| tibimania a întrebat:

Chiar am nevoie de niste sfaturi.Sunt cu o fata de 7 luni impreuna, eu 19 ani ea 16.Prima mea iubire..si eu la fel pentru ea.Ne-am inceput viata sexuala mai demult..am avut si multe certuri, dar am trecut peste.i-am iertat multe si stie ca nu voi mai face asta...problema este ca simt ca o iubesc mult prea mult.m-am atasat incredibil de mult de ea si simt ca nimic altceva nu imi trebuie..adica de cand am inceput sa o iubesc nu imi mai plac asa mult activitatile pe care le faceam inainte,cum ar fi sa joc fotbal,sa ma duc la sala,sa ies in club cu prietenii, prin baruri sau chiar si cand stau pur si simplu cu prietenii nu ma simt asa bine cand stiu ca nu sunt cu ea.Pur si simplu nu vreau sa ii ofer ei totul pentru ca simt ca intr-o zi va pleca si eu nu voi ramane cu nimic..chiar daca nu se intampla pana ajunge la facultate mai mult ca sigur cand va ajunge acolo va gasi pe altul si ma va insela..adica asta simt... puteti citi si intrebarea asta daca vreti sa stiti mai multe
http://www.tpu.ro/......ea-mea-am/
Deci pur si simplu vreau cumva sa ma mai detasez de ea, dar nu pot..alta nu prea am cum sa gasesc pentru ca avem parolele de facebook unul altuia..si chiar si cand sunt plecat la facultate vorbim foarte foarte des prin mesaje sau la telefon..am pus-o pe primul loc pe ea..chiar inaintea facultatii si am pierdut multe..mare greseala zic eu..sunt sigur ca ea nu ar fi facut la fel pentru mine, pentru ca o cunosc bine..stiu ca si ea ma iubeste mult.mi-a demonstrat asta,dar pur si simplu uneori simt ca nu este ea aleasa(simt asta din ce in ce mai des in ultimul timp).avem si un plan asa de viitor, dar stiti cum se spune."Socoteala de acasa nu iese cu cea din targ". Dupa cum am spus si in intrebarea anterioara in 7 luni impreuna ne iubim mai mult decat o fac altii in doi ani..cum sa fac sa nu ii mai ofer totul fara sa roada frica..eu sunt genul de om cae daca stie ca peste 10 ani va sari cu parasuta de exemplu, sta cu grija tot timpul in astia 10 ani pana la momentul cu pricina..nu stiu cum sa ma schimb..astept sfaturi.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca in 7 luni va iubiti mai mult ca altii in 2 ani arata imaturitate si o lipsa de seriozitate a sentimentelor. Relatia se va consuma din pacate, asa se intampla cand arzi etapele, construiesti relatia ca un zid cu gauri si se darama repede. Marile iubiri, asa cum ai vrea tu sa fie asta, se construiesc si cu putina minte, cu putina rabdare si astfel constructia este solida. Iubirea voastra este un fel de ardere la alb, specifica adolescentilor, dar rareori iubirile astea duc undeva, tocmai fiindca nu au valori solide pe care sa se bazeze. Imi iubesc sotul exact cum spui tu ca o iubesti pe partenera ta, dar am construit iubirea asta bazat pe respect si incredere nelimitata. Stiu cu toata taria mea ca indiferent ce s-ar intampla nu m-ar insela, fiindca increderea, fidelitatea si respectul, in relatia nosatra, sunt de 1000 de ori mai intense decat dragostea. Si astfel dragostea este rezistenta si devine in fiecare an mai puternica. Poate aveti inca timp sa va domoliti si sa incepeti sa construiti respect si incredere, sa ajungeti in 2 ani unde sunt altii la 7 luni de relatie si sa continuati de acolo, asa incat iubirea voastra sa dainuiasca si sa nu fie niciodata umbrita de neincredere, infidelitate sau alte mizerii

| tibimania explică (pentru Brigaela):

Cam asa suntem noi astia tineri si fara minte..nu stiu ce sa zic.

| Brigaela a răspuns (pentru tibimania):

Nu sunteti fara minte, sunteti doar mai putin intelepti, e normal sa fie asa. De aceea sfaturile de la altii mai batrani trebuie ascultate cu luare-aminte si puse in practica, din simplul fapt ca noi, astia mai batrani, am fost exact in situatia voastra, am facut aceleasi greseli si am invatat din ele. Cei inteligenti invata din sfaturi si profita de experienta altora.

| Emilian65 a răspuns:

Mai baiatule, de ce iti faci atatea probleme daca spui ca iubirea este reciproca. In loc sa-si faca ea probleme ca o inseli la facultate cu vreo colega, iti faci tu probleme ca te va insela ea peste 3 ani cand va merge la facultate. Iubiti-va mult si lasati gandurile rele la o parte

| LoveSleep a răspuns:

O să compar răspunsurile ambelor întrebări.
Te-ai implicat prea mult pentru ea. E clar că nu simte nici 50% din ce simți tu oricât de mult ai crede că da. Cum ai zis și tu, putea oricând să-i spună concret că NU VREA și să-l evite. Tot ce poți să faci e să aștepți și să încerci să nu te implici prea mult.
În cazurile de genu, RAY23TM are perfectă dreptate, așteptă răspunsul lui.

| tibimania explică (pentru LoveSleep):

Treaba e ca au mai fost discutii multe de cand am us intrebarea aia.m-a implorat sa o iert.a vazut ca ma mai place o fata.s-a luat de ea.a plans mult..pe respectivul l-a bagat la block pe fb si la respins pe telefon si din sursele mele nu a mai cautat-o, dar nu am de unde sti daca in adancul sufletului ei il mai place pe ala.ea mi-a promis ca nu mai are nimic pentru el..adica stiu cum s-a simtit ea..ca si mie mi-a placut putin de fata de care s-a luat, dar nu i-am facut ce mi-a facut ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandr a răspuns:

Nu te mai gandi ca va pleca! Profita ca e langa tine si arata-i cat de mult o iubesti!

| Marin_Silvia_1974 a răspuns:

Daca o iubesti, insa in adancul tau simi ca nu e OK atunci evalueaz-o:
intreaba-te:
-E o fata care sa te faca s-o DORESTI sau s-o iubesti?
-Ce avantaje ti-a adus aceasta relatie(in afara de faptul ca esti amorezat)
-Gandeste-te cate sacrificii ai facut tu pentru ea si cate a facut ea pentru tine
-Testeaz-o! Dar daca e o fata din aia...Care deaca vede pe altu mai breaz te lasa si pleaca...Nu va merge bine!
-Incearca sa vezi realitatea cu alti ochihappyCat de mult ti-a priit relatia? Cat de mult va priit voua aceasta relatie? Gandeste-te:Tu ai 19. Ea are 16.Si in plus, e cam tanara pentru relatii din astea. Gandeste-te ca la facultate sunt fete muuuuult mai dragute la facultate! Adica totul ar fi OK! Incearca sa iti reiei activitatile si PUNE-TE PE INVATAT! Pana una alta, lasa relatia asta! Pune-i capat daca asa simti! Subconstientul nu te inseala! Stiu ca tu nu vei face nimic din ce ti-am spus, pentru ca inca esti indragostit de ea! Dar asta e, incearca s-o uiti si priveste realitatea prin ochii unui om ''sanatos'' big grin

| Mariaa136 a răspuns:

Increderea trebuie sa fie pe primul plan intr-o relatie. Nu te gandi " pleaca la facultate, gaseste pe altu, ma inseala". Daca simti sa te iubeste, ai incredere in ea, asta va face relatia sa mearga.