| Lia32 a întrebat:

Cei din familia mea nu sunt de acord cu prietenul meu suntem de mult timp impreuna si nu vream sa renuntam. Am 17 ani si el 23. Am vrut sa " fug " cu el acum 3 luni, dar mama m-a amenintat foarte rau si mi-a fost frica. Acum cand termin clasa a 11 si iau vacanta prietenul meu mi-a spus daca ma mut cu el si sa mergem la politie sa dau declaratie ca vreau sa fiu cu el. Eu imi doresc mult chestia aceasta. Atata timp cat eu sunt minora si dau declaratie la politie ca vreau sa raman cu el parintii mei ii mai pot face ceva?

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce a zis mama ta? ''Daca fugi cu el iti iau telefonul, calculatorul si nu mai ai voie la TV o luna''. Sau ce a zis?

| noob a răspuns:

Nu e adevarat.Eu sunt politist si parinte si nu iti pot face nimic.Du-te si da declaratie linistita, dar sa faci si o copie pentru parinti.De restul ne ocupam noi.

| Oana92 a răspuns:

Nu poti sa dai o astfel de declaratie. Esti minora si legal depinzi de parintii tai. Singura solutie pe care o ai este sa ii faci pe ai tai parinti sa inteleaga ca voi va iubiti. ...sau sa astepti pana faci 18 ani.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Lia,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Apocaliptic a răspuns:

Exista destul de multi baieti din astia care pana la urma isi inseala prietenele. Tu daca esti sigura ca o sa te iubeasca pana la sfarsit vorbeste cu parintii tai, spune-i(familiei) cat de mult il iubesti si cat de mult te iubeste. Spune-i(familiei) sa tu iti mai controleze viata, macar sa-ti dea o sansa, sa te duci intr-o vacanta doar tu cu el, si promite-i(familiei) ca o vei suna de 2 ori pe zi sa l-e spui ca esti bine si ca nu s-a intamplat nimic.
In legatura cu declaratia... nu stiu ce sa-ti zic, sa-ti raspunda altcineva ca eu nu pot(ai grija sa nu incurci mai rau lucrurile.).
Dar de ce familia ta nu este de acord cu aceasta relatie? Din cauza ca are 23 de ani? Pai spune-le(parintilor) ca dragostea nu are varsta, ca daca tu il iubesti care este problema? Au fost alte cupluri cu o diferenta mult mai mare intre varsta, tu de ce nu ai putea sa fii cu el?
Si inca o chestie; arata-le parintilor ca ii iubesti, astel vor fi mult mai ingaduitori cu tine. Pentru ca sincer... Ei te-au crescut si nu te-au dat la un orfelinat. Te-au crescut numai ei stiu cum ca sa aiba o baza in tine si ar fi urat sa ii dezamagesti chiar acum...

| 26Geo a răspuns:

Ce raspunsuri tampite datirolling on the floor
"Asteapta pana faci 18 ani"...wtf?rolling on the floor Ti-am mai raspuns la intrebarea asta, dar nu am vazut si motivul, completez acum.In primul rand,faptul ca el ti-a spus ca sa fugi cu el,da dovada de iresponsabilitate si asta ridica un mare semn de intrebare sin partea lui. Daca te iubea suficient de mult asa cum zici tu,nu-ti propunea ideea asta tampita. Daca chiar vrei sa fii cu el,cauta un punct slab la parintii tai,de obicei mama e cea care cedeaza prima,adica sa poti vorbi cu ea, sa ii explici ca il iubesti si ca vrei sa fii cu el, pana la urma o sa inteleaga si o sa accepte, asta e posibil sa o faci si cu tatal, depinde care dintre cei 2 e mai slab, sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Daca ai trecut de unul din parinti, unul din parinti va vorbi cu celalalt si abia apoi vor vrea sa il cunoasca si sa vorbeasca cu el si sa vada ce are in cap. Daca urmezi ceea ce am zis eu, o sa fie bine. Fuga nu e o solutie nici acum nici la 18-70 de ani, e idiot ala care crede asta.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| Etiene a răspuns:

Este pacat sa pierzi 11 ani de scoala si sa,, fugi,, in necunoscut. Daca te vrea cu adevarat, poate sa te astepte sa termini 12 clase si apoi, zborul; se obisnuiesc si parintii cu situatia ca voi va iubiti.

| bozoglud a răspuns:

Eu zic sa asteptati pana faci 18 ani. dupa 18 ani parintii tai nu pot lua decizii asupra ta. o sa-ti iei viata in propriile maini. pana atunci trebuie sa stai in grija lor. mai bine nu te duce la politie. o sa se inrautateasca lucrurile pentru ca esti minora. pot sa-l acuze pe prietenul tau de abuz asupra minorilor. Funda?big grin?

| borceaandra a răspuns:

Daca stai cu el de buna voie nu are nimeni ce sa-ti faca, nici macar politia; oricum mai ai un an si devii majora si poti face tot ce "poftesti". Succes!

| Lia32 explică:

Acum sunt tinuta foarte din scurt de vreo 5 luni, nu ies afara imi controleaza telefonul. Si stiu sigur ca ma iubeste mult pentru ca a facut foarte multe chestii petru mine.

| Lia32 explică:

Nu sunt de acord cu el pentru ca zice ca nu are aceeasi situatia materiala ca a mea.

| Lia32 explică:

Au spus ca mai bine ma vede moarta decat cu el.