| Mayyaa a întrebat:

Credeti ca este posibil sa raman insarcinata atata timp cat iau Cerazette? Tinand cont de faptul ca 4 luni am luat Diane -35 si nu am avut parte aceasta surpriza `neplacuta`.

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Posibilitatea de a ramane insarcinata este de 0, 1% la orice tip de contraceptivehappy, deci nu e nici o diferenta intre cele 2winking.eu zic totusi ca nu ai cum sa fi u acea una dintr-o mie de femei care sa aiba ghinionul de a ramane insarcinatalaughing deci poti sta linistitahappynu e nici o problema daca ai schimbat contraceptivelehappyai parte de aceeasi protectiebatting eyelashes fundabig grin?

| Mayyaa explică (pentru mihaMGB):

Chiar daca unul e pe baza de estrogeni si celalalt pe progesteron? :-D

| mihaMGB a răspuns (pentru Mayyaa):

Chiar dacahappy ambele ofera aceeasi protectie... diferenta totusi intre diane si cezarette este faptul ca dianele au fost concepute pentru tratamente,exemplu chiar fata cu problema in cauzahappy le-a folosit pentru tratarea chisturilor,iar cezarette pentru contraceptie,la diane contraceptia este efect advers,totusi protectia este in egala masura cu cea a contraceptivelor normale, pe baza de plante sau hormoni contraceptivele ofera protectie 99, 9%happy

2 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Pilulele contraceptive sunt cea mai sigură metodă contraceptivă (în afară de abstinență rolling on the floor ) așa că este aproape imposibil să fi rămas dacă le-ai luat corect. Puținele sarcini apărute pe tratament cu pilule sunt cauzate de greșeli în administrare, adică pastile uita-te, vărsături, prostii de genul ăsta, cazuri în care ai nevoie să folosești un mijloc suplimentar de contracepție, gen prezervativ pentru o perioadă specificată în prospect. Nu ezita să citești prospectul, clarifică multe lucruri. Un sfat, în general nu este bine să iei anticoncepționale "după ureche" pentu că asta iau prietenele tale sau au apărut unele mai ieftine sau mai noi. E bine să mergi la un ginecolog care să ți le recomande. Dacă te simți bine cu o marcă, nu întrerupe și nu o schimba.

| Mayyaa explică (pentru raspunz):

Am luat 4 luni de Diane deoarece am un chist ovarian, in urma tratamentului nu s-a observat nici o schimbare iar medicul mi-a recomandat Cerazette.si sunt cam obligata ca minim in urmatoarele 3 luni sa iau Cerazettehee hee.cu Diane m.am inteles foarte bine, sper sa fie asa si cu Cerazette

| raspunz a răspuns (pentru Mayyaa):

Și eu sper, există diferențe în funcție de marcă în ceea ce privește excipienții folosiți și dozele de hormoni, dar nu cred că o să ai probleme. Sper să se rezolve problema cu chistul cu tratamentul ăsta, dacă nu se rezolvă nu e nicio problemă, există și alte variante. Numai bine.

| Mayyaa explică (pentru raspunz):

Multumesc mult !