| justme2226 a întrebat:

Ce părere aveţi despre prietenii cu beneficii? Credeţi că se poate întemeia o relaţie din chestia asta sau nu?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul nu este o fiinta care este lipsita de sentimente deci in mod involuntar poate aparea iubirea, desi omul e o fiinta poligama, deci recomand aventuri nu asa zis prieteni cu benefici de lunga durata, depinde se poate ca el sa nu se indragosteasca de tine, plus ca daca primim ce ne dorim nu prea avem interes

| SkyPilot a răspuns:

Nu conta pe asa ceva. De multe ori fetele cred ca daca i-au oferit unui baiat ceea ce isi doreste, el va intra intr-o relatie cu ele. Baietii nu sunt recunoscatori pentru ca li s-a oferit sex. Vor fi multumiti cu ceea ce obtin insa nu vei obtine acea intimitate mentala si emotionala. Iti va fi amic, te va respecta, dar nu va trece de acest nivel. Eu nu stiu niciun caz in care FwB sa fi evoluat intr-o relatie.
Citeste acest articol, are cateva idei bune:
http://www.elle.ro/......ze-586095/

| Endoryus a răspuns:

Nu e pentru toata lumea astfel de "relatii". Nu cred.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu.

| Kerre a răspuns:

Nu, chiar daca prietenul ofera unei persoane ceva ce isi doreste de ceva timp, acea persoana nu va trece la nivelul unei relatii. Dragostea se bazeaza pe incredere, devotament, respect reciproc, iubire, prietenie.

| Catalina990099 a răspuns:

Nu, in niciun caz. O relație se bazează pe increedere, respect reciproc, iubire, prietenie, etc.

| MGEORGESCU a răspuns:

Prietenii cu beneficii sunt prietenii care fac sex, iar acest lucru nu este egal cu a fi impreuna din moment ce nu te leaga altceva decat placerea fizica. Pentru intemeierea unei relatii trebuie sa existe 2 persoane care sa impartaseasca mai mult decat patul, e nevoie de sentimentul numit iubire, de respect, de compatibilitate, de sentimentul de apartenenta, de incredere, de liniste si implinire interioara, etc...astea construisc o relatie, sexul e partea secundara a acestor aspecte, apare ca urmare a compilarii aspectelor mai sus mentionate.
Cu toate acestea, s-ar putea(si sunt sigura de asta) sa existe si relatii de genul asta care au dus la mai mult decat beneficii, probabilitatea ca cei doi sa fi dezvoltat intre timp sentimente unul fata celalalt este foarte posibila, dar nu vad asta ca fiind un bun inceput pentru o relatie la care sa incepi sa tii si sa conteze asa mult. Fiecare e liber sa incerce si sa-si satisfaca curiozitatea.

| TsunadeSama a răspuns:

Oribil, absolut dezgustator.