| User8729 a întrebat:

Ce părere sa aveți de următoarea situație?
Vorbesc cu un băiat care îmi răspunde f greu la mesaje deși este on.
Omul susține că mă iubește și că ar trebui sa ne întâlnim în realitate, deși de când vorbesc cu el nu mă întreba nimic despre mine /despre starea mea sau cum mi-a mers ziua.

27 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil nu-si gaseste cuvintele...
Pentru ca,in mintea lui,te-a situat pe un piedestal si ii e foarte greu sa se comporte firesc,sa-ti vorbeasca,sa te intrebe lucruri normale,poate ca i se pare chiar mult prea banal sa o faca.
Probabil,in momentul in care ii scrii se blocheaza si cauta atatea variante de raspuns,cel mai bun raspuns(!),incat nu se mai comporta firesc... uita sa te intrebe cum esti,ce faci sau ce ai facut,se pierde complet la orice cuvant de-al tau.
Nu poate sa te vada ca pe ceva obisnuit,ca pe fata vecinului sa zicem pe care o saluta,o intreaba cat a luat ieri la mate si cum mai merge cu dragostea,nu poate!
Probabil ca si-a faurit o imagine perfecta legata de calitatile tale,de persoana ta in general si ii este imposibil sa reactioneze fiziologic.
Stii,pana si live,multi baieti, ca si fete de altfel, se pierd in fata persoanei iubite, nu-si gasesc cuvintele, privesc muti si zambesc ca niste blegi...desi sunt in fata lor.Au nevoie de timp pana sa realizeze ca nu viseaza si ca persoana iubita chiar e in langa ei!
Realizezi ca atunci cand lucrul asta se intampla online, reactia de blocaj creste exponential!
Cam asta ar fi explicatia mea pentru cazul tau, al vostru de fapt.
Adevarul il vei afla singura incercand toate variantele de raspuns.Dar ceva ma face sa cred ca am dreptate.happy

| User8729 explică (pentru greece12):

Nu este timid, ne știm de ani de zile, vreo 4
Pur și simplul nu își dă interesul

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Tu știi deja povestea

| greece12 a răspuns (pentru User8729):

Patru ani e foarte mult timp...sa fi obosit sa spere? Ar fi o explicatie.
Si legat de timiditate, e vorba de timiditatea in fata persoanei iubite stii, adica pe de o parte poti sa fii sufletul petrecerii, antrenezi 20 de oameni intr-un hohot de ras, dar in fata omului iubit ingheti ca un soarece in fata cobrei-nu mai stii ce sa spui, cum sa spui, cuvintele parca au devenit banale toate.Stie ca indiferent ce-ti spune, ajungeti la aceeasi dilema, cuvintele parca nu mai pot exprima nimic!
Da, posibil sa fi obosit sa tot spere ca o sa va vedeti la un moment dat.Pentru ca asta vrea, nu?
Si te-apuca o zadarnicie vecina cu disperarea in cazurile astea!

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Pai da, unde-i multa minte incape si multa prostie, daca nu-mi scriai n-as fi inteles.Acum,ok.happy

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Fata e speriata de bombe sau joaca teatru,nu veni la mine,ca bunica e cu tancul,nu ești o opturnitate pentru mine,am tipi bogați care ma vor, doar la webcam cică și acolo cu grija, stai ca plec undeva o luna cu bunica, astea sunt povesti de adormit copii, joaca teatru, de 4 ani cu pauze, poate are copii și bărbat, de nu vrea deloc real

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Sa te calmezi,Ray!
Si sa judeci.
Poate ca pentru tine timpul nu mai are rabdare, dar pentru ea, are.
O fata care te tine in friendzone nu are nici o neliniste legata de faptul ca nu i se raspunde imediat la mesaj, n-o intereseaza faptul ca nu-i ceri amanunte despre ea si n-o deranjeaza ca nici n-o intrebi cum i-a mers ziua! E clar ca-i pasa si ii pasa mult, tu esti orb si nu vezi!
Nu esti subtil si pierzi.Si pe urma iei un ciomag si darami tot ce ai cladit 4 ani de zile!
Ai obosit? Ok, odihneste-te.Dar baga-ti mintile in cap intre timp! Acolo unde vrei sa ajungi tu, se merge incet si prudent, iar tu alergi!

| RAY a răspuns (pentru greece12):

E doar plictiseala, nici o fata nu ma place, nu ma plăcut, am acceptat asta și asta e

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Nu,n-ai acceptat, sunt sigura si ma bucur ca n-ai acceptat!
Tu continui sa lupti pentru visul tau, iti doresti ceea ce iti doresti, dar ai obosit si te inteleg, nu-i usor sa speri mereu si sa nu ai nici o bucurie.
O sa ne conversam in particular despre asta.Pentru moment, linisteste-te si ia-ti o pauza.
O pauza de la tot. Goleste-ti mintea de orice si inceteaza sa te mai framanti, pur si simplu asteapta.
Si vei vedea.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Vorbeste si cu altele, e plictisit si cauta doar distractie

| RAY a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Caut pe dracu, numai caut nimic, nu are rost, eu caut doar liniștea și pacea pe acest pământ

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu are nici un sens,rost,tu vrei doar online,eu mam scârbit de online,nu te poți vedea cu mine ca bunicata nu te lasă, tu o sa îmbătrânești cu ea și nu o sa ai un iubit,am tot dat șanse și nimic, socializarea virtuala e pierdere de timp, vreau ceva real nu rahaturi virtuale, tu vb cu mine de plictiseala, sa fim serioși, a fost frumos la început glumeam între noi dar nu are nici un viitor, eu am 32 de ani,nu am timp de pierdut aiurea, netul nu te ajuta cu nimic,relațiile la distanta sunt o porcărie, fetele nici nu ma plac la fizic,mai resemnat,nu vb cu nici una nici unde,fete serioase nu exista,eu trebuie sa îmi găsesc pacea și iluminarea,nu fantezie imaginare,tu mai ținut în freindzone ca și toate,vb cu noi de plictiseala, în bătaie de joc,în fine, scriu uni vrea o aventura, ce aventura ma cu aerul, tu ești și asexuala, lipsita de orice romantism

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca mai este implicat si in alte realtii cu mai multe fete, odata ce il vezi online dar el nu raspunde si nici nu te intreaba mai nimic.
Nu mai pierde timpul cu asta, pare a fii precocupat de altele mai mult decat ar fi interesat de persoana ta.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste "iubitul" prin telefon si mesaje, fara sa va fi intalnit pe real in viata voastra, este doar minciuna.
Ar mai putea fii un pedofil sau proxenet care se ascunde in spatele unor poze de asolescent, pentru a atrage fete.
Ai mare grija unde te vei intalni cu asta. In timpul zilei, in mijlocul unui magazin, sau undeva unde-i lume multa, ca sa nu te rapeasca.

| Mosotti a răspuns:

Nu te iubeste, ca daca te iubrea nu raspundea greu la mesaje, te-ar fi intrebat multe despre tine si asa mai departe.
Bine, la mesaje sa zicem ca nu raspunde ca poate desi e conectat, are treaba, dar faptul ca nu intreaba de tine, e clar.

| User8729 explică (pentru Mosotti):

E aici pe TPU, răspunde altora mai puțin mie laughing
Nu vad sa fie dispus să ceară numărul de telefon sau sa mutăm conversațiile pe o alta platforma mai personală și ușor de scris
Nu vad sa își de-a f mult interesul, face afirmația că m-ar iubi, ne știm de 4 ani, ne-am certat in mare parte
Dar nu vad să întreb de viață mea
Insista sa ne vedem in realitate

| Mosotti a răspuns (pentru User8729):

Pai daca nu iti raspunde si nu intreaba despre tine nu e clar ca nu te iubeste? Nici nu vad rostul intrebarii tale dat fiind ca trebuia sa-ti fie clar ca nu te iubeste dat fiind faptele astea.
Tu te iei dupa vorbe sau fapte?

Nu stiu de ce insista sa va vedeti in real daca pe de alta parte se poarta asa, ca un om care te iubeste se poarta frumos si aici si oriunde.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann ce rost ar avea, vrea doar virtual, distanta, nu ne vom vedea vreodată, eu m-am saturat de prosti

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cum naibii sa nu insist omule cu real, trăiești doar virtual

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ce legatura are cu tine? Ca nu tu esti subiectul in discutie.
Dar asa la general e normal sa insisti sa te vezi cu cineva in real.

| Sofer a răspuns:

Poate băiatul e hetero și nu gay.

| Emma30555 a răspuns:

Un om nu poate iubi virtual, e ca și cum ai zice ca simți gustul unei prăjituri doar ca te uiți la poza cu prăjitură respectiva. Iubirea se poate doar în realitate după ce se cunosc oameni în mediu real. Eu as fugi de cei ce spun vorbe mari, mai ales pe net, sunt vrăjeli doar pentru naive sau dacă el chiar crede ce spune rezulta ca e doar un prostănac pe care nu te poți baza fiindcă trăiește în lumea lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa te iubeasca cand nici macar nu v-ati vazut face to face?
Nu fi naiva, omul probabil vrea doar o aventura de o noapte sau de o zi si atat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu s-au vazut face to face nu conteaza, poate aparea iubire daca s-au vazut pe web, ca de la fizic poate apare iubire adica de la atactia fizica, insa nu o iubeste pentru faptul ca nu o intreaba nimic de ea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O aventura, de ce? În tm nu găsesc

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu e ok. Poate nu sunt cea mai în măsura sa îmi dau cu părerea referitor la o relație hetero dar orice relație merge pe aceleași principii. Dacă îți pasă de cineva și ai timp sa stai pe telefon, e prima persoana căreia ii scrii și prima persoana căreia ii răspunzi. Lăsând asta, dacă îți pasă cu adevărat vrei sa afli cât mai multe detalii, vrei sa știi dacă este bine, vrei sa auzi povesti despre ce a făcut, cum a făcut. Te bagi cât mai adânc în viata persoanei respective. Cât despre faza cu "te iubește", nu știu exact ce vârstă ai, dar să știi de la mine ca este exact ca vorba aceea "câinele care latră, nu musca". Prefer sa nu îți spun că te iubesc, dar tu sa simți ca o fac prin felul în care îți vorbesc, prin fapte și prin faptul ca îmi pasa de tine, decât sa îți spun că te iubesc câte în luna și în stele și sa ma doară în pix de tine.

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Dai inainte cu tupeu