RAY a răspuns (pentru Puneo):

Esti autist, nu ai vazut ca e ironie

| Puneo explică (pentru RAY):

Și preoții se fμt cu baiți de 12 ani, da și preoții sunt creștini dacă am fi o țară așa de crestină s-ar interzice sa fi heterosexual.

| RAY a răspuns (pentru Puneo):

E tara voastra

| Violleta2022 a răspuns:

Evident am o parere proasta, dar am una si mai proasta despre parintii indolenti care nu-si educa copii si nici nu-i controleaza, dandu-le prea multa liberate.
Libertate, care este de cele mai multe ori este prost inteleasa, ducand la joaca de-a sexul mult prea devreme pentru varsta lor, la sarcini nedorite si la infectii cu boli transmise sexual.

| corbulalbrosu a răspuns:

Tinerii elevi din scolile romanesti, (generale si liceale) ar trebui sa-i multumeasca cu caldura inalt prea nefericitului Daniel si a celorlati ''capi'' din conducerea bisericii ortodoxe Romane ca acesti prealuminati preoti s-au opus cu vehementa blasfemiei de ai invata pe copii ''porcarii'' si au propus si obtinut ca in scoala sa fie predata ....religia. rolling on the floor Au avut nerusinarea ca in plenul lucrarilor sa-i ameninte pe toti parlamentrii din Parlamentul Romaniei cu afurisirea, in cazul in care ar indrazni sa voteze pentru aprobarea proiectul de lege prin care s-a propus sa se modifice programa scolara sa se aprobe ca materia Educatie sexuala, sa fie predata si in scolile din tara noastra asa cum se practica in toate tarile civilizate. NO COMMENT.

| mihai69 a răspuns:

Citez dintr-un răspuns dat de un camion al zilei:
„am una si mai proasta despre parintii indolenti care nu-si educa copii si nici nu-i controleaza"
Șiii... părinții ăia indolenți, cum ar putea să-și educe copiii asupra sexualității când enorma majoritate nu au nici ei cunoștințe elementare în domeniu (pentru că la rândul lor NU au fost educați), ca să nu mai vorbim că aproape la fel de mulți nu au nici măcar noțiuni elementare de parenting și pedagogie ca să poată învăța fie și un pisoi să facă kk la litieră...
====
On topic: am o părere foarte bună, doar așa se mai poate crește numărul de votanți ai urmașilor PCR.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O parere proasta, normal.

| ywar a răspuns:

Nu se face educatie sexuala in scoli pentru ca noi avem o problema in a rosti cuvantul (substantivul comun) sex. Cum, doar aparent, suntem plini de pudibonzi, vom ajunge la nivelul la care copii se vor face pe net fara vreo implicare emotionala, traire si sentiment. Acum serios, asta ne duce in cap ca societate.
Un exemplu luminos este cel din metrou / autobuz / tren unde fiecare are un smartphone mai pricopsit sau nu pe care citeste ineptiile de pe Facebook. Atat timp cat cultura generala o vom lua de la tv sau de pe net, nu vad cum Dumnezeu sa avem o lume mai sanatoasa.
Informatia mestecata e cea mai buna pentru tanara generatie. Eh, bine, NU! Trebuie sa sapi sa faci o mica cercetare si vei gasi cu siguranta raspunsul mult cautat.
Sistemul nu-ti ofera nici cadrul potrivit si nici stimularea financiara necesara pentru a realiza asa ceva.
Rezultatul este cel pe care il vedem zi de zi. Nu vreau sa ma intristez.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Despre BTS nu ne spui nimic?
Ce părere sa am, AFRICA MY LOVE! Țară bananieră, asta e. Mai asteptam desi șansele scad de la scrutin la scrutin.

| CrissL0101 a răspuns:

Eu militez sa se faca. Deși am auzit si "cum sa mai invete copiii daca o sa aiba educatie sexuala la scoala" laughing