| AlinuțaMaria a întrebat:

Ce ziceți de prieteni cu beneficii?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Serios, chiar asta înseamnă respect de sine pentru tine? Dacă da, îl înțelegi total greșit.
Este o preferință/o alegere, nu respect de sine.

Dacă tu nu ai apela la asa ceva, asta nu înseamnă că este ceva greșit cu persoanele care apelează la genul asta de relații și nici cu relațiile în tine, sau cum ai zis și tu, ca nu se respecta.

Sunt persoane care au o viata destul de încărcată și momentan nu au timpul și energia necesara pentru a menține o relație, dar totuși vor sa își satisfacă nevoile. Este și obositor sa cunoască o persoana noua în fiecare săptămână pentru a avea o aventura, care nici măcar aia nu este garantata. Asa ca atunci când au timp liber, totul se rezolva cu un telefon, fara sa mai stai pe social media, sa vorbești cu nu știu câte persoane un anumit număr de zile pana obții o întâlnire care sunt șanse mari ca aia sa nu ducă la sex și chiar dacă duce, sunt mari șanse sa nu te satisfacă. Deci ce ai rezolvat? Timp pierdut, energie pierduta și cel mai probabil și bani pierduți. Într-o prietenie cu beneficii, cunoști pe cineva, sunteți sinceri și direcți unul cu celalalt, deja va cunoașteți, știti ce vreți fiecare și măcar știi ca te poate satisface sexual. Mult mai simplu, mult mai eficient, mult mai rapid și mult mai plăcut.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge dar fara sentimentalisme si totul la jumate cheltuieli daca se invart banii la mijloc

| RAY a răspuns:

Fiecare iti alege drumul in viata, eu ma cunosc, ma îndrăgostesc de fata aia, poate alte pers sunt diferite

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt cele mai OK prietenii d.t.p.d.v. big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu zic nimic big grin

| Frank51 a răspuns:

Foarte benefic daca se respecta niste reguli. Problema este ca dupa un timp intervin niste chestii normale: obisnuinta, atasament, tocmai de aceea nu este pentru toata lumea.

| Sofer a răspuns:

O idee foarte bună.

| Nemessys a răspuns:

O idee foarte bună.

| Endoryus a răspuns:

Nu sunt pentru toti limitatii si au rostul lor. Din pacate cum am zis, sunt prapaditi care se ataseaza si cam da cu piciorul la ce inseamna asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un fel de prostituție, numai că e mai light si nu e asa judecată de ochii lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalin77945 a răspuns:

Nu merita

| Valentina8 a răspuns:

Practic atat fata cat si baiatul pierd orice onoare/respect de sine. Ori e ceva serios ori nu este. Nu-ti spune nimeni sa nu-ti satisfaci nevoile cu o persoana, dar atat. Nu trebuie sa fie "prieteni cu beneficii" adica ceva "parca eram prieteni cu beneficii, parca..." pentru ca se vor trage concluzii gresite.
Vrei sa faci ceva cu o persoana insa sa nu fi intr o relatie, fa-o.
La urma urmei faci ce vrei, atata timp cat esti major desigur.

| Nemessys a răspuns (pentru Valentina8):

De ce vezi prietenii cu beneficii ca fiind ceva neserios? Ce înseamnă pentru tine neserios?

| Valentina8 a răspuns (pentru Nemessys):

Uite, eu personal nu as putea fi prietena cu beneficii cu un baiat pentru ca ma respect! O fata care se respecta nu se va culca cu unul de fiecare data fiind doar "prieteni cu beneficii" Spun ca e ok sa ti satisfaci nevoile cu o persoana, dar o data de doua ori daca aceasta nu inseamna nimic pentru tine. Insa tu cand incepi sa te culci cu unul cu una mereu desi nu e nimic intre voi? Unde mai e respectul de sine? Niciunde. Nu va exista.

| Nemessys a răspuns (pentru Valentina8):

Apropo, nu mi-ai răspuns la o întrebare. Ce înțelegi tu prin neserios?

| Valentina8 a răspuns (pentru Nemessys):

Fiecare cu parerea lui! eu am spus parerea mea. Ai dreptate in ce ai zis, insa eu nu as fi de acord.

| Nemessys a răspuns (pentru Valentina8):

Asta e cu totul altceva.
Nici eu nu sunt de acord cu multe și nu le-aș face, dar nu le consider greșite. Peace!?

| Valentina8 a răspuns (pentru Nemessys):

Of course laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Valentina8):

Serios, chiar asta înseamnă respect de sine pentru tine? Dacă da, îl înțelegi total greșit.
Este o preferință/o alegere, nu respect de sine.

Dacă tu nu ai apela la asa ceva, asta nu înseamnă că este ceva greșit cu persoanele care apelează la genul asta de relații și nici cu relațiile în tine, sau cum ai zis și tu, ca nu se respecta.

Sunt persoane care au o viata destul de încărcată și momentan nu au timpul și energia necesara pentru a menține o relație, dar totuși vor sa își satisfacă nevoile. Este și obositor sa cunoască o persoana noua în fiecare săptămână pentru a avea o aventura, care nici măcar aia nu este garantata. Asa ca atunci când au timp liber, totul se rezolva cu un telefon, fara sa mai stai pe social media, sa vorbești cu nu știu câte persoane un anumit număr de zile pana obții o întâlnire care sunt șanse mari ca aia sa nu ducă la sex și chiar dacă duce, sunt mari șanse sa nu te satisfacă. Deci ce ai rezolvat? Timp pierdut, energie pierduta și cel mai probabil și bani pierduți. Într-o prietenie cu beneficii, cunoști pe cineva, sunteți sinceri și direcți unul cu celalalt, deja va cunoașteți, știti ce vreți fiecare și măcar știi ca te poate satisface sexual. Mult mai simplu, mult mai eficient, mult mai rapid și mult mai plăcut.

| Octavian81 a răspuns:

Sunt acei prieteni care stau intr-o relatie strict bazata pe sex sau alte tipuri de beneficii materiale.

| Pantagruel a răspuns:

Perfect.

| pna a răspuns:

O idee foarte buna,citeam unele com si marea mi-a fost mirarea sa vad ca unii inca traiesc in epoca de piatra: sexul este ceva benefic pentru ambii in egala masura si ar trebui practicat cat mai mult si cu ocazia asta se mai elimina din societate multe tulburari de comportament,depresii, vicii(alcool, tigari, droguri) as pune doar o singura conditie: partenerii sa fie compatibili:fizic, intelectual, stil de viata si nu in ultimul rand sa se respecte si sa se bucure de momentele frumoase impreuna