| Alexandra7609 a întrebat:

Ce părere aveți despre relația dintre un tigan și o româncă? Mama și cu tata nici nu vor sa audă de el...
O relație cu ei este diferita comparativ cu un român?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toți țiganii sunt la fel,nu toți românasii sunt cinstiți și buni, deci părinții tăi au probleme psihice la fel cum au foarte multi romani, sa fi foarte rasist denotă probleme psihice nu răutate, stereotipuri, prejudecati etc. Parlamentarii sunt mai toți români și ne fac foarte mult rău de 32 de ani, ne-a subjugat efectiv,batjocorit,înșelat și lista e interminabilă.
Mi se pare absurd să fie băgați toți în aceeași oală,eu vad zilnic români care bârfesc și denigrează,cu ce e mai bun romanul? Într-adevăr ăștia fac multe prostii peste tot,dar nu toți,sunt și țigani mai omenoși decât românasii,mai civilizați și educați. Daca băiatul e bun,educat,nu ar trebui sa fie discriminat doar că e tigan,daca era maghiar oare care era răspunsul lor? Îl discriminau că e ungur!? Noi nu suntem educați și civilizați ca japonezii sa discriminăm pe cineva,aia sunt în măsură,olandezii sunt și ei,și nordicii care au o educație net mai buna. Daca umbla cu cocalari, cu golani, e golan atunci da, altfel ura rasială nu își are deloc locul in contextul relațiilor voastre.
Noi nu știm cum e băiatul ăla, nu ști nici tu 100%,dar dacă e bun nu ar merita sa se asocieze cu voi,părinții tăi sunt toxici nu țiganul ăla,poate chiar te iubește și din cauza părinților poate nu o sa mai găsești un așa băiat. Țiganii rar sunt oameni ok ce e drept,dar și când dai de unul care e ok,ăla din toate punctele de vedere e mai ok decât un roman sau decât altcineva.
Pai,nu se știe dacă va fi mai buna,că poate el e bun dar familia lui e că ta bolnava,și atunci tot nu e ok,depinde cum sunt cei din familia lui,dar eu știu că un roman sta între țigani,e cinstit bine,acceptat, dar invers mai rar.
Daca tu simți că e un băiat ok nu tine cont de părerea părinților tăi,atâta timp cât ești majoră faci ce vrei. Spune-le sa îl cunoască,sa ii acorde o șansă,poate e băiat ok. Îți poți da seama după prietenii lui și după modul cum vorbește cu părinții lui daca e băiat ok. Eu răutate, invidie și hoție ordinară am vazut și în rândul românilor, sa nu mai zic că bârfele sunt la ordinea zilei și incultura, pe rețelele de socializare ogramada de români sunt agramați și analfabeți, nu doar țiganii.

| Alexandra7609 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma iubeste și eu sunt indragostita de el, dar nu vreau sa mi rănesc mama...el muncește, dar nu are nici liceul terminat......eu sunt la facultate și sunt prinsa la mijloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra7609):

Cu atat mai mult, cand el nu are nici un viitor, fiindca nu a fost capabil nici liceul sa-l termine iar tu ai facultate.
Vrei sa ajungi sluga la maica-sa in ograda?
Ca se duce naiba toata facultatea ta si toata educatia si sprijinul alor tai, atata vreme cat renunti la tot, ca sa fii nevasta de tigan si sluga in satra lui, la toata familia lui, ca asa-i obiceul tiganesc, nevasta tace si executa tot ce vrea bulibasa, masa, tasu si toti fratii tiganului.

Probabil vei fii cea mai mare dezamagire a parintilor tai si acum, desi nu-ti pasa, nici nu constientizezi in ce te bagi.
Pacat ca ai premiat un raspuns in care parintii iti sunt jigniti, fiind facuti nebuni si rasisti pentru ca sunt ingroziti de legatura ta cu tiganul asta, ceea ce denota ca nu ai pic de respect pentru ei, asa cum a facut-o apreciativ la raspunsul userului pe care l-ai preiat.
Oare parintii tai chiar nu merita respectul tau?

| Alexandra7609 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspunsul tău!
Am simțit ca nu ma judeca pentru legătură mea...și doar asta caut în aceasta perioadă!
Dacă nu țineam la ai mei eram măritată cu el acum.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici eu nu recomand relatii cu tigani, ca au alta cultura, alte apucaturi, alte sisteme de controlat si educat iubita sau nevasta, cu bataia, cu pedeapsa samd.

| doctorandus a răspuns:

Nu se stie. Poti da peste un tigan care te respecta sau, daca-l refuzi pe el, peste un roman care te bate de te zvanta. Sau invers.

| Drimmero a răspuns:

Asta depinde numai si numai de cum e el, familia lui. Sunt mai multe tipuri de tigani, sunt tigani d-aia de satra cu traditii, cearceaful, maritis de la 12 ani, tigani d-aia interlopi cu vile, mertane care umbla cu sabii, prostitutie, trafic de droguri, mai sunt tiganii care romanizati care sunt civilizati, fac o facultate, muncesc si sunt integrati usor in societate. Nu stim ce fel de 'tigan' e al tau ca sa te putem sfatui.
O relatie poate fi nasoala si cu un tigan, roman, pakistanez, gabonez, marocan, danez si orice alta natie, totul depinde de om, de cum are caracterul si cum e educat. Eu unul am cunoscut relatii ok intre tigan-romanca/roman-tiganca, dar veneau din medii decente.

| Alexandra7609 explică (pentru Drimmero):

Tatal lui este mort, iar cu mama lui nu se înțelege.
El lucrează nu cerșește!
Eu ma simt bine cu el, dar ma tem de răul făcut familiei mele!

| CleanHeart a răspuns:

Iubirea e iubire, nu știe face diferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rafinate gusturi ai

| just4ubr2015 a răspuns:

Tiganul tot tigan ramane indiferent de haine aceleasi obiceiuri le au si iti sucesc repede mintile ai grija nu iti distruge viata pentru un ciucuriu vei regreta amarnic mai tarziu

| gogugogugogu a răspuns:

In acest caz, asculta-ti parintii.

| Tokyo44 a răspuns:

In mod firesc dragostea nu are granițe.
Dar realitatea mioritica ne contrazice deseori.
Dacă pui tot ce trebuie in balanța …cântărește bine …și decizi tu?
As compara cu o operație pe creier. Fii atenta, pregătită …și fa incizia.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Eu cred ca ar fi o relație toxică

| EzSimple a răspuns:

Gheboasa