| Alex a întrebat:

Conteaza religie intr-o relatie de cuplu? Daca da, cat la % conteaza? De ce conteaza? Daca nu, de ce?

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru mine contează exact 0%. De ce?
Pentru că, în viziunea mea, într-o relaţie te simţi bine dacă eşti respectat şi dacă respecţi şi dacă eşti liber.
Or... libertatea credinţei sau a necredinţei este una din libertăţile fundamentale ale societăţii moderne şi care, implicit, din punctul meu de vedere, este necesar să existe şi în interiorul relaţiei.
Cred eu că importanţa religiei variază între 0% şi 100% în funcţie de parteneri, de componenţii respectivei relaţii de cuplu şi de mentalităţile lor.
Salut.

| Vizitiul a răspuns:

Nu pot decat sa ma intristez atunci cand se creeaza incompatibilitati datorita rasei, pozitiei sociale si religiei imbratisate. Sa stii ca exista altfel de cazuri. Nu cred ca iti pot da un procentaj, si nici nu as dori pentru ca as gresi. Cert este ca relatiile in care se pune o bila neagra pe seama celui /celei cu religie, rasa sau pozitie sociala distincta, nu se mai poate numi relatie. Cred ca ultimelor doua intrebari nu le mai datorez raspuns, nu?

| ahlrh a răspuns:

Nu, nu conteaza, dar la un momendat, daca va fi sa va casatoriti v-a trebuii sa va decideti la ce religie ramaneti.

| evilkiss a răspuns:

In fond ce inseamna sa fii religios, unii poate ma vor contrazice, cu ce te-ai nascut cu aia mori, spre ex la mine eu sunt ortodox iar ea este pocaita, si, totul este perfect, oare care religie este mai dreapta si mai pura, a noastra sau a lor, important e sa crezi in ceva, iar dupa cum se mai spune credinta este la biserica si-n sufletul tau, si acel lucru nu ti-l poate lua nimeni, mergem la biserica cand suntem mici cu bunicii, cand avem un examen, sau dam de o problema, in rest uitam de tot, ne mai aducem noi aminte din cand in cand, nu cred ca ar conta atat de mult intr-o realtie religia, doar pentru batrani, pentru ei conteaza multe, sunt lucruri care ne-au fost implementate de mici si ni se vor mai implementa, conteaza ce ai in inima.respect

| raine a răspuns:

Daca in acea relatie exista iubire, iubirea va invinge toate prejudecatile chiar si legate de religie. religia nu trebuie sa fie un obstacol in fata iubirii atata vreme cat chiar religia vorbeste si propovaduieste iubirea.
oamenii au inventat fel si fel de forme de crez cu diverse denumiri. sunt creatii pentru manipularea omului. eu zic sa-ti asculti inima si sa mergi pe calea care crezi tu ca te face fericit. din fericire, daca avem mintea deschisa, nu vor putea ajunge si la inima si sa o manipuleze si pe ea.
prejudecatile nu au loc intr-o relatie de cuplu, nu trebuie sa se interpuna in calea fericirii.

| EvangelineDS a răspuns:

Dragul me nu conteaza religia importanta este dragostea adevarata conteaza doar 10% funda pls"?

| ioana1704 a răspuns:

Depinde cat de deschise la minte sunt persoanele! depinde cat de absurde sau placute sunt obiceiurile etc! Dar la noi la romani cam conteaza sa zic 95-98%.

| 4b a răspuns:

Binenteles ca conteaza...stati linistiti ca dragostea nu le rezolva chiar pe toate