| Mihaela_9964 a întrebat:

Credeti ca este bine sau nu sa iti sacrifici cariera pentru persoana iubita? happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de circumstante, dragostea invinge totul si daca lasi cariera pentru persoana iubita macar sa stii ca ai unde sa lucrezi si sa fii fericita alaturi de el.

| ana_2556 a răspuns:

Depinde daca persoana respectiva merita un asemenea sacrificiu. Daca merita, atunci va face imposibilul ca sa nu se ajunga intr-un asemenea impas si se va gandi cum iti este tie cel mai binewinking

| kiss a răspuns:

Buna intrebare, parerile s impartite. unii spun asa : cariera apoi familia, vreau sa fiu stabil financiar ca sa am cu ce sa mi intretin familia. teoria mea e alt fel, sa ti faci o cariera necesita mult timp, ani si ani, pentru a fi o persoana de succes cu un statut financiar destul de bun, cand ai timp si de cel de langa tine? ca aici e vorba de sacrificiu, practic sacrifici propria fericire ca sa ajungi mai tarziu singur. se spune ca in viata daca n-ai plantat un pom si n-ai intemeiat o familie ai realizat...nimic. si mai cred ca in 2 e mult mai usor sa razbati decat singur. personal asi cauta o cale de mijloc, daca asi fi pusa in situatia asta, sa aleg intre el si cariera, asi cauta sa le impac pe amandoua. nu cred ca este nevoie sa renunti la persoana la care tii, pe care o iubesti pentru a te realiza, poti fi implinit atat pe plan profesional cat si pe plan sentimental, cu multa vointa, tarie si incredere.
repet, parerile s impartite big grin

| ELLSSA a răspuns:

Candva am ales cariera, inca o mai am...sufar,sunt departe de persoana iubita si as da orice pe lumea asta sa o am langa mine.Curand o sa strang in brate, iubirea vietii mele.Atunci o sa imi sacrific cariera pentru iubirehappy

| DeEAஐ a răspuns:

Nu as face asa tampenie, niciodata! nu are sens!laughing

| Christina a răspuns:

Nu, pentru ca nimeni nu sacrifica pentru tine, nimic.

| Alexandru_8107 a răspuns:

Categoric:NU!

| DmnProfesoara a răspuns:

Sincer,nu.Sau cel putin eu nu as face-o. Daca eu o consider o persoana iubita,adica pe cineva pe care-l iubesc, atunci si el ar trebui sa simta tot asa pentru mine.

Dca iubitul meu ii place fotbalul si vrea sa-si faca cariera dupa urma acestui sport, eu nu o sa-l opresc chiar daca nu-mi place...si poate, uneori, nu cred ca e un vis asa realizabil.Ideea e ca daca il iubesc,nu o sa-l oblig sau cel putin o sa incerc sa nu-l fac sa alega vreodata intre mine si alt lucru important (cariera,familia,prietenii etc).

In plus,acum ne confruntam cu o criza destul de puternica,salarii mici,somaj etc. Daca mi se ofera un post bun de ce l-as refuza? Doar pentru ca acea persoana iubita nu vrea sau nu este de-acord? A`pai atunci inseamna ca nu ma iubeste asa tare incat sa ma lase sa fac ce vreau, ce-mi place si dupa urma caruia am de "cultivat".
Intr-un final,(ca sa nu mai lungesc asa mult romanul de mai sus) n-as sacrifica cariera pentru persoana iubita., asa cum nuici eu nu l=as forta pe el sa renunte la cariera pentru minewinking

| Ancuuuuuuuuuuu a răspuns:

Depinde daca merita.big grin

| simi21 a răspuns:

Eu zic ca nu, ca poate peste un an, doi poate nici nu o sa mai fiti impreuna, si atunci ce faci? o sa-ti para rau pentru alegerea facutawinking

| atotstiutorul_5991 a răspuns:

Este vorba despre viata ta, despre viitorul tau. dca el te iubeste cu adevarat nu vad unde ar fi problema in a te lasa sa iti urmezi visurile.
lumea actuala e plina de intamplari neasteptate, nu stim niciodata ce ne rezerva ziua de maine! daca relatia chiar merita, ce se poate face este sa ajungeti la un consens care sa va faca pe amandoi fericiti... nu cred ca daca ai renunta la visurile tale pentru el te-ar face intr-adevar fericita.
EU mi-as urma cariera 100 la suta pentru ca este timp suficient pentru a iubi si pentru a gasi/regasi marea iubirewinking

| kanfetka_5836 a răspuns:

Probabil ca nu...pentru ca persoana iubita e cea mai importanta.doar cu ea ne simtim fericite si implinite, ea ne daruieshte doate clipele frumoase, si poate te mai gindeshty un pic?