| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre "prietenii cu beneficii"? Aveti? Ati avut?

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Proastă idee, timp pierdut aiurea şi complicaţii fără rost.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru cultura ta generala afla ca asemenea relatii nu se stabilesc intre copii sau adolescenti care se pot indragosti invariabil de partener deoarece aceast tip de relatie se petrece intr-un grup mai mare sau mai restrans de prieteni (4-6-8 persoane) trecuti de varsta adolescentei, in general cu varsta de peste 24-26 ani cu totii buni prieteni cunoascatorii a sexului, adepti ai compromisului si schimbarii partenerului in mod aleatoriu, in functie de cine si cand este liber si dispus pentru o partida de sex, si cel mai important niciunul nu are un partener stabil si nici nu doreste. Posibilitatea si mai ales obligativitatea acceptarii schimbarii partenerilor de fiecare membru al grupului este esenta unor astfel de relatii care de fapt corect se numesc fara beneficii deoarece sexul cu oricare dintre parteneri se produce/intampla doar din placerea de a te simti bine la un moment dat fara vreun un beneficiu de oricenatura ar fi aceasta.Cred ca esti mult prea mica pentru a intelege acest fenomen care, repet se intampla doar intre oameni cu o oarecare maturitate, dezinhibati cei asa numiti cu "open mind", nonconformisti fara resentimente sau prejudecati. Oare poti intelege un astfel de comportament? aceasta-i intrebarea pe care trebuia sa ti-o pui inainte de a posta intrebarea deoarece este contrara perceptelor moralei crestine si mai ales acelor religioase.

| neutrino a răspuns:

Toate relatiile sunt cu beneficii, chiar daca acestea nu sunt de natura materiala: si sexul tot un beneficiu este!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@corbulalbrosu, e doar o intrebare laughing
si am pus-o pentru ca vad grupuri pe facebook in care copile de 14 ani vorbesc despre asta si sunt foarte interesate de subiect, pe mine una nu ma intereseaza, eram doar curioasa sa aflu pareri de la o alta categorie de varsta.
Mi se rupe grav de religie

| fqwaf a răspuns:

Ok. Unori mi se pare chiar ok.

| Sidonia07 a răspuns:

Unii oameni isi cauta un prieten cu beneficii tocmai pentru ca nu isi doresc o relatie serioasa si nici nu se gandesc sa aiba parte de asa ceva cu persoana respectiva. O astfel de relatie inseamna intocmai faptul ca sunteti amandoi liberi sa faceti ce vreti, drept urmare, intreaba concret inainte de a presupune din start ca nu mai este si altcineva in peisaj! Ar trebui sa stii cum stau lucrurile macar in ideea de a-ti proteja sanatatea.

| diaadb a răspuns:

Prietenii cu beneficii. Majoritatea sunt prieteni cu beneficii pentru ca simt o oarecare atractie fata de persoana respectiva, dar nu vor o relatie serioasa ci una bazata pe distractie. Daca vrei distractie, fara sa pui suflet sau ceva poti incerca.

| bogdann123465 a răspuns:

E ok dar e riscant. Tine minte ca nu stii ce boala poate sa aiba.

| Pi_Marius_1910 a răspuns:

Nu dar as vrea sa am