| Lia32 a întrebat:

Cei din familia mea nu sunt de acord cu prietenul meu suntem de mult timp impreuna si nu vream sa renuntam. Am 17 ani si el 23. Am vrut sa " fug " cu el acum 3 luni, dar mama m-a amenintat foarte rau si mi-a fost frica. Acum cand termin clasa a 11 si iau vacanta prietenul meu mi-a spus daca ma mut cu el si sa mergem la politie sa dau declaratie ca vreau sa fiu cu el. Eu imi doresc mult chestia aceasta. Atata timp cat eu sunt minora si dau declaratie la politie ca vreau sa raman cu el parintii mei ii mai pot face ceva?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

"Iubitului" tau nu-i prea pasa de tine daca este in stare sa-ti propuna asa ceva.
Daca vrei sa-ti fie bine in viata, asculta de parintii tai, altfel va fi vai s'amar.
Cand ii avea si tu 23 ani, ca respectivul acum, ii fi deja angajata "de-o viata" in meseria de casnica, sa cohalesti pentru el si pentru socri, sa ingrijesti de vreo 2-3 plozi, sa mai meri si la magazinul de la colt, unde esti angajata la semi-negru, in timp ce "iubitul" tau alearga dupa alte fuste. Pai cum vrei sa-l mai atragi, cu burta ta si vergeturile lasate de 3 sarcini, cu tatele stoarse atarnand pana la buric?
Vezi numa' si baga bine de seama, viata nu-i ca'n telenovele.

| micutsa19 a răspuns:

Mi se pare normal tu esti inca minora nu ai terminat nici scl,parintii te-au crescut de mica si iti vor binele insa tu preferi sa stai cu cineva care te invata sa fugi de acasa? ce inseamna asta,te-ai gandit la faptul ca el te poate lasa balta oricand? atunci ce vei face? parintii poti sa fii sigura ca te vor sprijini mereu,fa bine si gandeste-te ce vrei sa faci cu viitorul tau si nu te pune pe tava prietenului pentru ca in ziua de azi si cel mai bun inger se poate transform intr-o clipa in cel mai mare diavol,la cine te astepti mai putin te va face sa suferi,crede-ma ca stiu ce spun,iar in legatura cu parintii esti foarte norocoasa ca au grija de tine si se intereseaza o fac pentru binele tau, cunoasc multe cazuri in care parintii nu se ingrijesc de copii lor si nu le pasa de ei, nu pot sa spun ca parintii mei nu mi-au fost aproape, dar nu au fost in mod corespunzator deoarece atentia lor se indrepta mai mult spre sora mea mai mare si nu as vrea sa stii cum e deci ar trebui sa te bucuri ca te sprijina, prietenul daca chiar tine la tine mai poate astepta un an si tu sau el nu puteti face nimic atata timp cat esti minora esti sub tutela parintilor

| Azµre a răspuns:

Eu zic să faci ce spun părinții, nu degeaba nu sunt de acord cu el. Spune-ne și câteva cuvinte despre prietenul tău, motive pentru care nu e de acord cu el.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai astepta si tu un an.Parinntii tai au dreptate.Dar sa zicem dupa ce te muti la el, cu ce va intretineti? Are careva servici?
Si apoi daca sa zicem, ca te paraseste, ce faci te intorci la mamica?

| h3r a răspuns:

Știu bine părinții tăi de ce nu sunt de acord cu el.
La vârsta lui îți propune să fugi de acasă, în loc să fie matur și să lupte pentru tine, dacă totuși însemni ceva pentru el. Nu-i prea pasă de tine, chiar dacă îți propune să dai anumite declarații( apropo astea sunt prostii ), preferă asta decât să vorbească cu ai tăi, să le demonstreză că în ciuda vârstei lui, este serios cu tine!
Tu nu vrei să deschizi ochii...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cunosc multe fete care siau distru viata abandonand scoala si ignorand parintii din cauza iubitilor mai in varsta. eu te sfatuiesc sa iti asculti parintii, de fapt nici nu imi pasa ce ai sa faci, poti sa duci o viata de ***, e treaba ta

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Parintii sunt parinti! Ei te-au crescut cum au putut mai bine.ei si-ar da viata pentru tine daca ar fi nevoieE Cum poti tu sa ii rasplatesti in felul asta. fugind de acasa? Nu te gandesti la ei? Nu e o solutie sa fugi..vei atrage mai multe probleme si pe termen lung tot tu vei suferi. O sa vii plangand la ei dupa ce fiorul dragostei il va "parasi" pe iubitul tau iar ei probabil or sa te ierte..ca iti sunt parinti. Dar cu dezamagirea lot cum ramane? Esti inca minora nu poti sa te duci sa declari asa ceva la politie. Chiar daca nu ai fi minora de ce sa fugi de probleme in loc sa le rezolvi? Crezi ca te iubeste asa mult pentru ca ti-a propus sa fugiti? Este pur si simplu las, nu vrea sa astepte, nu vrea sa lupte pentru tine, nu te iubeste asa mult precum spune. Gandeste-te ca baieti mai sunt..parintii TAI sunt unici! Vorbeste cu el si gaseste alta solutie, mai insista pe langa parinti pana vor intelege ca baiatul asta inseamna fericirea ta (desi eu ma indoiesc), fa-le cunostinta cu el, ai incredere in judecata lor (clar mai buna decat a ta). Dai tot ce ai, renunti la parinti pentru o asa zisa iubire..crezi ca asta inseamna maturitate? La 17 ani te duci sa stai cu el in concubinaj ca si cum ai fi maritata..sii mai incolo ce-ai sa faci mai fata? Nici scoala nu ai terminat-o, nici copilaria nnu ti-ai trait-o..foarte trist.
TREZIREAAAA!

| SefaTa97 a răspuns:

Da.
Esti sub aripa lor pana la 18 ani.
Explica-le ce iti doresti. Pune-i sa iti explice de ce nu-l vor... Poate veti reusi!

Răspuns utilizator avertizat
| xCrazyGirl a răspuns:

Mai asteptat macar 1 an ca la 18 ani nimeni nu-ti poate face nimicwinking

| 26Geo a răspuns:

Ce idiot e prietenul tau.Se uita la prea multe filme(porno) si acum face si el.In primul rand, trebuie sa iti dai seama de ce nu vor parintii sa fiti impreuna si sa rezolvi asta impreuna cu el. Fuga nu e o solutie si ceea ce zice el cum ca sa mergi la politie sa dai declaratie, e o aberatie, esti minora si daca ajungi la politie, ala o sa rada de voi.Atata timp cat esti minora, parintii sunt cei care iau deciziile astea. Vorbiti amandoi cu parintii tai si rezolvati problema sau explica aici mai pe larg de ce nu il accepta pe el.Si spune-i sa nu mai fie asa idiot, daca te iubeste, o sa inteleaga si o sa rezolve situatia amiabil, nu cu fuga sau altceva.Bafta

| DaRaspund a răspuns:

Il pot acuza pe el pentru corupere de minori, asteptati pana la 18 ani si nu va vor mai putea opri. Sa fii sigura de ceea ce faci inainte sa te certi cu ai tai. Iubitii te pot parasi dar parintii nu o vor face niciodata. Ai grija ce alegi. Succes!

| Zenithf a răspuns (pentru DaRaspund):

Corupere de minori doar daca ea are sub 15 ani. Dar pot sa puna alte piedici oricum.

| JustDreamDnd a răspuns:

Da! Au voie să facă orcice deoarece eşti minoră! Eu îţi zic să îi spui prietenului tău că nu poţi face asta..la 18 vei fi pregătită şi părinţii tăi nu îţi mai pot face nimic.
Sper că te-am ajutat. Fundittzăăăă puppy dog eyes