| XyYx a întrebat:

Credeti ca o dragoste pura, sincera si adevarata rezista daca intre cele doua persoane exista comunicare, incredere totala fara gelozie insa nu se intalnesc zilnic, ci cam odata pe saptamana din cauza anumitor motive printre care distanta?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca acea distanta dintre ei persista mai mult nu prea mai rezista.Intre timp apar banuielile, suspiciunile.

| Awesom a răspuns:

Nu stiu daca rezista dar daca sustii ca intre voi este o dragoste pura si dezinteresata, insa distanta va strica pe voi pana la urma o sa apara si intre voi si gelozia.

| Alexandru0007 a răspuns:

Nu dureaza, e doar un efort al mintilor voastre

| wolder a răspuns:

Raspunsul din partea mea este da.
Unele cupluri se vad si mai rar. si inca se iubesc, dar sufera din cauza distantei ce-i despart uneori si cateva luni si totusi rezista si sufera in acelasi timp.

| neutrino a răspuns:

Ceea ce spui tu face parte din categoria " Hai sa ne mintim singuri si sa ne incurajam".

| DDCC a răspuns:

Ei bine, asta reprezintă o soluție împotriva plictiselii de cuplu dar nu numai. Dacă se văd des atunci mintea unuia va fi mereu la cealaltă persoană, astfel nu vor exista certuri deoarece atunci când întâlnești o persoană mai rar timpul nu mai ajunge decât să schimbi câteva idei încât abia apuci să întâlnești clipa aceea. Cât timp flacăra iubirii dintre cei doi nu se stinge, relația poate continua mult și bine. Nu e neapărat nevoie a te întâlni cu cineva față în față pentru a construi o relație.
Există cazuri în care partenerii să se fi cunoscută prin mediul virtual, deci să nu se fi întâlnită decât o dată la o lună sau an, iar relația încă să dureze, ba chiar să avanseze până la mariaj.
Totul depinde de cei doi, de cât de îndrăgostiți sunt unul de celălalt, de cât de multă răbdare au.
Relația poate continua doar cu voia lor. Așadar, nu văd care este problema, eu zic că da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Minte-ma frumos " sau cum? laughing scuze dar exisa drac in lumea noastra si pana nu-si baga el coada odata si'odata nu se lasa, asa se poate intampla si cu tine precum si cu el, daca ma intelegi unde bat?

| FastAndFurious a răspuns:

Daca te simti conectat/a cu persoana e ca si cum ar fi langa tine. Si daca pastrezi partea aia vie, de comunicare, surpriza, placere de a fi impreuna ( chiar si la telefon doar), chiar esti impreuna cu ea.
Exista parteneri care se vad foarte des si asta nu inseamna ca se iubesc, poate sa fie doar obisnuinta sau o iluzie, sau dorinta de a fi egal cu altii.
Mai greu e atunci cand intalnirile sunt ( prea) rare. Acolo pot aparea tentatii; de fapt nu e tentatie, e dorinta de a nu fi singur ( ma refer la cei plecati in afara ).
Nu trebuie sa calculezi nimic, lasa-te purtat/a de val!

| Liliana1981 a răspuns:

Da.

| Dianaㄨ a răspuns:

O astfel de relatie am eu si rezista de un an si doua luni si inca tinde sa reziste. Trebuie sa existe MULTA COMUNICARE, multa incredere si toleranta si multa dragoste!
Au existat momente in care ne-am vazut la 2 saptamani, 3, 4 si cu toate astea nu ne-a dat nimic inapoi de la o relatie superba!
Se poate.happy

| olivert1310 a răspuns:

Cred ca dragoste pura, sincera si adevarata rezista in timp daca exista comunicare. Sa stii sa comunici deschis si fara sa judeci, cu persoana iubita inseamna mult. Facand asta, vei castiga increderea ei si respectul. Stiu un caz, can unul dintre soti avea ceva impotriva celuilalt sau il deranja ceva, nu comunica problema ci prefera sa tina in el, iar cand nu mai putea izbucnea. O astfel de atitudine macina marunt chiar si o dragoste pura ce dureaza de ceva timp. Sa iubesti inveti in timp. Este un exercitiu pe care nu multi il duc la capat. Cand nu comunici dispare increderea. Cand nu mai exista incredere, apare gelozia care se manifesta aspru atunci cand intre cei doi se interpune distanta. Apar banuielile, iar in final totul se sfarseste cu o despartire. Foarte trist, cand te gandesti ca totul poate fi prevenit atunci cand comunici. Tata la 50 de ani citeste carti despre comunicarea in familie. A inteles si el ca in toti anii astia a neglijat un aspect fundamnetal al casniciei.

| IREros a răspuns:

Rezista, insa nu pentru mult timp. Sa zicem ca unul din voi este student si e plecat intr-un oras mare iar tu esti intr-un oras mic. Daca cel plecat are de gand sa se intoarca acasa la tine fi sigura ca va rezista. Altfel nu vad cum. In timp vor aparea suspiciuni tu sau el veti incerca sa va calmati unul pe altul, dar la un moment dat va veti satura de a da explicatii pentru ceva care nu exista, asta in cazul in care chiar nu exista. Iti doresc mult succes, eu unul nu as rezista atata timp singur.

| cicika a răspuns:

Buna! La mine este asa. prietenul invata in alta parte si pe perioada calda a venit in fiecare sapt dar de o luna sau mai putin vine peste 2 sapt. si imi imi place totul cum merge ne intelegem si cidn ne vedem dorul e foarte mare, suntem doriti unul de altul... Daca persoaneele se iubesc va rezista. sora mea de ex.invata in Franta si iubitul ei in Turcia invata si nu s-au vazut odata 9 luni! Dragostea va rezista numai voi sa vreti! Funda?

| SyndicateW a răspuns:

Depinde, am intalniti multe cazuri de genul se intalneau doar o data pe saptamana dar baiatul venea doar pentru sex.Deci s-ar putea ca el sa se intalneasca cu tine pentru satifacere sexuala nimic mai mult.

| RMika a răspuns:

Desigur! Intr-adevar,depinde foarte mult de voi doi,mai exact de cat de mult va doriti voi sa „intretineti" relatia! Atata timp cat acele intalniri(fie ele doar o data pe saptamana) sunt surprinzatoare, pline de dragoste si entuziasm si atat timp cat nu epuizati subiectele de interes comun si evident dragostea voastra, totul va fi bine! Repet, depinde de voi doi! Oricum, multa bafta!

| Claudyapwpik12 a răspuns:

Nu dar mare grija ce face persoana iubita ca uneori credem ca daca ne intelegem....Nu inseamna ca totul va decurge bnine dar rareori se intampla.Deci stai fara griji dar daca dorseti putina atentie asupra lui.

| alexandraloredana1993 a răspuns:

Cred ca o relatie la distanta poate dura. Vorbesc din propria experienta.eu am plecat la Iasi la facultate, el a ramas in vaslui....insa totul merge super...si iaca acus implinim 4 ani :*:*:8

| XyYx explică (pentru alexandraloredana1993):

Multi inainte! :* Si cu gelozia cum este? Sau aveti destula incredere unul in celalalt?happy