| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu sperma din testicule după ejaculare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In interiorul testiculelor (gonadelor) sunt produsi permanent si exista numai/doar spermatozoizi, deci NU exista si sperma.
Plasma spermatica este produsa de 2 glande si anume : vezicula seminala si prostata si acest lichid devine sperma numai dupa ce spermatozoizii produsi in testicule care au urcat prin canalele deferente au ajuns si au intrat in continutul plasmei spermatice.
La fiecare ejaculare din vezicula seminala si din prostata este eliminata o cantitate de circa 2, 5 - 4, 5 ml/cm3 de sperma. Sperma se reface si se reinoieste in mod continu in cele 2 glande seminale amintite. Sperma dupa ejaculare se fluidizeaza in decurs de 10-15 minute, devine foarte lichida si daca este ejaculata in exterior sperma se va usca in cateva ore prin evorarea apei din continutul sau. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se duce la canalizare, odata cu spalatul pe maini si spalatul cu apa si sapun al cucului.

| Emilian65 a răspuns:

In cateva ore se regenereaza.

| Goete a răspuns (pentru Emilian65):

Cateva ore?
Chiar n-ai patit niciodata sa ejaculezi si sa continui si sa mai ejaculezi odata in timpul aceluiasi act sexual?