| RAY a întrebat:

Credeti ca monogamia mai exista datorita sexului feminim care prefera relatile nu aventurile?

27 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poligamia este interzisa în majoritatea statelor lumii, in special în cele de religie crestina, dar exista unele tari in care poligamia nu este doar un aspect cultural, ci este de fapt o masura acceptata politic, in special pe continentele african si asiatic cum ar fi : Algeria, Mali, Nigeria, Arabia Saudita, Iran etc.
Poligamia reprezinta o politica de stat care permite intemeierea familiei prin casatoria cu mai multe sotii, si/sau respectiv soti, fiind considerata ca o masura de progres politico-economic.
https://www.click.ro/news/lume/care-sunt-tarile-care-poligamia-este-legala

| RAY explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ai inteles intrebarea mea

| Drimmero a răspuns:

Nu prefera aventurile? Nu stiu unde ai trait dar mai scoate capul din pamant.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Omule majoritatea prefera relatia

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E de fatada asta,, nu fii atat de naiv/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cu cate ai avut tu aventura ca sunt curios?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Te abati de la subiect cu mult, viata personala niciodata nu o voi afisa pe un site.

Monogamia e pentru oameni maturi si cu capul pe umeri, dar sa zici ca monogamia e datorita femeilor deja o dai de gard de tot,, femeile si barbatii isi doresc aventuri si distractii cam in mod egal, la fel si inselatul e cam in mod egal, cu +/- pentru un anumit sex.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Barbati ar vrea aventura mai mult

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Aici ii dau dreptate lui Drimmero, șansele de a avea aventuri sunt cam egal repartizate pe sexe. Spun "cam" pentru ca personal cred ca procentul de femei căsătorite care înșeală este chiar mai mare decât cel de bărbați, pentru simplul fapt ca pentru ele este mai ușor. Trimite o femeie măritată singura într-un bar și ai sa vezi câte oferte primește de la masculii singuri și nu numai. Mergi tu în același bar și vezi cât de "ușor" este sa agăți o femeie dispusă.
Hai sa nu punem toți botul la propaganda feminista pentru ca este la moda.
Bineînțeles vorbesc de oameni maturi, căsătoriți, nu de puștani de 14-18 ani care ar fte și capra vecinului.

| RAY explică (pentru Alexandrionelu):

La asta ma si refer, barbati sunt mult mai dupa aventura decat femeile

| doctorandus a răspuns (pentru Drimmero):

Monogamia este un complot pagan contra Bibliei.

| Mosotti a răspuns:

Monogamia exista in limita notei fizice! In general 85 % din barbatii si femei frumoase nu prea practica monogamia. Hai sa nu ne mai mintim. Ala de casa e de casa ca nu poate avea n femei (nu intamplator nu arata prea bine el), femeia de casa la fel. Nu sti ca se zice "aaa, asta? NU vezi ma ce nu e de casa?", ca e f frumoasa, de aia. Ala frumos la fel "aa, asta e fante, curvar", ca-si permite. Dupa figura vezi care e sau nu e de casa! Nu ca ala si aia mai de casa sunt ei mai buni, mai morali.

Barbatu e nemonogam ca asa e programat, si datorita fizicului isi da frau liber a ce simte, femeia testeaza altul ca poate da de vreunu mai potent din toate punctele de vedere decat celalalt, asta e in inconstient. Arata bine, isi permite sa caute ceva mai bun. Asta este. Imi zicea o ruda "nu lua una misto ca ti-o f si altii". Dar sti cum e, decat un rahat de unu singur mai bine un tort pe care sa-l impart cu altii, haha. Dar am zis nu zic ca 100 % din astia fac asta, exista si oameni alfa care-s statornici (desi termenul de afla contrazice statornicia de fapt).

| RAY explică (pentru Mosotti):

Deci toti urati formeaza cupluri?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De nevoie, vor o familie, vor neaparat copii si nu au incotro, au impresia de multe ori ca singuratatea de unu singur e cea mai grea, nu stiu ei ca aia in doi e mai grea, din astea.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Desi nu se iubesc, fii serios

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cum sa se iubeasca daca fara fizic nu exista atractie? Aaa, poate se respecta, stau asa ca niste prieteni, se inteleg ca oameni, nu este rau nici asa, pun baza pe celelalte calitati, au facut cuplu pe alte calitati, pe undeva e mai bine, ca tine totul mai mult, ca astea nu se schimba.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Deci doar aia frumosi se iubesc, fi serios

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal! Fizic placut declanseaza atractia. Am zis, poti sa te placi asa ca om, sa te respecti, sa te intelegi, dar nu simti atractia aia fizica ca lumea.

| Alexandrionelu a răspuns:

Trebuia sa scurtezi întrebarea, adică sa pui "?" după "există" și atât laughing

| RAY explică (pentru Alexandrionelu):

Monogamia mai exista, ca doar nu toti avem doar aventuri

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Nu are legatura monogamia/poligamia cu aventurile.
Niciuna dintre ele nu incurajeaza/descurajeaza aventurile.

| RAY explică (pentru Holiday):

Nu la asta m-am referit si la ceea ce prefera femeile

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Da, încă mai exista, dar este un animal pe cale de dispariție, ar trebui protejat de lege...

| RAY explică (pentru Alexandrionelu):

Nu, uitate si la video trimis pentru drimmero femeile aleg relatile de lunga durata

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Am văzut video, dar nu cred ca amândoi am înțeles același lucru...
Eu am înțeles ca tocmai pentru ca femeile au posibilitatea de a alege 90% din bărbații de pe strada pentru o partida, ele își permit sa fie mai selective, pe când bărbații care au mai puține opțiuni nu prea vor sa rateze o asemenea șansă. E ca și cum eu as vrea sa ofer gratuit unui străin în Belgia un Nokia 1100. 90% vor zice nu, mulțumesc, pentru ca au variante mai bune. Dacă fac același test în Congo, oamenii îmi vor mulțumii.
Revenind la subiect, asta nu înseamnă că femeile nu fac sex în afara unei relații sau ca nu înșeală, înseamnă doar ca ele aleg când, unde și cu cine, pentru ca au aceasta posibilitate de a alege pe care noi nu o avem.

| RAY explică (pentru Alexandrionelu):

Ai dreptate