| LiveWhileWereYoung a întrebat:

Ce parere aveti despre prieteniile Contreras o fata si un baiat? Ma refer la "prieteni cu beneficii". Vi se pare ceva ciudat sau absurd? Vreau parerile voastre. Si mentionez ca nu am 13 ani ca sa profite alti de mine. Multumesc!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa vedem sexul e o nevoie umana scrisa in genetica noastra care nu vad de ce trebuie sa insemne casatorie,relatie etc
doar ca cand faci sex creierul se elibereaza un drog care poate in timp sa te faca sa iubesti acea persoana
nu e absurd /ciudat e ceva normal,nu vad nimic rau in asta,protectie mereu sa ai,daca e sa ne gandim majoritatea relatilor din ziua de azi sunt de fapt prieteni cu benefici mai rau e cand x sau y crede ca x au y o iubeste cu adevarat asa apar depresii, sinucideri, gandire negativa. dezamagire etc
parerea mea pana ai o meserie, banii, devi matur e o idee foarte buna

| corbulalbrosu a răspuns:

Este de indicat/preferat sa fie practicat doar de persoane trecute printr-o relatie esuata, de pesoane divortate care nu au de gand sa-si piarda libertatea abia recastigata.

| LiveWhileWereYoung explică (pentru corbulalbrosu):

Am trecut prin mai multe relatii esuate, chiar simt ca am nevoie de o astfel de prietenie in care sa nu ma implic emotional. Plus ca prietenul acesta al meu este in aceeasi situatie cu mine...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LiveWhileWereYoung):

Eu sunt in aceasta forma de relatie de mai multi ani cu partenere multiple (trebuie acceptat de ambele parti) si chiar ma simt excelent, nu mi se pare ca as pierde ceva deci nu confirm parerea altora.Iti doresc succes si regasirea fericirii si libertatii.

| RAY a răspuns (pentru LiveWhileWereYoung):

Implicarea emotonala poate fi inconstienta adica nu isi dai seama cand iubeste pe cineva, totusi ai grija sa nu fi folosita ca o jucarie sexuala de el, eu spun sa castigi ceva daca tot faci sex, daca il faci asa aiurea isi va parea rau

| SkyPilot a răspuns:

Nu este nici ciudat nici absurd, dar genul acesta de prietenii este pentru persoane mai mature, care din diferite motive nu vor sa intre intr-o relatie. Si la 20 de ani as zice ca se profita de tine.
Cei doi trebuie sa stie sa isi tina sentimentele sub control si sa accepte ca celalalt isi poate gasi pe cineva pentru o relatie reala si atunci "beneficiile" inceteaza.
Un alt aspect de avut in vedere este ca daca intri intr-o astfel de relatie,, viata trece pe langa tine si iti va parea rau dupa un numar de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste tot nu doar primele cuvinte.

aceste relatii mi se par pentru prosti mai ales daca zici " pai am trecut prin relatii care s-au terminat rau si acum vreau doar sex". pana la urma tot se ajunge la sentimente si tot "binele " tau se transforma in mai mult rau. inainte de astfel de relatii trebuie sa fii "pregatita" 100% sa stii ca nu e vorba mai mult de sex ca dupa ramai cu buza umflata si mai mult.

| GgAnett a răspuns:

Sa ai grija sa nu iasa careva din voi ranit, astfel de relatie consta in maturitate ca fiecare sa stie cand ati ajuns la limita ca sa puteti pune punct inainte sa se ataseze unul si celalalt sa nu ii impartaseasca sentimentele. Pe de altta parte, daca pe tine asta te-ar face sa te simti bine si consideri ca pentru tine e o experienta care ar putea sa iti aduca beneficii, relatie din care sa ai de invatat ceva pentru evolutia ta pe plan personal, atunci go for it. Fa-o acum, iar mai tarziu poate nu vei simti nevoia de a o face, fiindca vei avea deja experienta acumulata/ Distractie placuta

| LiveWhileWereYoung explică:

Contreras = dintre (imi pare rau, autocorectarea asta.)