| johnyan84 a întrebat:

Credeti ca o relatie se bazeaza numai pe sex? daca te intelegi cu partenerul/partenera la pat?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt relaţii doar bazate pe sex, se întâlnesc se iubesc şi fiecare pleacă pe drumul său până la o nouă întâlnire. Sunt relaţii de colaborare, prietenie, colegialitate, etc.
Relaţia de cuplu are printre ele şi viaţa sexuală dacă cei doi parteneri sunt pe aceeaşi frecvenţă cu interese comune, nu de moment şi fugitive, gen aventuri de o noapte.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu se bazează numai pe sex însă este un aspect foarte important într-o relaţie.
Degeaba există comunicare, înţelegere, respect... dacă nu există sex, relaţia nu are sorţi de izbândă şi, într-un final, se încheie şi chiar dacă motivele invocate pe faţă sunt altele, de fapt lipsa raporturilor sexuale îi îndepărtează pe cei doi.

| Bacemi a răspuns:

Sexul are o importanta mare in orice relatie insa o relatie de durata presupune mai multe lucruri. Conteaza in primul rand caracterul partenerului, implicarea acestuia, dorinta de a -ti fi pe plac si masura in care si reuseste. Conteaza daca simti din partea lui apreciere, daca te rasfata, daca arata ca ii pasa pur si simplu si ca esti o persoana speciala.

| irina20 a răspuns:

Eu personal cred ca nu. Dar am o cunostinta, de 15 ani e maritata si majoritatea certurilor e pe subiectul sex. El o vrea mai focoasa, ei nu-i place ce vrea el...

| rebeca a răspuns:

Măi, o sa fiu sincera...NU se bazeaza numai pe sex, insa DA e foarte important.Degeaba iubire mare, degeaba incredere si alte nebunii. Din punctul meu de vedere cea mai importanta e comunicarea.In felul asta se poate clarifica orice.Cu cat discuti mai mult despre orice cu partenerul/a cu atat o sa-ti dai seama daca o iubesti, daca va intelegeti si inclusiv daca va potriviti in pat. Tine minte, fara inhibitii, fara limite si fara obstacole, pe principiul asta mergem eu si iubitul meu.Si functioneaza mereu atata timp cat acea persoana e una cu care ai ce discuta.Baftawinking

| Smarandica a răspuns:

Parerea mea este ca o relatie nu se bazeaza numai pe sex.Conteaza intelegerea, respectul, comunicarea si dragostea...
Orice frumusete e trecatoare.

| angel_6687 a răspuns:

Nu se bazeaza doar pe sex. Daca nu-ti place cum suna Sex, o poti numi Dragoste :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! E o tampenie sa spui ca o relatie se bazeaza NUMAI pe sex! Relatia se bazeaza pe comunicare, intelegere, incredere reciproca si pe sex...Insa sexul intr-o mai mica masura, sa-ti spun de ce, iti dau un exemplu.Sa zicem ca voi doi nu comunicati bine sau nu va intelegeti si cand va intalniti faceti doar sex, dupa care fiecare la casa lui. Tie ti se pare ceva normal?
Plus ca daca ai o relatie(care implica sentimente) faci dragoste si NU sex(sexul nu implica sentimente, il faci de placere).
Cu partenerul trebuie sa te intelegi din mai multe puncte de vedere nu doar la pat...
Sper ca esti lamurithappy

| bigphenis30cm a răspuns:

Daca nu sunteti casatorit, da!