| FataDinVecini_3045 a întrebat:

Cine are mai multe drepturi intr-o relatie? Barbatul sau femeia? Ma refer la general, pentru ca din cate am vazut eu e mereu unul care ``dirijeaza``

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Da, ai dreptate, de obicei exista unul care conduce, constient sau nu. De ce apare aceasta situatie? Pentru ca o familie e o mica intreprindere, trebuie dirijata, contabilizata. Tu faci asta, eu fac asta. La romani insa, barbatul castiga bani, vine acasa si citeste ziarul. Munca in casa a unei femei e foarte grea, si transforma femeia intr-un robot. In Danemarca, femeile casnice, vor sa ceara in parlament dreptul la pensie pentru aceasta activitate si se pare ca vor avea succes. Problema nu se pune la modul ca daca aduci bani, gata, acasa ai liniste. Cate ore munceste femeia, cam tot atatea trebuie sa munceasca si barbatul.In familiile unde exista bani, nu se mai pune problema de "conducator", deci pana la urma. banii si munca injositoare sunt problema.

| Flav a răspuns:

Nici unul!

| thereforyou a răspuns:

Barbatul are, de cand e lumea, degeaba o intoarceti voi ca nu e asa, dar ganditi-va si in urma. Femeia abia si-a castigat dreptul la vot. Nu sunt misogin, doar realist.

| NickiMinaj a răspuns:

Cine e mai manipulator si dominant o sa aiba intotdeauna toate drepturile in relatie happy si o sa fie si ala iubit.

| shtephie a răspuns:

E bine intr-o relatie aman2 sa fie egali, sa au drepturi egale, sa-si imparta responsabilitatile in mod egal happy ca sa functioneze realatia si sa nu existe divergente!

| User a răspuns:

Amandoi au drepturi egale. Pai ce? Suntem animale?straight face

| Alex a răspuns:

In mod normal si civilizat, amandoi au acelasi drepturi si obligati. Barbatul e egal cu fata.

| princess_9789 a răspuns:

Se spune ca + cu - se atrag, pentru ca doua pietre tari intr o relatie se ciocnesc in permanenta.Eu nu sunt de acord cu niciuna din afirmatii.Consider ca ambii parteneri trebuie sa se respecte, iar prin respect vor cadea de comun acord in luare de decizii, aducand fiecare argumente pro sau contra.Automat nu mai suntem nici in vremea preistorica sa spunem ca barbatul are mai multe drepturi, si ca el e cocos, atata vreme cat femeia si-a castigat un loc binemeritat in societate prin munca.
Sarcinile trebuie sa fie impartite in mod egal si aici nu ma refer ca barbatu sa calce, sau sa isi spele rufele. Dar in schimb, poate ajuta cu reparatii prin casa si se poate implica in cresterea copiilor asa cum a facut tatal meu,.
La mine mama a fost mai tare, insa nu lua decizii fara tata. Poate si din cauza firii ei impulsive, dar eu am invatat de la ei cum sa fiu si ce greseli sa evit.
Niciunu nu trebuie sa dirijeze pentru ca sunt egali si totul se rezolva vorbind si avand spiritul de familie ca toate sa iasa bine
parerea mea
happy
fundita?

| CybeRAthlete a răspuns:

Mie unul imi place sa "dirijez", sa fiu cel ce ia decizi, sa fac primul pas, etc, dar nu strica sa fie si femeia la conducere cateodata... acum referitor la intrebarea ta, depinde de fiecare cuplu. e o chestie delicata asta.
bafta

| ιυвιтα a răspuns:

Nu este adevarat!
Amandoi au aceleasi drepturi:p
Se spune ca barbatul e "cocosul"
Dar nu e adevarat, i se spune asa deoarece de cele mai multe ori barbatul aduce bani in casa si femeia e casnica!
Cel putin asa stiu eu, toti avem aceleasi drepturi indiferent de varsta, sex, infatisare...etc.
Sper ca te-am ajutat

| Delete a răspuns:

Barbatul

| CosminME a răspuns:

Drepturi? amandoi ar trebui sa fie egali

| Twitter a răspuns:

Femeia are mai multe drepturi day dreaming! De ce? Pentru ca asa zic eu laughing))

P. s. sa fie clar, sunt baiat laughing)

| Spark10 a răspuns:

La ce te referi tu nu e vorba de drepturi. drepturile sunt egale
tu te referi la pozitia in relatie care o detine fiecare.pai de obicei un cuplu e format dintr'o persoana dominanta si una mai supusa/se acomodeaza situatiilor usor. persoana dominanta poat efi si fata si baiat

| sayross a răspuns:

O SPUN PE SCURT

Teoretic: amundoi ai drepturi egale intr-o relatie
Practic:in cele mai multe cazuri barbatul, da uneori si femeia depinde acum nu o lungesc
Dupa parerea mea:un barbat nu ar supravietuii fara o femeie langa el.

| BAM_7947 a răspuns:

Amandoi au drepturi egale dar intr-o relatie femeia dicteaza. Nu sunt vreun pampalau dar sunt unul dintre putinii care recunosc treaba asta. mai sunt si femei care vor sa fie dominate dar in general toate vor sa fie independente

| SpEcIaL1 a răspuns:

Intr-o relatie amandoi partenerii sunt egali nimeni nu "dirijeaza...adica din punctul meu de vedere... dar sunt relatii in care baiatul "dirijeaza" asa cum spui u si in altele in care fetele sunt mai presus, dar cum am spus amandoi ar trebui sa fie egali

| KathyG a răspuns:

Amindoi sunt egali, cind vorbim de drepturi, nu sunt de acord cu asa zisa lupta intre ei, pentru ca si femeile de citiva ani buni, impartasesc aceleasi drepturi ca si barbatii, deci intr-o relatie ar trebui sa fie la fel. Cel putin asta e parerea mea, nu ar trebuie sa existe rivalitati, ci doar afectiune intre ei astfel vor sti sa aiba si sa mentina o familie unita si plina de dragoste.