| Anonim77277 a întrebat:

Ce să fac dacă soțul se uită des la filme pornografice, e normal?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu il atragi

| Anonim77277 explică (pentru mgtow):

Îl atrag, sunt destul de normală şi mă iubeşte tare

| wildthing a răspuns:

Cred ca toti barbatii se uita la filme xxx, dar asta se intampla de obicei cand sunt singuri si duc lipsa de pasarica sau cand au anumite fantezii pe care partenera nu vrea/nu poate sa le indeplineasca. Ce zice, ce-i lipseste? Oricum, desi e cam ciudat sa o faca in conditiile in care te are pe tine, eu zic sa nu faci totusi o tragedie din asta. Omu' nu te inseala (presupun), nu se duce la curve, ci doar se uita la niste filme. Pana la urma uitati-va impreuna, daca-i asa important pentru el.

| Anonim77277 explică (pentru wildthing):

Nu mă înşeală, mereu suntem doar împreună, mulțumesc pentru sfat

| catalintgv a răspuns (pentru wildthing):

E proverbul acela latin : futere non futere, labam necesarum est. happy

| darrio2007 a răspuns:

Probabil te doare capul cam des. Cauta si el o satisfactie.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu ii prieste statutul de barbat casatorit si s-a plictisit de tine

| ania a răspuns:

Nu nu e normal, dicuta cu el, daca e crestin si ii pasa de Dumnezeu spiune- i ca e pacat.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Normal ca nu e normal, mai ales ca stii si tu de treaba asta. Discuta si vezi ce-i lipseste.

| RAY a răspuns:

Încearcă noi poziții cu el, jucări

| Violleta2022 a răspuns:

Sa vorbesti cu el si sa-i propui sex adevarat, nu masturbare in fata televizorului.

| mihai69 a răspuns:

E foarte normal. De ce nu încercați să vă uitați împreună?

| Anonim77277 explică (pentru mihai69):

O să încerc, mulțumesc

| Drimmero a răspuns:

Ce probleme aveti unii in viata, ca se uita partenerii la flme porno, e absolut normal, e chiar sanatos acest lucru, unii se pot inspira de acolo sa isi satisfaca partenerele si mai bine, pana la urma sunt doar filme, e ca si cum te-ai uita tu la telenovele si mai sunt scene sexuale acolo doar ca nu sunt organele sexuale la vedere insa e fix acelasi deznodamant, intelegi?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

"… e chiar sănătos acest lucru…"
Este sănătos atâta vreme cât nu are mâinile bătătorite.
Buna, Drimule happy.

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

Daca doar se uita fara sa dea la manivela e vreo problema? Nu cred.

Buna seara, madame!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă omul a căpătat o dependență sau, mai rău, este deja intr-o relatie cu pornografia, desigur ca este o problema.

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

Evident ca orice dependenta e distructiva, dar daca omul se uita din cand in cand (poate participa si sotia) nu e nimic nociv.

| doctorandus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Ceea ce stiu este ca nu e dovedit ca ar exista depedenta de pornografie. Deci "dependenta de pornografie" nu este un diagnostic medical real (acceptat de breasla medicilor si/sau compensat de asigurarile medicale), la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibilitate electromagnetica".

| Hammurabi a răspuns:

Doar asta e problema? Că se uită la filme porno?
Credeam că zici "pentru că se uită la filme porno, ia uitați ce face..."
Dacă se uită fără efecte nocive asupra (comportamentului) lui, care e problema?
Filmele nu-ți fac concurență laughing... sau da?

| Anonim77277 explică (pentru Hammurabi):

Comportamentul e ca înainte, dar să nu fie în viitor mai rau?

| Hammurabi a răspuns (pentru Anonim77277):

Sunt filme. Atât.
N-o să vrei să se mai uite la filme cu criminali de frică să nu omoare pe cineva, sau la filme cu tâlhării ca să nu se apuce să fure?
Ai puțină încredere în el. E soțul tău.
Lasă-l să se relaxeze cum vrea el, dacă nu face nici un rău.
Nu-l învinui pentru ce "ar putea să facă".
Dacă nu te iubea, probabil îl adunai de pe la curve, nu din fața televizorului.

| Anonim77277 explică (pentru Hammurabi):

Mulțumesc

| Anonim77277 explică (pentru Anonim77277):

Cum să mă liniştesc, să nu mă gîndesc aşa mult la rău şi să am timp pentru mine

| Anonim77277 explică (pentru Anonim77277):

Băieții spun că e normal dar fetele spun că nu

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim77277):

Conform The Huffington Post, 70% dintre bărbați și 30% dintre femei se uită la porno.

Kleinman, Alexis (4 mai 2013). „Porn Sites Get More Visitors Than Netflix, Amazon And Twitter Combined". HuffPost. Accesat în 18 septembrie 2021. https://www.huffpost.com/entry/internet-porn-stats_n_3187682

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Hammurabi):

Ii fac concurenta gagiciile faine si sexy de acolo...acolo sunt femeile adevarate...

| mdc98 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e asa.
Cand tu ai partnera nu e normal sa iti satisfaci acele dorinte si fantezii cu ea? Ci cu altele? Inseamna ca e atras de alte femei, si este deja un semnal de alarma. Cum se simte o femeie sa stie ca barbatul ei se masturbeaza la altele.

| Hammurabi a răspuns (pentru mdc98):

Cine a zis că se masturbează?
Ne-a spus doar că se uită la filme porno. Asta nu vine obligatoriu la pachet cu masturbarea. N-a spus "îl prind pe soțul meu că se masturbează la filme porno".

În al doilea rând, căsătoria e o conveniență socială (și religioasă dar nu întotdeauna) și nu presupune că unui bărbat îi va dispărea total atracția atavică pentru alte femei (cu toate că în unele cazuri se poate întâmpla).
Presupune doar că va gestiona atracția asta așa cum a jurat.
Adică, cu materializare fizică doar către soția lui.
Atunci unde a geșit?
Îl judecăm doar pentru ce ar putea să facă, înainte să facă?

| mdc98 a răspuns (pentru Hammurabi):

In majoritatea cazurilor, cand te uiti la filme porno te exciti, adica e logic. Si nu imi spune ca barbatii care se uita la porno nu se masturbeaza, asta e 98% motivul pentru care se uita.
Altceva, nu exista cand iti iubesti partenera sa mai fi atras si de altele. Atunci e ca si cum ai fi singur, si cand esti singur esti atras de oricine. Ce scrie si in Biblie " ca orice barbat casatorit ce se va uita la o alta femeie, poftind-o, a si savarsit adulter cu ea in inima lui" Eu nu cred ca Dumnezeu minte.
Si pana la urma daca stai sa te gandesti e ceva logic, cum s-ar simti o femeie sa stie ca barbatului ei ii mai place si de alte femei si simte atractia fata de ele? Ar fi vreo dovada de iubire sau incredere fata de ea? Ar face-o sa il iubeasca mai mult? Cum te mai poti uita la el in ochi cand stii ca el nu te vede doar pe tine cea mai frumoasa? Pana la urma stii cum e vorba aia, poate sa fie Miss America, ca nu are efect la un barbat ce iubeste sincer.
Da, vezi femei frumoase, dar cand iubesti nu le vezi cu aceeasi ochi ca si cand erai singur, nu te atrag in sensul ala.
Nu stiu cum pot explica mai simplu, e totul atat de logic si normal.

| Hammurabi a răspuns (pentru mdc98):

Stai puțin că, o luăm deja pe arătură cu presupunerile...
Cât de "bolnav" să fie un bărbat care să se masturbeze când are femeia lângă el? laughing
M-am uitat și eu la porno. Chiar împreună cu iubita.
Nu se întâmpla decât să ne înfierbântam și ieșeau chiar cele mai tari partide de sex.
Ce e greșit în asta?
În altă ordine de idei.
Atracția față de sexul opus, e un instinct. Nu poți controla instinctele.
Tot ce poți controla, sunt acțiunile care pot fi generate de instincte. Pentru asta ne numim ființe raționale.
Dar noi ca ființe am fost create ca, atunci când vedem o femeie goală în fața ochilor să avem anumite reacții involuntare. Nu poți stăpâni asta sub nici o formă.
A greșit Dumnezeu când ne-a creat?
Nu.
Ne-a lăsat liberul arbitru de a alege ceea ce să facem și ceea ce să nu facem. Indiferent de cine și ce ne-ar tenta. Indiferent de ce și cum am vedea.

Și întorcându-ne la subiectul întrebării.
Nu poți învinui un om pentru că se uită. DOAR pentru că se uită.
Nu e normal, nu e logic să-i faci procese de intenție DOAR pentru că se uită.
Ea nu a spus nici că el se masturbează, nici că o neglijează, nici că nimic altceva.
Dacă ea a pus întrebarea greșit, nu sunt eu de vină pentru un răspuns greșit.
Dar până atunci...

| mdc98 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai nu cand e langa el, doar nu se masturbeaza de fata cu ea.
Dar ce nevoie ai si doar sa te uiti la porno cand ai partnera? Simti nevoia de acele filme cand esti singur, normal.
Si nu este deloc asa, de ce altfel Dumnezeu a poruncit asa? De ce este mentionat in biblie ca fiind pacat?
Nu cred ca nu exista barbati care sa aiba ochi doar pentru iubita lui. De fapt cum e si normal cand esti cu cineva, sa ai ochi doar pentru ea. Daca vezi ca te mai atrag si altele ce cauti in relatie? Ce femeie se simte fericita sa stie ca el se simte atras si fata de altele, ca le place pe altele? Poti raspunde la intrebarea asta?
Adica tu vrei sa spui ca daca esti cu cineva, nu exista sa nu te atraga altele, sa nu ai dorinte, fantezii cu ele, dar doar te abtii. Adica noi femeile avem nevoie de un barbat care se abtine sa nu mearga la altele? Sau avem nevoie de un barbat care nu simte efectiv nimic, nici macar nevoia? Ti se pare atat de normal sa ii gasesti in istoric iubitului plin de pagini cu femei dezbracate, poze salvate si asa mai departe care arata mult mai bine decat " partenera" lui? Cum am mai zis, e una ca vezi intamplator fara sa vrei, dar e deja un red flag cand cauti ca sa vezi, te atrage.

| Hammurabi a răspuns (pentru mdc98):

Nu te supăra pe mine, dar citesc printre rânduri că ești o tipă extrem de geloasă.
Dar hai să punem problema altfel.
Dacă soțul/iubitul tău ar admira o cântăreață pentru vocea pe care o are? (și tu nu o ai) dacă ar admira o dansatoare pentru trupul și mișcările pe care le are? (și tu nu le ai) dacă ar admira o tipă care face stand-up pentru umorul pe care îl are? (și tu nu îl ai)
Nici asta nu ar fi ok pentru tine?
Pentru că, în esență, el face acelaș lucru. PRIVEȘTE. Atât. (și admiră, bineînțeles, că n-o să privească precum o legumă laughing apreciază chestii pe care tu nu le ai. Groaznic, nu?)
Și totuși el te iubește doar pe tine. (Pare ilogic?)

Ar fi ok DOAR dacă te-ar vedea doar pe tine? dacă te-ar auzi doar pe tine, te-ar admira doar pe tine, ar trăi doar pentru tine, ar respira doar pentru tine...etc.
Nu ți-ai dori totuși un om normal lângă tine, nu un animal de companie?

Ceea ce incriminezi tu, se numește proces de intenție. Acuzi un om care DOAR privește la TV de toate nebuniile din lume pe care AR PUTEA să le facă. Dar el nu face nimic.
Dacă se uită la lansarea unei navete spațiale NASA, nu înseamnă că vrea să ajungă pe lună.

Ai spus "avem nevoie de un barbat care nu simte efectiv nimic, nici macar nevoia". Unul gonflabil? Sau autist?
Nu știu câți ani ai.
Dar la un moment dat vei înțelege că a ține un bărbat lângă tine, și permanent interesat de tine, e un fel de concurență cu tot ceea ce e în jurul lui.
Nu prin constrângeri sau impuneri vei rezolva asta. Ci prin ceea ce ești tu, prin ceea ce-i oferi tu ca ființă, permanent.
E o chestie valabilă atât pentru bărbați cât și pentru femei.

| mdc98 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu zic ca nu poti recunoaste ca o femeie este frumoasa… ar fi imposibil
Ideea e ca nu o vezi cu aceeasi ochi ca si cand esti singur. Nici macar nu e vorba de gelozie sau de alte lucruri.
E vorba cum s-ar simti orice femeie sa stie lucrul acesta despre barbatul ei, ca el place si alte femei si e atras de ele cat timp ei sunt impreuna.
Da frate, sunt barbati frumosi si care arata ok, dar asta nu inseamna ca sunt atrasa de ei, sau am ganduri cu ei, sau dorinte, sau ii vad cu alti ochi.
Nu stiu dar chestiile astea vin din reflex cand esti cu cineva.
Tu vrei sa imi spui ca a tine un barbat doar langa mine si permanent interesat de mine e ceva anormal.
Ok deci inseamna ca normal este sa nu fie doar interesat de mine, ci si de altele. Sa ii dau frau liber, sa incerce si cu altele daca se poate, si sa nu ma supar.
Cum te simti si tu ca barbat sa stii ca iubita ta nu e mereu langa tine si mai e interesata si de alti barbati?

| Emma30555 a răspuns:

E destul de normal sa se uite, dar nici prea des ca și cum are dependenta dar dacă viata voastră sexuala nu e afectata negativ atunci nu ai de ce sa îți faci griji.

| ywar a răspuns:

Are o dependenta de filme deocheate. Asta e la fel de greu de reparat ca aceea de jocuri de noroc. Este dificil sa faci ceva, daca el nu-si doreste sa iasa din asta. Nu poti face in locul sau pasi spre vindecare.
Daca nu se poate altfel, paraseste-l.

| Lukasssz a răspuns:

Faci ce vezi in filme cu el.

| mi25 a răspuns:

Voi, femeile, credeti ca atunci cand v-ati casatorit v-ati luat un catelus caruia sa-i dati voie sa faca doar ce vreti voi. Iar voi credeti ca detineti adevarul absolut, iar sotul trebuie sa faca doar ceea ce aveti in mintea voastra ce e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut deloc. Trebuie să porți o discuție cu el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este. Dacă nu se uita nu prea era normal.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Normla că Nu-i normla ar trebuie să-i ajungă.

| GirlOnline81 a răspuns:

Sa discuți cu el, asta sa faci. Sa ii spui ca te deranjează lucrul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Porcusorul a răspuns:

E absolut normal sa se uite la filme xxx, asta nu inseamna inselat, nu te lua dupa lume. De fapt, vizionarea acestor filme e o metoda foarte buna pentru a nu se ajunge la inselatul pe bune. Trebuie sa-ti deschizi mintea si sa alegi una din cele 2 cai:
1. Ignori acest lucru pentru ca oricum nu ar trebui sa reprezinte o problema, ci o metoda de eliberare a stresului, iar acumularea acelui stres v-ar putea pune cu adevarat casnicia in pericol.
2. Ii ceri sotului sa va uitati impreuna, astfel nu numai ca veti fi pe picior de egalitate in aceasta privinta, dar veti avea si posibilitatea de a va condimenta relatia.
A treia cale nu exista si consider ca este o greseala majora faptul ca i-ai cerut sa nu mai vizioneze. Practic l-ai facut sa se simta stanjenit de propria sexualitate si de propriile dorinte, facandu-l sa se inchida si mai mult in sine, sa se ascunda. Succes! Si gandeste-te mai deschis in privinta acestor lucruri.

| Anonim77277 explică (pentru Porcusorul):

Şi pînă acum se ascundea, se uita cînd eram în altă cameră

| mdc98 a răspuns (pentru Porcusorul):

Cum sa spui ca e o metoda buna sa nu se ajunga la inselat? Practic inseamna ca el simte nevoia sa insele dar se abtine si se masturbeaza la altele. Daca se simte tensionat nu e normal sa il ajute sotia? Inseamna ca el nu e atras de ea in totalitate si simte nevoia si de alte femei. Cum sa spui ca ea e de vina ca i-a cerut acest lucru si ca isi inchide dorintele cu alte femei? Pai e normal sa ai partenera si sa ai dorinte cu altele? Mai ales sa te si masturbezi la ele? Cum se simte femeia aia? Asta e dovada de iubire si de incredere? Gandesti inainte sa scrii ceva?

| Anuskaa a răspuns:

Nu, nu e normal, dar ii oferi ce cere?

| Anonim77277 explică (pentru Anuskaa):

Da,şi am discutat pe tema asta şi mi-a spus că nu se va mai uita,dar mie mi-e cam greu să îl cred deja,am suferit foarte mult din acestă cauză, mi-au apărut şi complexe, şi am vrut să îmi pun capăt zilelor pentru că mi-e foarte greu să uit.Mă iubeşte foarte tare ştiu şi văd, şi nuştiu cum să îmi scot gîndurile astea din minte, căci mi-e foarte greu să trăiesc aşa

| Tactuecelmaitare a răspuns:

Stai.

| ajutpetoatalumea a răspuns:

Inseamna ca nu mai e satisfacut de tine

| Iulian2007 a răspuns:

Mai bine sa se uita decat sa o faca cu altelea, nu i normal. O ferai ce cere.