| Sofia33 a întrebat:

Hei Tpu....am 15 ani jumatate si as dori sa imi incep viata sexuala. As vrea sa stiu cateva pareri...credeti ca este cat de cat o varsta ok raportata la cele ce se intampla in ziua de azi? Fetelor, sincer.voi la cat vi-ati inceput viata sexuala? Ajutati-ma, va rog!

Răspuns Câştigător
| OnlineZ a răspuns:

Stii sora mea mai mare imi spunea mereu *Virginitatea este comoara cea mai de pret ce o avem noi fetele, ceva ce daca nu o pretuim o sa ne para rau mai tarziu fiindca odata ce am dat-o nu o mai avem*Deci nu ne ascundem dupa deget si au am inceput la 16 ani jumatate si am facut cu un om care m-a distrus. Toata lumea ma invata sa nu fac sa ma pastrez pentru cand va veni momentul si asata nu inseamna dupa casatorie ci cand voi avea capul pe umeri, iar eu nu am ascultat pe nimeni si astazi regret.Bineinteles ca in 2015 este la moda sa faci sex la 15 ani, poate nu va va judeca nimeni.Dar mai tarziu ve-ti suferi.Plus problemele de sanatate se vor accenntua asta pentru ca este o varsta prea frageda pentru astfel de chestii.Parerea mea mai asteapta.Si nu o sa iti para rau!

38 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Mereu există riscuri şi chestii şi bla bla bla, oricum când vrei să faci sex, faci, dacă vrei să fumezi, fumezi. Nu e o vârsta sau ceva.
O faci când simţi şi când ai ocazia, nu regreta nimic din ceea ce te'a făcut fericită, deoarece nu are rost pentru că dacă ai da timpul înapoi tot ceea ce ai vrea să faci, ai face.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o optiune personala care depinde de o serie de factori obiectivi si subiectivi. Gandeste-te de 2 ori inainte de a o face 1 data.

| neutrino a răspuns:

Ar trebui sa mai rabzi putin. A deveni de pe acum femeie nu-i o mare realizare.

| T0T a răspuns:

Nu e ok. Lasa raportatul.

| Emilian65 a răspuns:

Eu, zic sa nu te grabesti cu inceperea vietii sexuale si sa astepti macar pana pe la 18 ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sofico,din puct de vedere medical inceperea vietii sexale se face abia dupa 17 ani, can organele genitale sunt cat de cat pregatite.
EXISTA riscul contactarii cancerului de col uterin a diferitor boli cu transmitere sexuala si sarcinilor nedorite.
E adevarat ca multe fete isi incep la varsta ta, dar asta nu insemna ca este si bine.Gandeste-te la consecinte si pune ratiunea inaintea placerii!

| Doub a răspuns:

Nu, nu este deloc o varsta "ok". 90% din fetele care fac asta (in jurul varstei tale) ajung pe centura.

| OnlineZ a răspuns (pentru Doub):

Hai nu fi rautacios. Eu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani jumate.Si nu am ajuns pe centura cum spui tu. Doar ca am facut greseli cum ar fi mi s-a urcat hormonii la cap si am decis sa ma mut cu respecticul la 17 ani si la 18 m-am despartit si am suferit foarte mult si nu din cauza lui ci din cauza vorbelor. Acum sunt cu cineva am o familie.Nu ajung toate pe centura dar nici nu procedeaza corect.

| Sofia33 explică (pentru Doub):

Nu chiar...

| SkyPilot a răspuns:

Este cam devreme, ai putea sa mai astepti cam 2 ani? O sa ai schimbari hormonale care se vor traduce in cresterea diferitelor parti, dureri, scurgeri, intarzieri ale menstruatiei. Va trebui sa vezi in mod regulat un ginecolog. Va exista risc de sarcina si de BTS.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Nu este ok deloc. Stai cuminte si nu iti cauta belele cu lumanarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama la 16 ani thinking
''Un copil creste un copil''

Iti ratezi copilaria, fato.
De ce te grabesti? Ce vrei sa demonstrezi cu asta?

| Sofia33 explică (pentru anonim_4396):

Sexul nu inseamna neaparat si un copil, chiar daca pentru asta a fost lasat! Cred ca stii si tu asta! Oricum..multmesc pentru raspuns! :*

| Teardrop a răspuns:

Întrab-o pe maică-ta. Vezi ce zice.

| Țoglă a răspuns:

La 17/18 ani este indicat.

| kyliejenner a răspuns:

Aoleu, mai asteapta si tu cel putin un an.

Răspuns utilizator avertizat
| maria14142 a răspuns:

Nu este o varsta ok; mai asteapta, nu te grabi!

| HereToHelp a răspuns:

In niciun caz, asteapta, ai numai de castigat

| Honeyyy a răspuns:

Nu cred ca este ok ca la varsta aceasta sa.ti incepi viata sexuala. Adica nu cred ca esti pregatita nici fizic nici psihic. Mai gandeste.te :*

| Sofia33 explică (pentru Honeyyy):

Multumesc mult pentru raspuns! :*

| thereisnothingleft a răspuns:

Mai asteapta sa faci cel putin 18 ani, esti prea mica.

Răspuns utilizator avertizat
| HiTman08 a răspuns:

Pune mana si invata...la toate copilele de 15 16 ani va sta gandul numai la penis

| Sofia33 explică (pentru HiTman08):

Pentru ca ai fost rautacios, probabil ca o sa iti atrag atentia...asta doar pentru ca ai zis ca eu ar trebui sa pun mana pe carte si sa invat. Acelasi lucru ti l-as sugera si eu tie! Tuturor copilelor* happy

| Sofia33 explică:

Multumesc tuturor... oricum a fost doar o simpla intrebare si nu vreau sa incep nimic acum. Consider ca nu este deloc o varsta potrivita, asta si datorita faptului ca sunt minora. Va asigur ca nu o sa mor daca o sa astept, nu ma grabesc! Am vrut doar sa aflu si parerile altora, iar daca unii au fost rautaciosi, le multumesc totusi acelora care au avut bunul simt sa raspunda civilizat si fara rautate! V-am pupat! :*

| Johanna014 a răspuns:

Peste trei luni implinesc 20 de ani, dar inca nu mi-am inceput viata sexuala.
Consider ca trebuie sa fii pregatita pentru asta si sa o faci cu o persoana pentru care simti ceva special. :-)

| Lucyan_Spady_1988 a răspuns (pentru Johanna014):

Multi si multe te vad ca pe o ciudata in ziua de azi, daca nu esti vreo creatura ciudata atunci felicitari happy

| Sofia33 explică (pentru Johanna014):

Prima data trebuie sa fie ceva frumos, deci clar trebuie facut cu o persoana speciala! Multumesc pentru raspuns! :*

| Sofia33 explică (pentru Lucyan_Spady_1988):

Nu prea am inteles daca ce spui tu este in sensul bun, sau in sensul rau... Astept sa ma lamuresti! :*