| iulia972 a întrebat:

Ce credeti despre relatile la distanta?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Eu nu am avut o relatie la distanta pana acum. Deocamdata e ok pentru ca nu ne-am vazut. Dupa ce va veni si va pleca inapoi, nu stiu cum o sa-mi fie. Cu siguranta greu. Nu avem nici cel mai mic dubiu ca nu o sa ne placem. Suntem siguri ca o sa ne placa unuia de celalalt de la prima privire.

Cred insa ca, relatiile la distanta tin mai mult. De ce?! Deoarece se consuma incet. O relatie cu o persoana care iti e aproape e mai intensa. Ca un foc de paie care se stinge repede. Te intalnesti zilnic cu el, va certati din toate prostiile, aveti acelasi grup de prieteni, intervine gelozia - desi e atat de aproape ( problema e increderea.), sexul intervine mai repede ( pentru ca se inainteaza cu pasi mai repede in relatie ), obisnuinta intervine mai repede ( pentru ca vazand o persoana toata ziua incepi sa te obisnuiesti cu ea ), dar.la fel de repede apare si monotonia.
Nu ai timp sa-ti fie dor de el, nu simti niciodata dorinta aia mistuitoare de a-l vedea si a nu putea.

Relatii la distanta sunt mai romantice! 100%!
Sunt mai calme, sunt ca un foc mocnit care dureaza si dureaza...
Principalul lucru care trebuie sa existe pentru a face posibila o relatie la distanta e dragostea si increderea si reciprocitatea. Daca ai baza asta, poti muta si muntii din loc.

Iar referitor la faza : " Nu stii daca te inseala. "
O persoana te inseala si daca mergi cu ea de mana pe strada, daca vrea sa te insele. Ba mai mult, un barbat pe care il vezi zilnic e mai plictisit de tine si isi va dorii mai des sa te insele, decat unul care isi doreste f mult sa te revada si care se gandeste intens la momentul in care va veti revedea.

Aaaa.si conteaza ff mult si varsta celor 2. Daca sunt prea tineri, sunt mai tentati, nu prea stiu ce vor.
Daca sunt mai maturi, au mai clar in minte ce cauta si apreciaza ce au.

In viata, lucrurile sunt foarte relative. Viata insasi e un paradox.
Iar relatii la aproape sau la distanta, nu pot fi generalizate.

24 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Conteaza omul, iubirea si nu distanta!

| Rayyy a răspuns:

Dupa parerea mea, relatiile la distanta sunt cam fara rost, in primul rand pentru ca niciodata nu poti fi sigur ca respectiva persoana tine cu adevarat la tine, si in al doilea rand pentru ca e foarte greu.

| Kylexy a răspuns:

Nu prea am mers pe proverbul ochii care nu se vad se uita
Dar acum... tacere totala

| erik a răspuns:

Sunt cu doi de "i".

| ioana1704 a răspuns:

Ochii care nu se vad se uita!

| jvEcu a răspuns:

Am avut eu parte de asa ceva, intr-un fel e bine, intr-un fel e rau...Rau pentru ca daca nu ai prieteni\e sa o\il vada daca face vreun pas gresit pici prost... Dar bine pentru ca o sa va intalniti odata si odata si va fi un sentiment placut.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Am trecut si eu prin asa ceva.
Imi pare rau... dar nu mai cred.Cand am crezut, am fost dezamagita.

O seara placutahappy

| Irinna a răspuns:

Cu incredere merg. Fara asta nu are rost sa incerci!

| victoreanu a răspuns:

Functioneaza, dar trebuie ca lungimea sa fie mai mare decit distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e prea buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este foarte greu, sunt atat de multe lucruri care pot sa intervina si sa afecteze relatia. Insa cred ca cel mai dificil lucru este imposibilitatea de a fi unul langa celelalt suficient timp si nu cred ca metodele de comunicare ( telefon, messenger, chiar si videochat ) sunt suficiente pentru a umple golul lasat de persoana iubita; starile de tristete care pot aparea pot avea si ele urmari cum ar fi : despartirea ( din cauza durerii pe care o simt, persoanele nu vor sa mai sufere si vor sa treaca mai departe ) sau rezolvarea problemei, insa depinde de situatie ( poate fi vorba despre o relatie in care una dintre persoane lucreaza in strainatate sau pur si simplu o relatie intre 2 persoane din locuri departate ). Deci cred ca e distanta e o piedica destul de mare in calea fericirii unui cuplu si nu multi ii pot face fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba va contrazichappy. relatiile la distantsa. bine nu foarte mare. dar nu conteaza astahappy. daca cele 2 persoane sunt la fel. tin una la cealalta, se inteleg. si daca o persoana reuseste cu 2 3 vorbe s. o faca fericita pe cealalta totul este ok! mai ales s aiba incredere unul in celalalt! prietenul meu este in Italia de 2 luni. si vine abia peste 3 luni. dar am aceleasi sentimente pentru el si el pentru mine! vorbim in fiecare zi. chiar toata ziua. pe mess si la telefon! am avut multi prietenii pe mess care nici nu i-am vazut happy live. dar la unii chiar tineam si nu pentru aspectul fizic. oh go on ci pentru ca erau persoane speciale. si diferite! incercatihappy. numai sa gasiti. persoana potrivita! cateodata conteaza foarte mult sa ai cu cine sa vorbesti si mai ales sa te inteleaga! sa nu simti ca ai vorbit singura. :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 % reusesc. 99% nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatia la distanta se poate tine doar daca iti doresti cu adevarat sa fii cu acea persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o relatie...imi pare rau, dar oricit ai vb sau ai incerca sa cunosti o persoana, daca nu e LG tine nu dureaza, sa nu mai vb de dorinta de a iesi la un film sau de a fi LG tine, sau de imbratiseri sau chiar de sex.mai devreme sau mai tirziu te inseala sau il inseli tu...trezeste-te realitatea e diversa, nu traim in basme, imi pare rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatiile la distanta sunt frumoase.Iti capteaza interesul, tine focul aprins, dorul. Apoi cand te intalnesti e o nebunie! Intalniri interminabile, declaratii peste declaratii, nu te mai saturi parca de timupul petrecut impreuna. E greu de mentinut dar e f frumos, merita!

| Ðida a răspuns:

De obicei relatiile la distanta nu tin, deci sunt impotriva lor...

| PerfectStudioSuceava a răspuns:

Sunt experiente si atat.iti recomand sa tii o relatie de prietenie cu persoana in cauza si atat. intre timp..traieste-ti viata...fa-ti alt iubit, hobby-uri etc umple-ti timpul.prietenia o vei avea oricand.iar daca la un moment dat distanta dintre voi va disparea..atunci va puteti intreba daca merita o relatie.nu-ti irosi timpul "asteptand".e pierdere de vreme, personalitate, activitate...si in niciun caz nu e in folosul tau.Bafta

| iulia972 explică (pentru PerfectStudioSuceava):

Am experimentat si rezultatul nu a fost cum ma asteptam..intr-adevar a tinut ceva, dar daca nu ai incredere si nu exista comunicare e greu..eram mult mai mica si nu realizam ce mi se intampla.
Mersi mult de raspuns happy

| PerfectStudioSuceava a răspuns (pentru iulia972):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor

| Clementin a răspuns:

Nu prea buna!
pentru ca intr-un timp si eu am fost `prietena de week`end`
el m`a inselat sh mai tarziu am aflat de la altsi
nu e un sentiument prea placut.

| Mellyndda a răspuns:

Buna.happy.
Mie mi se par mult mai frumoase relatiile la distanta, chiar daca va vedeti mai rar, dar parca focul de la inceput ramane mai mult aprins. Majoritatea relatiilor mele au fost la distanta, incepand de la primul meu prieten si pana la cel actual. Am fost si cu baieti din orasul meu, darmi se pare mai palpitant si mai frumos atunci cand te cuprinde doru, atunci cand faci imposibilu pentru a-ti vedea persoana iubita. Si e chiar fain cand va vedeti dupa o anumita perioada de timp, parca v-ati vedea prima oara. Anyway trebuie sa fii o persoana calma si sa fii sigura ca si persoana iubita isi doreste acelasi lucru.Merita sa incerci, parerea mea :*. pupici

| Oxanadde a răspuns:

Chiar nu cred ca are vreun sens.
Adica la inceput dupa ce pleaca unul dintre voi. o sa fie ok.
dar cu timpul intervin alte...oh go on
Deci nu are rost.
+ nu stii niciodata daca nu are pe altcineva acolo, si iti rade in nas in fata messengerului, videochat etc.etc.
Plus ca. ii vb'a de multa suerinta, trebuie sa fii un om f. puternic sa reusesti intr-o asa relatie.:d
Daca o sa ai parte de asa ceva.Iti urez bafta big hug
Oricum te sfatuiesc sa-ti gasesti un baiat de prin zona.
Stai chilll ca balta are peste oh go on
>big grin

| loveguru_2503 a răspuns:

Relatiile de la distanta mie nu-mi plac, is fara rost.