| joy a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile pe internet? Par tentante? V-ati indragostit de cineva virtual? Ati ajuns sa-l cunosteti? Cum a fost?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Intr-adevar aceste relatii par tentante pentru ca sunt bazate pe fantezie, nu necesita foarte mult efort, nu implica responsabilitate, implica sharm si pretentii false, creioneaza o parere falsa despre o persoana. Mi s-a intamplat sa stau de vorba cu cineva pe internet si la un moment dat chiar mi s-a parut interesant.Am ajuns sa-l vad si sa-l cunosc personal si nu mi s-a mai parut deloc interesant.Imi dau seama ca discutiile virtuale induc in eroare de cele mai multe ori, pretindem a fi altceva decat suntem in realitate.Eu pledez pentru relatiile palpabile, cladite pe realitate, care implica si necesita devotament rational, traite in prezenta altora si care pretind integritate si incredere reciproca.

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mie mi s-a intamplat la ultima relatie pe care am avut-o. Ne-am intalnit pe net, am stat de vorba cateva luni, ne-am intalnit si am ramas impreuna 2 ani, avand o relatie in lumea reala, fiind in acelasi oras. In final, m-a mintit destul de grav si am incheiat relatia. Acum nu as mai incepe o relatie pe net. E adevarat ca poti cunoaste bine o persoana daca vorbesti cu ea suficient de mult pe net, insa cred ca 2-3 intalniri fata in fata iti descopera mai multe despre persoana respectiva. In plus, nu as putea sustine o relatie la distanta (nu ai zis daca te referi la distanta sau oamenii se vad si raman zi de zi impreuna); cred ca e necesar sa fii in apropierea omului, sa stabilesti un contact fizic cu el. Pentru mine, asta inseamna o relatie reala. Sa fii aproape de omul respectiv, sa il vezi intr-o serie de ipostaze care mai de care mai amuzante/ciudate/neplacute si tot sa tii la el.

daniela
| daniela a răspuns:

Relatiile de pe net sunt tentante mai ales ca nu te implica prea mult din punct de vedere al vietii de cuplu (ma refer in primul rand la tabieturi)

| Nastia a răspuns:

Sunt f tentante si sa stii ca multe relatii merg dupa c s intalnesc pers respective
tonguewinking

lolita
| lolita a răspuns:

Nu, niciodata nu mi-am dat intalnire cu cineva cunoscut pe net, nu am incredere, sunt foarte multi nebuni si eu cum nu prea am noroc sigur gaseam unul de asta big grin

| andi a răspuns:

Cunosc persoane care practica acest " sport" dar le-am tras atentia ( k sunt f. incantate) sa nu puna mult fuflet cu toate k au facut si sa astepte intalnirile fata in fata si apoi vor cunoaste persoanele cu adevarat... uneori iti dai seama de la prima intalnire de o nepotrivire, total opusa realitatzii virtuale, uneori pers respectiva isi arata adevarata fata dupa mai multe intalniri, stii tu la inceput totul e lapte si miere!

regis
| regis a răspuns:

Relatiile de pe internet sunt interesante pentru mine doar in masura in care se limiteaza la internet. Nu mi-as dori niciodata sa ma intalnesc cu o prietena "virtuala".

| jani a răspuns:

Da sotul meu...ne-am cunoscut in urma cu un an... el ungur in germania...eu in romania...si dupa ce am vorbit o luna pe net...ne-am hotarat sa stam i mpreuna in germania...acum ne pregatim sa facem nunta...si pot sa spun ca nu regret nici o clipa ca mi-am cunoscut sotul pe net...santem fericiti si ne iubim... poate mai mult decat un cuplu care se cunoaste in alt mod...

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Relatiile virtuale nu duc nicaieri, decat spre o minciuna perfecta.

| ancasobo a răspuns:

Depinde de persoana, unii si-au gasit marea dragoste pe internet, altii marea dezamagire.
Cand incepi o astfel de relatie fii sincera si cu picioarele pe pamant!

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Joy, buna intrebare. Eu unu nu m-am indragostit niciodata de cineva cu care am vorbit pe net, virtual, fara sa cunosc acea persoana si personal, dar cunosc 2 cazuri, chiar s-au intamplat de curand. Doua cunostinte de ale mele s-au si casatorit cu acei oameni, s-au intalnit pe Facebook, si dupa o perioada nu foarte lunga s-au casatorit. E vorba de doua fete, una s-a casatorit cu un Grec, cealalta cu un Arab. Nu am vorbit cu ele ce si cum, important este ca uite, probabil ca se poate. Mie personal nu mi s-a intamplat asa ceva si nici nu cred ca as putea sa innebunesc dupa cineva fara sa am si contact fizic in acelasi timp.

| haladita2307 a răspuns:

Da par tentante eu am vb cu cineva un an pe net si ne-am intalnit dupa acel an si am ramas impreuna 2 ani jum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sincer, nu văd cum să te indrăgostești virtual de cineva?
Cât de dulci iar fii cuvintele...
Eu nu mi-am făcut relații de pe net.
Mie îmi place să văd omul în față, îl percep mult mai bine decât "virtual".
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drept sa spun, e prima oara cind stau pe un forum. Acum citiva ani, am mai stat si pe un chat romanesc, pina cind s-a desfiintat pentru ca nu se mai intelegeau adminii. Aici ca si pe chat e ca intr-o cafenea, diferenta ca pe chat, totul e mai spontan. Gasca de pe chat ne mai intilneam si pierdeam noptile prin baruri si fastfood-uri, dupa inchiderea chat-ului nu ne-am mai vazut. Cred ca din cauza ca ne dadeam intilnire pe net si nu am facut schimb de telefoane. Eram pe net si la servici si acasa, telefonul era chiar inutil. Oricum a fost placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi am realizat ca relatiile pe net sunt degeaba sunt facute pentru cei care nu au ce face se plictisesc, nu e bine sa te indragostesti nu e bine sa ajungi sa iubesti o persoana care e la mare distanta de tine si mai ales daca nu ai vazut-o niciodata pentru ca daca stai si te gandesti o sa va vedeti doar la o anumita bucata de timp, pe net poti spune multe minciuni cum ca nu inseli sau chestii din astea dar m`am convinsoh go on nu merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatii pe net? buna intrebare.nu stiu daca tin prea mult. oamenii mint mult in viata de zi cu zi... te mint in fata... apoi virtual.oh go on.am destui prieteni virtuali. dar raman la stadiu de prieteni(amici). e mai bine asa

| dyzzy22 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu relatiile pe net in special daca intre cele 2 persoane este distanta mare...in primul rand in viata reala poti cunoase persoana mai bine cu bune si rele dar prin intermediul messengerului daca purtati o discutie, pe mess iti poate zice ce-i mai frumos si multe lucruri pot fi simple minciuni.par tentante dar nu-i cea mai buna solutie.iti zic din proprie experienta...