| AcoloDeparteExistaIubirea a întrebat:

Oare de ce toti ne indragostim de cine nu trebuie?
Povestea mea de iubire incepe acum 3 ani.Eram in parc impreuna nu cea mai buna prietena. Se uita la mine insistent, imi facea cu ochiul, oare cine era el? Mi-am facut curaj si l-am intrebat cum il cheama, am facut cunostinta, inca de la inceput eram indragostita de el nebuneste, credeam ca si el. Pe atunci eram un copil aveam 16 ani, timpul trecea eu fiind si mai indragostita de el. Dar intr-o zi apare ea in viata noastra, o fata care a stricat totul. Ea era foarte indragostita de el, dar eu credeam si eram sigura ca doar pe mine ma iubeste. Si uite ca n-a fost asa, pe ea o iubea. Totul a devenit oribil din momentul in care se zvonea in tot cartierul cum ca el m-ar insela. Bineinteles ca n-am crezut, credeam ca doar incearca sa ne opreasca relatia pana in momentul in care am avut o conversatie pe mess, acum 1 luni: Eu: ce mai faci? El: bine. trebuie sa-ti spun ceva, pentru ca daca nu-ti spun acum va fi prea tarziu daca iti spun cand vei avea si mai mare incredere in mine. Eu: ce? Cum? Ce sa zici? crying
El: Nu te mai iubesc! Te-am iubit sau poate nu, nimeni nu stie, dar m-am gandit foarte bine noaptea trecuta, si am decis sa ne despartim, stiu ca vei suferi dupa 3 ani de zile. Eu: Eu te-am iubit, deci totul a fost real! El: Da. Tot ce spuneau ceilalti a fost real, o iubesc pe Catalina(aceea fata de care v-am spus) SI eu am iesit de pe mess.Am plans o multime si nu stiu ce sa fac! Mereu ii vad cum se saruta si plang! Nu pot sa cred ce a putut sa faca! Am intrat intr-o depresie foarte mare, am devenit emo nu mai vorbesc deschis cu mama, am inceput sa injur, ma enervez repede! Chiar nu stiu ce sa fac? Un Sfat?
P. S am 19 ani si el 20

Răspuns Câştigător
| Nobodyy a răspuns:

Fato gandeste-te putin.Chiar merita? raised eyebrows E un simplu baiat. Daca a rezistat relatia voastra un an e clar ca te-a iubit.Chiar daca el nu este destul de matur incat sa recunoasca asta. Uite sfaturile mele.Incetul cu incetul arunca orice amintire cu el [poze, cadouri, arhive de pe mess.] Apoi incearca sa iesi cu prieteni mai mult afara.Sa te distrezi, sa uiti. Apoi gandeste-te ca daca plangi nu primesti nimic in afara de o durere mare de cap.De aici probabil si faptul ca te enervezi atat de usor si injuri. Mama ta nu are nici o vina asa ca incearca sa vorbesti cat mai deschis cu ea.usor,usor cum era inainte. In primele saptamani cat urmezi acest "tratament" incearca sa nu il mai vezi ca sa numai te enervezi pentru ca nu vei putea de la inceput sa il ignori. Apoi cand crezi ca ti-a mai trecut, incearca de fiecare data cand treci pe langa el sa il ignori, cu un aer sigur.Treci put si simplu pe langa el si nu il bag in seama.Gandeste-te ca nu merita nici macar sa il saluti,si ca meritai ceva mai bun. Dupa. daca vei reusi, ceea ce sunt sigura, cand il mai vezi poti sa il saluti si sa ii arati ca nu iti mai pasa.Desi eu zic sa ramai aici si sa numai ajungeti la prienie. Apoi iti poti cauta un baiat care sa te merite.

Cateva sfaturi:
-Nu te razbuna.Nu merita nici macar atat.
-Da-i ignore pe mess cand stergi orice amintire.
-Nu te apuca de fumat sau orice alta prostie.
-Gandeste-te ca orice lacrima pe care o versi ii aduce lui o clipa de placere.

Ce vei castiga din toate astea?
-Il vei uita.
-Un baiat care te merita.
-O viata noua.
-Prieteni mai mult si mai buni.
-Sansa ca el sa se intoarca pentru ca tu il vei ignora. Dar in nicun caz nu il accepta! Il poti face putin sa sufere si sa te joci cu el dar ai grija sa nu revina sentimentele.
Succes big hug si eu am trecut prin asta si e greu dar am reusit. Trebuie doar sa ai vointa.~Yoni.

12 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Sa ii ignori complet, delete depe face book mess alea alea etc ignore peste tot, dupa vreo 2 saptamani asa,cand sunt sanse sa ai sentimentul de fun baga cateva filme comedie sau ce te pasioneaza etc,axeaza-te pe hobyul tau trebuie sa te distrezi!
Asta este singura solutie, si data viitoare poate nu te uiti doar la fizic, sau il cunosti mai bine!

| LiveYourLife a răspuns:

Trebuia sa te gandesti ca va veni o clipa in care va veti desparti pentru ca nu poti sta o viata intreaga cu acceasi persoana...sau cel putin asa cred...

oricum gandeste-te ca vei intalni si alti baieti si poate la un moment dat va aparea un baiat care te va iubi cu adevarat si vei zice"Doamne iti multumesc pentru ceea ce mi-ai daruit"

sti cum e orice sfarsit e un nou inceputwinking

crede-ma nu are niciun rost sa plangi

incearca sa iesi din aceasta stare iesi in oras cu prietenele tale si incearca sa vorbesti din nou cu mama ta sa ii spui ceea ce te macina fiindca mamele intotdeauna stiu cum sa-si consoleze copii:X

sti ca daca plangi prea mult incepi sa regreti trecutul tau asa ca mai bine lasa si TRAIESTE-TI VIATA!

| briana a răspuns:

Imi pare foarte rau de tine mai ales ca si eu am trecut prin ceva de genul sh sa stii ca am suferi 1 an dar sti ce tocmai azi am hotarat sa nu imi mai pese, Sh ce voi face eu trebuie sa faci si u. 1 renunta ls stilul emo 2 revino la fata care erai fericita zambitoare ce raneste inima baietilor 3 ies in parc cu o prietena la agatat caci sigur vei gasi un baiat dragut pe care sa il cuceresti. Da sanse la noi prietenii sh vei uita totul. Eu stiu ca poti sa uiti stiu ca poti trece peste. Succes la agatat!

| Claudia a răspuns:

Ok, sa-ti zic ceva happy de ce este mai usor sa vezi ce ti s-a intamplat rau? raised eyebrows in loc sa te ambitionezi sa il faci sa regrete tu plangi dupa el straight facestraight face fa`ti un alt prieten si nu pune deloc suflet, dragostea e frumoasa dar cand se termina e de 5 x mai dureroasa decat a fost frumoasa happy. Gata cu plansu happy mai bine regreti pentru ce ai facut ( ca ai fost cu el ) decat pentru ce nu ai facut ( ca nu ai fost si nu ai trait momente frumoase ). happy. Nu ai ce sa-i faci si iti spun un lucru : daca raspunzi cu bine la rau doare cel mai tarewinking nimic nu doare mai tare ca indiferenta e adevarat, dar si mai tare doare cand iti va cere ajutorul sau cand va avea nevoie de tine el sau Catalina si tu le vei oferi ce au nevoie cu zambetu pe buze tongue. Si roata se intoarce, nimic in lumea asta nu ramane nu rasplatit/pedepsit, mai devreme sau mai tarziu se vor desparti si va vedea ce a pierdut tongue. capu sus! de aia nu mai ploua straight face. Asculta muzica gen... spike, guess who.etc de ce? sigur iti va da o atitudine indiferenta si vei ajunge la vorbele mele tongue. Oricum daca cumva ai de gand sa ii trimiti mesaje sau orice care sa-l faca sa inteleaga ca vrei sa se intoarca la tine, o sa-ti para rau peste cativa ani sau cand o sa-ti dai seama ca ti-ai lasat orgoliu calcat in picioare :p. Stai linistita! Nu`i face pe plac + ca, Catalina cred ca se simte super bine ca " a castigat lupta ". Treci peste!

| Andreea357 a răspuns:

Uita de el nu merita daca ti-a facut asa ceva...

| undercover_4494 a răspuns:

Sa nu fumezi!

| AiEnmaa a răspuns:

Du-te la un psiholog

| EmmY_6979 a răspuns:

Eu zic sal uiti.Stiu ca asta nu e usor dar incearca.Incearca sai ignori.Gaseste pe alcineva.Nu exista doar el pe planeta asta.Sunt uni baieti care sunt mult mai buni.

| AndraSatila28 a răspuns:

Baietii asa sunt, majoritatea sau toti, asa ii va face si ei probabil, si in plus poate ca nu era cel potrivit pentru tine, lasa-l sa se imputa si stai sa vezi ce se va intampla, la unele se intorc cu mii de scuze, la altele se decid sa se mute sau sa nu le mai vada niciodata de rusine ce au.

| ProfesoruldeSex a răspuns:

Esti tanara, ai toata viata inainte, o sa-ti treaca in timp.
Cauta-ti cat mai repede alt prieten, o sa uiti de asta foarte repede din momentul ala.
Succes!

| taddddim17 a răspuns:

Nu te merita! Nu are rost sa pierzi zile sau chiar saptamani pentru o astfel de persoana. Gandeste-te la tine! NU are rost sa suferi atat pentru unul ca el. Viata merge mai departe orice s-ar intampla, Stiu ca e usor de zis...dar asa trebuie sa fie!
Incearca sa ii ignori si gandeste=te mereu la valoarea pe care o ai TU si ce putin valoreaza el pe langa tine. Nu te tortura singurasad
P.S : daca vrei sa vorbim lasa-mi un mesaj si ai grija de tinesad
Pa, pa:*

| AcoloDeparteExistaIubirea explică:

Scuzati unele greseli gramaticale dar plangeam in timp ce scriam.