| afyk a întrebat:

Ce parere aveti despre regula asta sa nu faci sex pana la casatorie?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Istoricism

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg de ce ar trebui sa facem sex dupa reguli atat timp cat exista consimtamantul ambilor parteneri

| RAY a răspuns:

Omul cauta mereu sigurante in viata, iar asta e o siguranta, fetele cred ca daca x stau cu ele 1, 2 ani si se casatoresc vor avea o viata fericita,monogama,dogma creata de religie, studile ce spun? cu cat o persoana este/a fost activa sexual cu atat sansele de divort sunt mai mare, o data ce un baiat/fata a explorat partea sexuala el cauta mereu sa se satisfaca sexual cu alti parteneri si asfel traim intr o lume plina de curve, curvari si copii care traiesc cu mame singure care si alea sunt curve, iti dai seama ce educatie primesc fetele alea sau baieti, nu promovez monogamia dar trebuie sa recunosc ca nici o viata de curvie nu este ok iar lumea din ziua de azi asta promoveaza curvia

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este vorba de o anumita REGULA, ci mai degraba este vorba de o convingere sau o conceptie aberanta si in acelasi timp ...imbecila, care isi are originea/provine din etica si morala cre(s)tina ortodoxa. laughing

| DanyDav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Este o prostie dar nu vine din neaparat de la religia crestina, ia sa te uiti la musulmani sa vezi la ei cata strictete!
Virgine, daca fata nu-i virgina aia o omoara cu pietre.

| mentholinks a răspuns:

E ok. Dar si daca nu este respectata mi se pare tot ok.

| Plato a răspuns:

Big like.winking

| flixbuster a răspuns:

Cand nu exista contraceptie si nici test de paternitate, ca barbat nu prea voiai sa cresti copiii altora care si-o bagau in mandra ta.

De aceea pana la casatorie canci sex iar dupa doar cu parteneru' personal.

Pentru ca daca o femeie se culca cu N barbati si facea un copil nu puteai sti sigur cine era tatal (mama era clara).

In schimb, daca un barbat se culca cu N femei si apareau copii, stiai intotdeauna cu precizie cine era tatal (din nou, mama era clara).

Din aceasta problema simpla de ordin biologic au rezultat restrictiile legate de contact sexual si care teoretic se aplicau ambelor sexe dar practic mult mai sever femeilor si ceva mai relaxat barbatilor (din motivele expuse mai sus legate de cine e tatal).

Odata cu aparitia contraceptiei si testelor de paternitate lucrurile s-au modificat teoretic dar practic mentalitatile se schimba mai greu (au o inertie mai mare).

Lucruri care acum sunt/par anacronice au avut logica lor la origine.

| ForeverAlone97 a răspuns:

O tâmpenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti traiesti viata dupã reguli, regulile sunt facute sa fie incalcate.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

O mare prostie.
Daca ambii vor, nu are rost sa astepte.

| Uvox a răspuns:

Este o regula? Oricum, e stupidă.

| 90210 a răspuns:

O prostie

Răspuns utilizator avertizat
| ElisaAna a răspuns:

In primul rand, nu e o regula. Nu scrie in niciun cod asa ceva. E o valoare morala si religioasa castitatea pana la cununie. Da, mie mi se pare ceva destul de cute si bravo celor care reusesc sa isi insuseasca aceasta valoare.

| Passatb6 a răspuns:

Pana ma casatoresc eu mi-ar muri, dupa n-as mai **** nici dupa casatorie

| ciordeala a răspuns:

O mizerie.

| Jasa a răspuns:

Lucrul acesta este destul de eronat. Adica dragostea nu ar trebui condiționata! De ce sa fie asta un păcat și sa iti sara Biserica in cap? Sunt creștina, dar in România creștinismul a ajuns mai mult o dictatura. Nu poți pune stop dragostei! De ce sa nu o faci? Adica acum e timpul sa iti traiesti viața! După casatorie o sa apara alte lucruri! Traieste așa cum trebuie fără regrete, mai ales dacă ai persoana potrivita lâna tine!