| marisela a întrebat:

Cine poate spune cu adevarat ca o adolescenta nu poate iubi serios un baiat doar fiindca este adolescenta ce credeti ca ele nu au inima si sentimente? Nu mai comentati si ii criticati pe altii daca nu stiti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a spus ca nu puteti iubi? tocamai asta e problema. iubiti prea tare si fara cap.de aia va aruncati, ca rata la elastic, si dupa aia suferiti pe aici pe TPU, de parasiri, de inselari, de sarcini, de boli venerice, si de avorturi.nu cred ca o adolescenta de 14 ani crede ca daca se aseaza cu picioarele in sus gata se si marita. dar are minte sa creada ca daca nu o face, va fi parasita. voi iubiti sa, va dati mari, sau ca asa e moda.nu cu responsabilitate si respect fata de sentimentele altuia, si fata de propriul viitor.de aia faceti prostii pe ascuns, chipurile luati decizii serioase pentru viata voastra, si cand dati de naiba, fuga pe bloc, sau la tren, sau in bratele parintilor, care habar nu aveau ca in loc sa fii in pat ai fugit pe geam din teribilism si spirit de gasca, si ai fost violata, vanduta, sau Doamne fereste... iubiti cat vreti, dar nu uitati ca inima nu judeca, ea cere.capul judeca.si de regula voi va pierdeti capul, cand e vorba de dragoste.ca sexul la 14 ani habar nu aveti cu ce se mananca. dar stiti ca e bine.ca asa ati auzit, sau ati vazut la televizor.

11 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Nu zic ca nu se poate, sigur se poate, stiu cazuri cind de la varsta de 14-15 ani se intalneste cu un baiat, au 22-24 si vor sa faca nunta, pentru ca se iubesc mult, insa mai sunt si cazuri cind adolescenta e oarbawinking

lolita
| lolita a răspuns:

Uite ca eu nu am criticat dar acum chiar m-ai provocat. Draguto si noi am fost adolescanti si stim ce vorbim, nu mai sustine sus si tare ca iubesti cand de fapt nici nu stii ce inseamna. Si eu am fost "indragostita" cand il vedeam doar pe el fiinta cea mai perfecta si eram instare sa mergem pana la capatul lumii impreuna. Dupa un timp m-am plictisit si acum dupa vreo 10 ani imi dau seama ca era doar o nebunie temporara si imi imaginez ce trista ar fi foat viata alaturi de el. Daca te-a deranjat raspunsul cuiva anume ii puteai trimite mesaj in privat si nu mai faceai atata scandal aici.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poate să iubească, doar că e diferită iubirea faţă de o iubire adultă. E iubire adolescentină. În comparaţie cu o iubire care să implice şi o căsătorie sunt destul de - să zicem - iresponsabili. Asta este părerea mea.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ei nu poate... poate. E un lucru nou ce trebuie explorat si intors pe toate partile, nu?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Se poate, dar nu spune nimeni că va fi uşor. Adolescenţa este vârsta schimbărilor, perioadei marcante în viaţă, când se definitivează caracterul omului de mai târziu, aşa că omul poate fi foarte schimbător în această perioadă, deci trebuie precauţie maximă. Dacă totuşi, te-ai îndrăgostit de cineva până peste cap şi crezi cu adevărat că îl iubeşti, vezi să fie cel potrivit înainte să îi dai toată inima ta...am cunoscut multe cazuri în care s-a întâmplat asta, nealegându-se nimeni decât cu inimi frânte.

| putzulica a răspuns:

Tepes. asta e adolescenta! e esntimentul ala de dragoste. simti ca poti face orice cu el.winking si u ai fost ca noi. adolescentii.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia cauta marisela, intrebarea lui lovemusic, despre relatia ei.de dragoste, si da-i un raspuns matur.chiar o sa fiu atent la raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate spune nimeni, stiu doar ca noi (astia mai "batrani") am fost ca voi, voi insa nu ati fost ca noi. Ne bazam pe experienta proprie, si poate uneori gresim. Insa, de cele mai multe ori, iubirea de la 16-18 ani nu rezista. Adolescentii sunt la varsta la care evolueaza, si e foarte posibil ca cei 2 sa evolueze in directii diferite.
Si tine cont ca seriozitatea trebuie sa fie de ambele parti. Nu ne mai certa atat, suntem batrani si blazati big grin

| sad1girl a răspuns:

Buna

da suparata esti mah mariselabig grin
lasa'i sa zica in continuare ce vor, nu-i baga in seama u stii mai bine ce simti(totusi nu cred ca la varsta ta/noastra stii/stim ce e aia iubire)adica, eu habar na-m ce inseamna sa iubesti cu adevarathappy

ai gija de tine si nu mai asculta ce zic 'majorii'>:pe

aaa da eu am 14 ani jumatehappy

Ciaowave

| sad1girl a răspuns:

Te rog frumos imi zici si mie ce varsta ai?

| marisela explică:

Buna.am 16 ani jumate si chiar nu voiam sa fac scandal...in mare parte este adevarat ce ati scris dar la mine nu este asa chiar daca nu o sa ma creada nimeni dar o da o dovedesc.am prieten de la 14 ani si daca era asa cum zic unii acum nu mai eram cu el ca dupa parerea voastra fetele adolescente nu stiu ce vor si ce au in cap.insa eu o sa tin cont si de sfaturile voastre. o profesoara de-a mea are 26 de ani si acum s-a maritat si statea cu sotul ei de la varstra de 15 ani. dar fiecare face ce vrea si cum vrea in ziua de azi, nu-i asa? mersi mult pentru raspunsuri pa pa v-am pupat