| AnaaMaria1995 a întrebat:

Ce parere aveti despre "prietenii cu beneficii"?

Răspuns Câştigător
| ImNutellingYou a răspuns:

Prostii, vorbe, atâta timp cât nu ai prieten şi eşti liberă şi ai un amic care te atrage din punct de vedere fizic.ce aştepţi? dă-i ce vrea sau cel puţin fi sigură că şi el e atras de tine şi că vrea o relaţie sexuală, adolescenţilor oricum la asta le stă capu ..sex şi atât asta înseamnă prieteni cu beneficii, fără sentimente, ataşamente etc. deşi în unele cazuri se ajunge şi la aşa ceva, depinde de persoane. happy oricum vizionează şi filmul " friends with benefits" e fain ori "no string attached" dar nu îţi face iluzii laughing în filmele ălea la sfârşit oricum se îndrăgostesc şi pun suflet. happy eu am un prieten cu beneficii pot spune :p dar dintr-o prostie dinasta. m-am cam îndrăgostit de el...şi el nu cred că simte la fel deşi e aşa tandru şi mă sărută pe frunte. îmbrăţisări, mă priveşte adânc şi zâmbeşte ba chiar când vreau să fumez nu îmi dă voie laughing parcă intră dracu în el... spunându-mi că ţine la sănătatea mea :3 ceea ce mi se pare drăguţ. Poate nu te-au prea ajutat aşa zis sfaturile mele but anyway. kiss

10 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

E ok, cata vreme stii in ce te-ai aventurat.
Plus ca e foarte usor, gen...niciun moment nu te prefaci ca exista dragoste intre voi, o relatie sau o intimitate „reala". Sunteti doar doi prieteni care, ocazional, isi dau hainele jos si fac nebunii.
stii tu, atunci cand nu ai pe cineva special… cu totii avem nevoi.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cel mai bun lucru posibil, lucru facut doar de oameni cu mintea deschisa

| RAY a răspuns:

Prietenii cu beneficii exista in orice relatie intre doua persoane, problema e ca nu suntem roboti i finte sociale si apare un hormon special Oxitocina care declanseaza atasament, iubire http://www.divahair.ro/cuplu/hormonii:_cauzeaza_atractie,_sex_si_iubire!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai acordat fundita unui raspuns pe care il consider total gresit cu privire la asa numitele relatii cu beneficii. Ceea ce m-a surprins a fost lipsa de experienta si de viata dar mai ales sexuala a fetei si raspunsurile asa zise""sfatuitoare"" date in nestiinta de cauza. Pentru cultura ta generala afla ca asemenea relatii nu se stabilesc intre copii sau adolescenti care se pot indragosti invariabil de partener deoarece aceast tip de relatie se petrece intr-un grup mai mare sau mai restrans de prieteni (6-8-10 persoane) trecuti de varsta adolescentei, in general cu varsta de peste 24-26 ani cu totii buni prieteni cunoascatorii a sexului, adepti ai compromisului si schimbarii partenerului in mod aleatoriu, in functie de cine si cand este liber si dispus pentru o partida de sex, si cel mai important niciunul cu un partener stabil. Posibilitatea si mai ales obligativitatea acceptarii schimbarii partenerilor de fiecare membru al grupului este esenta unor astfel de relatii care de fapt corect se numesc > deoarece sexul cu oricare dintre parteneri se produce/intampla doar din placerea de a te simti bine la un moment dat.Cred ca esti mult prea mica pentru a intelege acest fenomen care repet se intampla doar intre oameni maturi, dezinhibati cei asa numiti cu "open mind", nonconformisti fara resentimente sau prejudecati. Oare poti intelege un astfel de comportament? aceasta-i intrebarea pe care trebuia sa ti-o pui inainte de a posta intrebarea deoarece este contrara perceptelor moralei crestine si mai ales acelor religioase.

| Mussette a răspuns:

Atata timp cat exista doar beneficii, totul e ok/ Daca apare mai mult, devine riscantsi placut/neplacut, depinde de fiecare. happy

| NoName0x0 a răspuns:

Nu mi se pare deloc ok si nu gasesc niciun motiv sa mi se para. In primul rand, tu esti fata, tu vei suferi deoarece tu sigur 100% vei pune suflet in aceasta "prietenie" fiindca asa suntem noi, femeile conceputeca mai ales, dupa o relatie intima sa punem suflet, insa barbatii nu prea sunt asa (exista si exceptii la ambele sexe). Nu te implica in asa ceva, din punctul meu de vedere fiindca nu e niciun avantaj! Mai bine implica.te intr.o relatie, acolo stii ca partenerul este doar al tau sau asa ar trebui sa fie, iar tu poti pune conditia ca el sa fie doar al tau!

| RAY a răspuns (pentru NoName0x0):

Http://www.divahair.ro/cuplu/hormonii:_cauzeaza_atractie,_sex_si_iubire!
hormonul e impartial indiferent de sex, acuma nu oricine iubeste de la primul sex, treaba e mai complexa, dar e acelasi la ambele sexe

| NoName0x0 a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca e un lucru batut in cuie, am zis ca exista exceptii!

| girlpoisson555 a răspuns:

Mi s-a propus acum ceva săptămâni un "parteneriat" de genul. Pe care clar l-am refuzat. Acuma depinde si la ce beneficii te referi.
Mă gândesc că vorbești despre o prietenie cu beneficii între o fată și un băiat. Ei bine, aș spune categoric nu, oricare ar fi beneficiile unul dintre ei va ajunge ori îndragostit ori să sufere.
Da, e adevărat, spui ceva gen "No strings attached" dar clar nu e așa. Mai devreme sau mai târziu cazi pradă sentimentelor; și știi ce consider eu că e mai grav? Când doar unul dintre ei au sentimente, iar celălat e doar un prieten cu beneficii.
Deci sunt oarecum contra, repet indiferent de beneficii. E aiurea. Găsește-ți unul și cu beneficii dar care să nu te lase-n soare. Zic.

| VerdeGalben a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu unul se va atasa emotional.