| alex_9030 a întrebat:

Dupa parerea voastra este bine sa iti sacrifici cariera profesionala pentru persoana iubita? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| Sabrina25 a răspuns:

Dupa parerea mea, cariera profesionala nu trebuie sacrificata neaparat pentru persoana iubita. Poate cariera aduce multe beneficii respectivei persoane, si daca ii este greu sa renunte la ea, ar trebui sa fie purtata o discutie intre cei doi. Daca intr-adevar partenerul/partenera are o relatie destul de serioasa ar trebui sa intelega, si sa faca un sacrificiu.Pentru ca iubirea pe asta se bazeaza

102 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Niciodată nu voi face un astfel de sacrificiu.
Nu stau la mâna bărbatului, îmi place să fiu independentă. Nu este el, este altul. În prezent este extrem de greu să-ți faci o carieră.
Dragostea trece prin stomac.
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Depinde.Daca este un simplu moft al acelei persoane-clar nu,dar daca acea persoana are nevoie de mine,de ex este grav bolnava si nu are cine s-o ingrijeasca decat eu, atunci da, pentru ca o persoana este mai importanta decat realizarile profesionale.

| Skylerx a răspuns:

Dupa parerea mea, cariera profesionala nu trebuie sacrificata neaparat pentru persoana iubita. Poate cariera aduce multe beneficii respectivei persoane, si daca ii este greu sa renunte la ea, ar trebui sa fie purtata o discutie intre cei doi. Daca intr-adevar partenerul/partenera are o relatie destul de serioasa ar trebui sa intelega, si sa faca un sacrificiu.Pentru ca iubirea pe asta se bazeaza.

| Skylerx a răspuns:

Normal ca nu! De ce? Pentru ca iubirea ta te obliga sau ce?

| inna a răspuns:

Nu, nicio persoana nu merita asa ceva.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

| CARMENCITA a răspuns:

Nu nu este bine sa-ti sacrifici cariera pentru nimeni nici pentru iubit sau sot, nici pentru parinti si nici pentru copil.Ai o singura viata si aia scurta si trebuie sa incerci sa faci ce-ti doresti daca e posibil.Se poate sa ai o familie si o cariera si daca iubitul nu intelege inseamna ca nu te iubeste si mai bine renunti la el decat la cariera.Cand vine vorba de un copil e mai complicat, dar se poate avea o cariera si copil.Cariera este importanta. Daca nu faci in viata ce-ti doresti si la ce esti bun poti regreta toata viata.Desi se spune ca atunci cand iubesti faci orice pentru persoana iubita exista niste limite.

| sonya a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere depinde de situatie si de relatia pe care o ai in momentul respectiv. Daca ai muncit pentru cariera respectiva si ai investit sentimente si timp si tot ce vrei ar fi bine sa te gandesti inainte. Daca merita persoana iubita, ai incredere, comunicati foarte bine atunci se poate ajunge la un compromis.Eu ca persoana iubita nu as pune niciodata sa aleaga intre mine si cariera. Probabil doar in situatii dificile. Eu asta considerhappy

| FucktheSystem a răspuns:

Nu. Daca iti pierzi cariera la care ai muncit toata viata, pentru o persoana care te paraseste peste 1-2 ani, atunci care rostul? Sa ramai si singur si fara bani?

| Gabi_2651 a răspuns:

Chestia asta a fost mult mediatizata si inca este si va fi in continuare. Ar fi bine daca poti sa impaci si ''capra si varza''.

| comansorin a răspuns:

Da deoarece daragostea e mai importanta decat orice pe lume!

| RwkY a răspuns:

NU, niciodata nu o sa fac asta!

Mi se pare o aberatie, din moment ce am o cariera, am muncit pentru ea, nu am sa o dau deoparte pentru o bucata de p...

| Flory_2183 a răspuns:

Depinde cat de mult o iubesti si ceea ce iti doresti.eu personal as faceo si indiferent ce ar fi sau daca peste cativa ani ne-am desparti nu i-as reprosa nimic, pentru ca e alegerea pe care eu am ales sa o fac din placere nu obligatiehappy

| CristinaLazar858 a răspuns:

Intotdeauna cariera va ocupa un loc important in viata ta. Baiatul sau fata care te iubeste va intelege. Cel mai important este sa aveti incredere, sa va ajutati reciproc unul pe altul sa ajunga acolo unde isi doreste, sa va sprijiniti reciproc. Si iti dau si un ecemplu. In ultimul timp eu si iubitul meu ne vedem foarte rar pentru ca el este ocupat mai tot timpul, dar eu nu ii repeojez nimic. Dimpotriva ii sunt alaturi, il inteleg, il sprijin si il ambitionez sa mearga mai departe.

| Pauliiici a răspuns:

Deci nu, pentru ca persoana iubita e trecatoare... pe cand o cariera poate dura mai mult decat o relatie!

| Deeiutss a răspuns:

Nu,nu este bine.Dar trebuie sa ai MAREE incredere in pers iubita nu sti ceti poate face dupa ce obtine ce vrea.Asa ca sper ca o cunostii FOARTE bine. daca nu asteaptate la ce e mai rau :*

| MitroKta a răspuns:

Dar tu ce faci dupa aceea? Sa zicem ca renunti: si ramai impreuna cu persoana iubita; si apoi din ce vei trai? Daca langa acelei persoane nu ii poti garanta siguranta materiala(presupunand ca e fata) atunci cum o scoti la capat? E clar, situatia treuie privita din toate unghiurile, nu poti da pur si simplu un raspunsa da sau nu si nici macar un argument. Totul depinde de masura in care esti implicat in situatia respectiva. Si pana la urma daca persoana in cauza iti e mai draga decat orice normal ca poti face sacrificiul acesta, de a renunta la cariera, dar daca nu, nu vei fi niciodata implinit. Trebuie sa te autoanalizezi si sa cauti sa iti dai seama care e mai importanta in ochii tai: cariera sa persoana iubita? Pentru ca cele doua aproape se exclud.
Si mai e o posibilitate: Nu renunti la niciuna dar probabil ca nu e posibil de vreme ce ai pus intrebarea. Eu iti urez succes si tine minte ca nu poti fi fericit chiar daca ai avea cea mai stralucita cariera, daca nu ai cu cine sa impartasesti succesul si daca nu iubesti.

| uMarian_1968 a răspuns:

Eu iti voi raspunde printr-o alta intrebare.

Daca tu vei sacrifica cariera ta profesionala si nu vei mai ajunge la fel de sus acum, ce vei face? Ea trebuie sa inteleaga un lucru, ca tu trebuie sa-ti continui cariera profesionala pentru ca pe viitor sa ai cu ce sa te intretii. Daca vei sacrifica cariera personala si vei ajunge un nimeni ( scuze expresia ) nu vei ajunge nicaieri.

Eu zic sa te gandesti mai bine, si sa porti o discutie cu ea.

Banii reprezinta una dintre problemele ce apar intr-o relatie.

| KamYkaZeeee a răspuns:

E o intrebare destul de complicata, pentru ca in ziua de azi toti fugim dupa o cariera destul de buna, dar de multe ori realizam cand ajungem in varf ca nu mai avem pe nimeni in jurul nostru... dar si asta are o alta parte mai urata poti sa renunti la cariera pentru persoana iubita si dupa un timp sa te trezesti ca iti spune stii... nu ai nimic, si pleaca. deci trebuie sa te gandesti destul de bine eu una as alege cariera daca persoana respectiva nu va accepta situatia inseamna ca, nu ma iubeste atat de mult pe cat spune e o decizie destul de dificila, ori cum mult sucesc si sper sa alegi varianta corecta pentru tine

| lolly_3072 a răspuns:

Poti sa le combinismug

| PetreConstanta a răspuns:

Nu! deoarece tot ce este lumesc te tradeaza, cariera va ramane dar persoana iubita odata o sa plece.Imi pare rau dar asta cred si nu stiu de ce sa renunti ii spui adevarul si persoana iubita daca te iubeste cu adevarat va ramane langa tine

| claudia01 a răspuns:

Nu! Nu e bine mai ales daca e vorba de un barbat. De ce? E simplu : o femeie nu va respecta niciodata un barbat care nu e egal cu ea iar barbatul o va dusmani pentru ca e mai buna decat el. Acum multi vor sari ca arsi dar practica si statisticile demonstreaza asta. Aceste sentimente nu tin de vointa asa suntem facuti. Oricat de mare e dragostea cand intervine orgoliul putini sunt cei care pot depasi prapastia creata. Daca e vorba de tine iti doresc sa fiti exceptia cate intareste regula.

| Ovidiu299 a răspuns:

...depinde cu cine faci banking. happy

| Anonim_1678 a răspuns:

Nu! cariera este facuta cu munca ta si cu ce ai fost tu in stare sa faci in toti anii tai! Daca persoana nu este de acorcu cu job-ul tau, si nu poate sa il respecte, atunci nu ar mai trebuii sa fii cu ea

| aDa_6148 a răspuns:

Da eu as sacrifica cariera pentru persoana iubita, sot, mai ales pentru copii. Atata timp cat esti sanatos si iubit poti sa cladesti un imperiu. Cariera profesionala nu te duce nicaieri. In ziua de azi totul se rezuma la bani, serviciu, si altele, astea nu te duc nicaieri. Poti sa fi oricat de jos, daca vrei sa faci ceva reusesti.big grin

| CIC a răspuns:

Nu cred! Dupa parerea mea nu trebuie sa iti sacrifici cariera profesional pentru nimeni si nimic! Cine te iubeste te accepta asa cum esti si.

| Clauditza_2896 a răspuns:

Depinde de persoana iubita...eu sunt de parere ca daca ea chiar te iubeste,
te-ar lasa sa iti continui carierea.Si poate ca tu ai muncit ca sa iti faci aceea cariera, nu cred ca merita cineva asa ceva

| ruPfashu a răspuns:

Cel mai important pe lumea asta e sa fi fericit. Si fericirea ti-o gasesti doar langa persoana iubita. Cat despre cariera, parerea mea e ca ti-o cladesti mai bine langa persoana iubita, pentru ca ea iti da putere de lupta si speranta. De unul singur nu faci nimic pe termen lung... poate doar la inceput.

| lowfive a răspuns:

"Binele" despre care vorbesti tu e relativ. Depinde de ce prioritati are fiecare. Daca e vorba despre un om ambitios, axat pe a face cariera, sa renunte la asta pentru cineva nu l-ar multumi, dar daca nu ii pasa de realizarea profesionala, atunci nu ar conta prea mult 'sacrificiul'. Dar un compromis intre cele doua ar fi minunat (nu si posibil mereu).