| ionescugeorge a întrebat:

Ce se intampla?
Prietenei mele trebuia sa ii vina menstruatia pe 29, dar nu a venit nici pana azi.
Luna trecuta cand i-a venit, eram la mare si ca sa intre in apa fara probleme am cerut de la farmacie vitamina K ca sa se opreasca mai repede.Nu a avut nici un efect si tot 5 zile i-a tinut ca de obicei.
Tin sa spun ca nu am facut nimic fara prezervativ...adica tot timpul ne-am protejat.
Simptomele dinainte de menstruatie le are...adica sanii i s-au marit si o dor.
Ce s-a intamplat cu ea? O fi din cauza vitaminei K care si-a facut efectul dupa o luna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca luna trecuta, cand avea menstruatie, a intrat la apa, atunci, din cauza asta, i s-a dereglat.
Sunt multi factori ce favorizeaza intarzierea menstruatiei...
Insarcinata, nu are cum sa fie daca v-ati protejat.
Poate de la vitamina K sau de la altceva are o dereglare hormonala, sau este racita.
Oricum, stati linistiti ca nu este nimic ingrijorator.winking

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vitamina K isi face efectul imediat daca este administrata injectabil si niciodata daca este administrata oral. Exista niste compusi care pot duce la formarea in intestin a vitaminei K si care daca sunt luati oarl pot suplimenta necesarul de vitamina K, dar eu presupun ca prietena ta a luat fitomenadion fiole si n-a citit atent prospectul (unde scrie ca se administreaza injectabil, nu oral).
Intarzierea de acum nu are legatura cu administrarea unui preparat viaminic in urma cu o luna. Poate fi o dereglare hormonala (cel mai probabil) sau o sarcina (putin probabil, dar nu imposibil de vreme ce nu exista metoda contarceptiva 100% sigura). Eu nu cred ca e sarcina, dar nu puteti exclude docamdata 100% asta. Va trebui sa mai asteptati, iar daca intarzierea ajunge la 7 zile, prietena ta trebuie sa faca un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi o vizita la ginecologul ei.

| ionescugeorge explică (pentru Brigaela):

A facut un test azi si a iesit negativ.

| Brigaela a răspuns (pentru ionescugeorge):

E prea devreme, nu are absolut nici o semnificatie. Un test concludent poate face de-abia pe 6 septembrie daca foloseste prima urina de dimineata sau pe 10 septembrie daca folsoeste urina de peste zi.

| ionescugeorge explică (pentru Brigaela):

Farmacista a spus ca e concludent dupa prima zi de intarziere si la oricare urinare.

| Brigaela a răspuns (pentru ionescugeorge):

Da, dar numai daca este pozitiv. Fiindca este un test care sa-ti arate daca esti insarcinata, nu daca nu esti. Pentru a afla daca nu esti si a interpreta un test negativ, trebuie sa treaca mai multe zile. Citeste principiul de functionare si o sa intelegi singur ca am dreptate.

| ionescugeorge explică (pentru Brigaela):

Aveti dreptate in legatura cu testul.
Mi-a spus ca trebuia sa ii vina pe 28, nu pe 30.Deci marti face un nou test.
Nu stiu din ce cauza dar sanii i s-au inmuiat inapoi cum erau dar durerea inca este prezenta.
Mi-a spus ca i-ar fi curs o picatura de sange ieri.
Nu prea inteleg de ce ar ramane insarcinata daca ne-am protejat tot timpul.Nu a existat contact neprotejat+ ca 50% din ejaculari au avut loc afara chiar daca era prezervativul pus.

| Brigaela a răspuns (pentru ionescugeorge):

Trebuie sa intelegi ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si chiar un prezervativ corect folosit si care nu se rupe lasa un risc mic de cam 0, 05%. Din acest motiv, viata sexuala egal posibilitate de sarcina. Faptul ca ejacularea se produce afara NU imbunatateste statistic vorbind siguranta prezervativului. Eu inca cred ca daca ati folosit corect prezervativul este mica sansa sa fiti tocmai voi aceia care obtineti o sarcina.

| ionescugeorge explică (pentru Brigaela):

A mai facut un test azi de dimineata si a iesit negativ.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Mă îndoiesc că vitamina K ar avea un efect atât de întârziat. Mai aşteptaţi câteva zile pentru menstruaţie, pentru că fiecare femeie se confruntă ocazional cu anumite întârzieri.

| mona a răspuns:

E doar o intarziere, o sa-i vina

| morningstar a răspuns:

Se intampla sa fie luni in care o femeie nu are menstruatia sau in care sa o aibe de 2 ori in aceeasi luna, nu-i niciun motiv sa se sperie; poate fi din cauza unei raceli, a stresului, samd. Totusi, cel mai sigur este sa faca si un test de sarcina.

| Elvina a răspuns:

Ma indoiesc. Poate e doar o intarziere. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă are deja simptomele premenstruale : sâni măriţi şi dureroşi, înseamnă că în următoarea săptămână TREBUIE să-i vină menstruaţia!

Simptomele premenstruale apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra!

Deci, TREBUIE să aibă RĂBDARE!

| simo0393 a răspuns:

Da este posibil, e posibil si din cauza unei raceli. daca spui ca se protejeaza stai linistita ca o sa apara si menstruatia. daca nu apara in urmatoarele zile e mai bine sa consulti un medic.
Numai bine.