| crysstyann a întrebat:

Ce parere aveti despre sexul inainte de casatorie considerati ca un cuplu ar trebui sa astepte pana la casatorie sa faca sex sau sa nu mai astepte

9 răspunsuri:
| zayidee a răspuns:

Ba da, daca esti intr-o relatie serioasa sa stii ca nu ar trebui sa asteptati. Eu am avut o prietena care era cu un tip de la teologie, si nah, pana la urma s-au casatorit, si dupa casatorie a descoperit ca el in pat era varza. Imi povestea ca o faceau doar intr-o singura pozitie, cateva minute, si aia doar martea si joia, sau in zilele in care nu era post sau nu era vreo sarbatoare. Era foarte dezamagita saraca. Deci, cred ca aspectul asta e foarte important intr-o relatie

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Depinde de fiecare om.
Dacă fata vrea să îşi înceapă viţa sexuală înainte de căsătorie sau în noaptea nunţi "bărbatu" tr să îi accepte decizia.

| darrio2007 a răspuns:

In ziua de azi se face sex inainte, bineinteles daca sunt amandoi de acord.Dar batranii spun ca nu e bine sa faci sex inainte de casatorie.

| Trinitas a răspuns:

@Ema
Daca e cum zici tu, n-ar fi mai util sa le oferim tinerilor educatie sexuala decat sa nu-i invatam deloc?
Vreau sa spun ca la un moment dat vor descoperi si acest aspect al vietii, iar daca nu s-a vorbit cu ei vor face greseli din nestiinta si iar se va ajunge la boli, sarcini samd.

| starmaker a răspuns:

Daca esti crestin ortodox practicant si tii cont de sfaturile bisericii ar trebui sa ai o viata sexuala abia dupa ce te-ai indragostit si casatorit. Asta presupune ca sexul nu e o prioritate in viata, ci dragostea, devotamentul si procreatia. Sexul inainte de casatorie poate fi privit ca un test: daca nu iese bine renunti la relatie (inseamna ca ai cautat sex, nu relatia in sine); daca iese bine continui relatia si casatoria, dar nu iti garanteaza nimeni succesul relatiei. Oricand poate aparea un partener sexual mai bun (inseamna ca iarasi cauti sexul si nu relatia).

| Mtz_1845 a răspuns:

Ai terminat teologia sau esti pocait? big grin

| Anamaria150 a răspuns:

Sincer...acum depinde si de persoane. Unii isi incep viata sexuala la o varsta foarte frageda, altii cum ai spus asteapta pana la casatorie. eu sunt de parere ca pentru a-ti incepe viata sexuala este bine sa ai o relatie stabila baZata pe incredere si respect nu copilarii cum sunt acum in cele mai multe cazuri. si trebuie cu pers potrivita, locul potrivit si cand o sa se int o sa se intample. De varsta nu stiu ce sa spun, avand in vedere ca sunt si copile inconstiente care isi incep viata sexuala intre 10-15 ani apoi sunt abandonate.Fiecare cum simte:*

| EmaS a răspuns:

Eu promovez abstinenta in randul tinerilor.O relatie sexuala poate aduce cu ea multe neplaceri, o sarcina nedorita si de acolo un sir intreg de necazuri si probleme.Mai exista si riscul unor imbolnaviri de boli cu transmitere sexuala.Adevarata iubire respecta si asteapta.

| KellyGreen a răspuns:

Pai pentru ca nu mai suntem pe vremea lu bunica nu vad care ar fi problema sa faca sex inainte sa se casatoreasca.