| roxyana03 a întrebat:

Cine ma ajuta are FUNDA dr si VOT

Buna ma numesc Viorica si am 17 ani:d.
am si eu o problema,azi ma culcat iar cu iubitul meu,si nu am folosit prez...dar el nu s-a terminat in mine, si a zis ca totusi sa iau anticonceptionale sa ma protejez, am loat microgynon are 21 de pastile, dar faza este ca nu stiu cum sa le iausad sau ce sa fac
nu pot sa merg la control la ginecolog niciunde nici sa vorbesc cu medicul deoarece sunt neamuri si spune la parinti si apoi cred ca trebuie sa merg tot inainte acasa oricum nu...
Va rog ajutati-ma, sa zic nu am facut oral..si adica? Oral,? anual? si tot felul de prosti din astea ce inseamna? nu ma pricep la asa ceva...la mine am fost mai mult inchisa, si nu stiu prea bine chestiile astea...
Imiexplicati va rog frumos? va rog mult
Primiti Funda da si vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi cu prima pastila in prima zi a ciclului menstrual si continui pana termini cele 21 de pastile. Faci pauza de 7 zile timp in care ar trebui sa iti vina mentruatia apoi incepi alta folie cu alte 21 de pastile (unele folii sunt de 28) dar le administrezi exact la fel.

Din sex oral sau sex anal (nu anual cum spui tu) nu se ramane insarcinata.
Numai sexul vaginal iti poate aduce o sarcina.
Sper ca te-am ajutat. Bafta!

4 răspunsuri:
| MadQueen a răspuns:

In primul rand incearca sa scrii mai citet ca mi se pare ca ai cam mancat din cuvinte si in unele locuri mi-a fost greu sa inteleg.
In al doilea rand in acest moment anticonceptionalele nu iti mai sunt de nici un folos. Acelea se iau cate o pastila in fiecare zi a lunii exceptand perioada de ciclu pentru a preveni sarcini nedorite. Daca nu le-ai folosit pana acum poti sa uiti.
Daca vrei sa iei ceva pentru a fi sigura ca nu se va intampla nimic du-te la farmacie si intreaba de pilula de a doua zi ( contraceptie de urgenta ).
Este o pastiluta pe care o iei a doua zi dupa sexul neprotejat ca sa nu ramai insarcinata.
Sper ca te-am ajutat.
Baftawinking

| Skeez a răspuns:

Poti sa iei, ca sa fii sigura, pastila de a 2-a zi...
Iar ca sa iti explic si ce inseamna anal si oral ar veni cam asa.
sexul oral este cel in care il satisfaci cu gura... cum sa iti spun hmm pai i-o iei in gura sau el tie laughing nu stiu cum sa iti explic mai bine.
iar cel anal este cel in care ti-o baga in fund
doamne in ce situtie ma pui... nici nu stiu cum sa ma exprim in scris
oricum ai prins tu ideeawinking

See yawinking

| xCrinax a răspuns:

Nu lua anticonceptionale dupa ureche! Sigur gasesti undeva in orasul tau un medic ginecolog care stie ce inseamna confidentialitatea medic-pacient si nu este etic sa o incalce. Repet: Nu lua dupa ureche; poti sa ai dereglari hormonale grave! Nu este de gluma. Sunt o persoana deschisa la minte, dar nu este sanatos. Nici nu sti cum te trezesti cu 5 kg mai mult in 2 saptamani sau cu par in zone in care nu aveai. Multa sanatate!

| sindromforyou a răspuns:

Daca nu esti sigura, intai du-te la farmacie si ia pilula de a doua zi, asa ceri la farmacie si o iei imediat. in legatura cu anticonceptionalele iti trebuie pararea unui ginecolog sau daca e la tine in oras cabinet de planning. in general anticonceptionalele se iau din prima zi a ciclului, nu poti sa le iei cand vrei tu.