| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti fetelor despre laptele matern? Cele care au mai mult decat trebuie il storc si il arunca.
Dar stiati ca in trecut, la sate, femeile cu surplus de lapte, cautau pe cineva si il puneau la san? Care era incidenta cancerului de san atunci? Aproape zero. Luam in calcul si alimentatia naturala si poluarea mult scazuta de atunci. Dar in timpurile actuale?
Stiu ca laptele de capra se aseamana compozitional de laptele matern, dar pentru mine ar conta si partea energetica, care lipseste in ala de capra.
Atunci cand esti pus direct la san, stabilesti si o legatura emotionala (pozitiva) cu femeia in cauza.
Eu as avea nevoie de asa ceva pentru a trata o afectiune neconventionala, recomandarea este de la un bioterapeut, si nu vad nimic rau in aceasta, implicit nici reactii adverse. Prefer asta decat tratamente fara rezultate cu produse de sinteza din farmacii.
Nu cred ca gasesc vreo femeie dispusa sa ma ajute nici macar cu lapte "la pachet", dar sunt curios ce parere aveti despre aceasta.

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Aaa si eu am fantezia asta...sa gasesc o proaspata mamica, sa ma alapteze la san!

| AnemonaP a răspuns:

Da, am auzit de bebeluși alăptați și in spitale de alte femei. Nu știu, eu nu m-as simți ok sa îl las pe mana unei străine, nu știu condițiile de igiena ale tipei, alimentație și așa mai departe, e ceva complex. Nici nu voi alăpta, dar nici nu îl dau la cineva sa alăpteze.
Dar, din moment ce ți-a fost recomandat așa ceva, poți să apelezi la ceva de genul.
Cu siguranță sunt femei care ar fi dispuse să te ajute chiar și la pachet.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Presupun ca mamica pe care o cauti sa fie faina, nu una cat dulapul

| RoCkKiD a răspuns:

Sa o luam rand cu rand ca sa vedeti cat de usor e sa scrii prostii care suna frumos.

Care era incidenta cancerului de san atunci? Aproape zero.
Prostie, nu e o boala moderna, doar ca pe vremea aia nu facea nimeni statistici despre ce femeie moare in nu stiu ce catun.

Stiu ca laptele de capra se aseamana compozitional de laptele matern.
Dupa acelasi logica ar trebui sa cauti niste lapte de magarita sau de iapa, ca si alea sunt similare.

...dar pentru mine ar conta si partea energetica, care lipseste in ala de capra.
Daca te referi la energia cosmosului, aia nu vine decat din tunelurile din Bucegi. Daca te referi la energi sub forma de calorii, e irelavant ca tot pe acolo sunt.

Luam in calcul si alimentatia naturala si poluarea mult scazuta de atunci. Dar in timpurile actuale?
Si tot pana acum 100 de ani mureau pana in 40 de ani. aparent traitul sanatos nu te tine in viata 100 de ani.

Atunci cand esti pus direct la san, stabilesti si o legatura emotionala (pozitiva) cu femeia in cauza.
Aici ai nimerit-o, cand o femeie are sanii stimulati, creierul ei elibereaza un hormon care se numeste oxitocina. Aia face femeia sa se ataseze de fat sau de partener.

Eu as avea nevoie de asa ceva pentru a trata o afectiune neconventionala, recomandarea este de la un bioterapeut, si nu vad nimic rau in aceasta, implicit nici reactii adverse.
Evident ca nu e nimic rau in asta, e ca apa sfintita. Acum na, nu stiu cat de usor e sa gasesti o femeie sa te alapteze dar am auzit si de kynk uri mai dubioase

| Altin a răspuns (pentru RoCkKiD):

Desigur ca in timpuri mai vechi se traia maxim 40 de ani! Doar barbatii care mureau in razboaie... Incearca sa te interesezi cat de longevivi erau oamenii inainte de epoca moderna. Statistici nu erau atunci dar nu mai fi asa acid. Vorbesti nefondat.
tunelurile din Bucegi nu dau energie, vortexul da energie. mai este unul in zona Ceahlau, Tibet si in Irak.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Altin):

Ahh, da vortexul din Ceahlau. laughing

| Altin a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cauta pe google

| RoCkKiD a răspuns (pentru Altin):

Sigur nu pe Facebook?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o conexie intre cancerul de san si alaptare.
Am 2 prietene care au avut cancer de san si amandoua si-au alaptat copilasii.
Nu stiu efectiv ce vrei tu cu laptele matern uman, dar exista in farmacii COLOSTRUM de la vaci, care este la fel de hranitor si complet ca cel uman.

| MineaPeter a răspuns (pentru Violleta2022):

O... foarte frumos povestit despre laptele pentru bebeluș! Să vă trăiască copiii și multă sănătate și prietenelor care au trecut prin cancer!

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca exista femei care vand laptele, sau il doneaza altor mamici, prin intermediul dispensarului medical, sau a unor asociatii locale de mamici.
Incearca sa discuti cu asemenea mamici, cand le intalnesti sau sa discuti la policlinica ori dispensarul din zona ta.

| Altin a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok pentru sugestie. Nu pot apela la asa ceva, este ridicol. Eu doar vreau sa vad reactiile celorlati. Nu ma astept la rezultate.

| iliiiinca a răspuns:

Vrei sa bei lapte matern?