| Zuzu_4534 a întrebat:

Credeti ca este destul de devreme sa imi incep viata sexuala la 15 ani? nu sunt dispusa sa o fac. dar as vrea sa stiu cateva parari. deoarece toate prietenele mele si-au inceput viata sexuala.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca decizia ai luat-o deja, doar cochetezi cu gandul ca s-ar putea sa nu fie bine, oricum n-are importanta ce scriem noi aici, cred ca ai gasit si partenerul cu care sa o faci.

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nesanatos de devreme. Iti cresti riscul de cancer de col uterin de vreo 10 ori minim. Eu zic sa mai astepti minim 3 ani pana la maturizarea deplina a organelor tale genitale. Si gaseste-ti alte prietene, fiindca ai un anturaj dubios. Putine fete isi incep viata sexuala atat de devreme, asa ca esti tu intr-un grup de fete cu moravuri dubioase.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stai cuminte pe fundulet, pana dupa ce iei bacul cu nota mare!, invata, cultiva-te, citeste si aprofundeaza si practica igienic si coerent Petting-ul! Iti va folosi enorm la ceea ce va urma! Nu risca sa te imbolnavesti prematur, si sa tragi apoi, o groaza de consecinte! Smecherii vaneaza si ametesc pustoaicele pana le au, si apoi, dupa ce si-au adjudecat inca un "trofeu", cel mai ades, cauta alta! Merita sa risti?! Fii isteata, si fii brici intai in teorie! Success!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E foarte bine asa. Nu esti pregatita pentru asta nici fizic nici psihic pentru asta. Lasa ca isi vor da seama ele ce au pierdut...

cami
| cami a răspuns:

Da, e! peste cativa ani... n-o sa mai ai nicio treaba cu ele. ) iti spun din propria experienta=

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Nu te lua tu dupa ele daca ele fac ceva gata si tu trebuie sa le urmezi in primul rand esti micuta pentru ati incepe viata sexuala ai timp si pentru asta lasa fetele ca mai tarziu poate va regreta facand acest lucru Tu fi tu nu te lua dupa ele

| zeeeeeex a răspuns:

Eu cred ca DA... e prea devreme... Iti recomand sa mai astepti vreo 2 anisori... Si pentru ati satisface curiozitatea (daca o ai) incearca sa faci Petting... sa stii ce si cum e treaba cu sexualitatea... Nu te lua dupa prietene... Anturajul te strica... Fi tu diferita si ramai virgina cat mai mult pentru tine si eventual pentru a te pastra pentru EL big grin... Bye bye

| Cryssy a răspuns:

Da..prea devreme draga mea...

| cioko19 a răspuns:

Tu nu trebuie sa te iei dupa prietenele talehappy.
doar atat am de zis.

| Betty18 a răspuns:

E prea devreme... dc trebuie sa te intereseze de capra vecinului?

succes

| bluerose a răspuns:

Nu te grabi, ai lucruri mai bune de facut la varsta asta, scoala, prieteni, distractie. Mai astepta sa te maturizezi din punct de vedere psihic. Nu e nici o graba...happy

| snepy a răspuns:

Daca prietenele tale au inceput, asta nu inseamna ca trebuie sa faci si tu, aoleu anturajul asta
nu te grabi

| tuska a răspuns:

Totul depinde de tine, tu vei simti cand vei fii pregatita!, Mie mi se pare devreme...

| dulcika a răspuns:

Hey...nu te grabi mai ai destul timp si multe de invatat.si daca vrei parerea mea...sa stii ca ele nup au minte...sad
iti incepi viata sexuala cand esti tu pregatita, adica cat si psihic(sper ca am scris binesad ), si fizic... happy
pa pa
ai grija de tine! si nu te lasa "manipulata" ca sa faci vreo prostie~!

| mariutza a răspuns:

Poi tu nu trebuie sa faci ce au facut ele...Ar trebui sa mai astepti cativa ani.

| gyanina a răspuns:

Eu am 15 ani si sunt virginawinking... mai este vreme pentru relatii sexuale... pe la 17 18tongue...big grin

| Swany a răspuns:

Daca prietenele tale si-au inceput viata sexuala nu inseamna ca si tu trebuie sa ti-o incepi happy.
E mai bine sa stai cuminte.si sa ai grija de sanatatea ta.
La 15 ani o sa-ti dai tot organismul peste cap sad
Nu merita :*

| Letytzy@ a răspuns:

Buna! Doar pentru ca prietenele tale si-au inceput viata sexuala asta nu inseamna ca trebuie sa faci si tu ca ele dar daca daca te simti pregatita fa-o.

| adelutzza a răspuns:

Buna zuzu, daca u nu vrei lucrul asta atunci nu se va intampla, nu te obliga nimeni sa faci ceea ce nu-ti doresti

| nu-vreau-nume a răspuns:

Inca esti mica, privind acest lucru, ai rabdare sa te mai dezvolti.

aici intervine curiozitatea, si aspectul de"turma".

ce face "X" vrea si "Y".

no face decat cand ai o relatie serioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu vrei sa nu fi mai prejos ca ele? Lasa-le pe ele si tu fa-o cand simti ca esti pregatita si mai ales cand o sa ai un prieten stabil care sa te iubeasca cu adevarat, nu sa doreasca doar sex. Oricum, cred ca mai poti astepta 1an, chiar 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu te interesează celelalte prietene.
Este vorba de viața ta, nu a lor.
Dacă ele și-ar scoate ochii, ai face și tu la fel (chipurile, toate prietenele mele)?
Viața sexuală o începi când ești pregătită, cel puțin după 18 ani (ești majoră și ai discernământ).
Până atunci ocupă-te de școală, practică un sport, învață să faci prăjituri, etc.
Intră aici: www.seximus.ro
Să ai grijă de tine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tot timpul din lume sa o incepi, atunci cand vei fi pregatita.Nu e neaparat sa faci ce fac altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea Zuzu, nu trebuie sa incepi viata sexuala doar pentru ca prietenele tale au inceput-o si s-ar putea sa rada de tine... daca rad inseamna ca nu sunt prietene cu adevarat...si te rog nu confunda dragostea cu sexul.cand iubesti traiesti cu adevarat iar cand faci sex te apropii de regnul animal, nu vreau sa te jignesc dar... ce rost are sa te inscrii in lista fetelor de care sa profite baietii? De ce sa te grabesti? Asteapta sa iubesti cu adevarat sa simti primii fiori, primul sarut pasional de dragoste, prima mangaiere, prima vorba calda de iubire, vrei sa faci sex? Sa stii ca a doua zi cand te vei trezi nu ai sa-l gasesti in pat, langa tine ca in filme viata nu e asa.

| diabolika a răspuns:

Si eu am 15 ani si imi pun aceeasi intrebare ca si tine, dar eu am un prieten care are 16 ani si cam amandoi vrem...si nu ma iau dupa nimeni! faci cum simti si daca esti pregatita si daca ai gasit partenerul potrivit!

| jacobs a răspuns:

Daca te simti pregatita si sigura sa o faci fa-otongue

| beeby a răspuns:

Sincer? Vei avea toata viata inainte sa experimentezi lucrul astawinking
Daca prietenele tale au fost mai "curajoase" este treaba lor
Nu trebuie sa faci si tu doare pentru ca ele si-au inceput viata sexualawinking
Si oricum ai grija cu cine vrei sa iti incepi viata sexuala.
Macar sa merite persoana aceea si gandeste'te de multe ori inainte sa faci pasul asta!