| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca persoanele care au reusit sa obtina casnicii longevive au avut un anumit secret, sau reusita lor se datoreaza pur si simplu iubirii?

15 răspunsuri:
| InnocentSins a răspuns:

Consider că nu iubirea e atât de importantă pe cât este respectul de important. Respectul e cel mai important lucru dintr-o relație din punctul meu de vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru Outlawz):

Dacă aș avea un detector de virgini, mi-aș fi trezit toți vecinii când ți-am citit răspunsul.

| Oana92 a răspuns:

Cred ca au avut nevoie de ambele. Exista o gramada de factori care pastreaza o relatie, printre care comunicarea, respectul si libertatea, dar fara dragoste neconditionata totul ramane o amicitie si nu o casnicie in adevaratul sens al cuvantului.

Pe de alta parte exista o gramada de cupluri care s-au compromis o viata intreaga in relatii care nu functioneaza. Faptul ca aceste cupluri au ramas impreuna timp de 20-30 de ani desi se urasc de-a dreptul arata cat de lasi sunt cei doi si cat de putine responsabiliti sunt capabili sa isi asume.

| darrio2007 a răspuns:

Respectul si iubirea primeaza intr-o relatie. Daca nu exista, adio casnicie.Fidelitatea este mai la urma.

| raluk27 a răspuns (pentru Outlawz):

Dupa logica asta, ar trebui sa ai o relatie cu fiecare persoana cu care faci sex.

| raluk27 a răspuns (pentru Outlawz):

Fiecare casnicie incepe din iubire. Iar dragostea de la inceput se transforma in timp, se maturizeaza, inseamna respect, loialitate, prietenie. E normal ca la 50 de ani sa nu mai simti fluturasi in stomac sau iubirea aceea adolescentina. Asta nu inseamna ca sentimentul a disparut, doar ca e altfel. Nu cred in teoria ca "dragostea dureaza 3 ani". E o prostie!
Daca exista vreun secret? Cred ca respectul, in principal. Apoi comunicarea, prietenia si disponibilitatea de a "lasa de la tine", cand este cazul. O casnicie cu orgolii prostesti niciodata nu va functiona.
Un alt factor ar fi si educatia. Parintii si bunicii nostri au avut spiritul de familie insuflat de mici. Au crezut in concepul asta, in responsabilitatea si seriozitatea pe care le implica.Atunci cand iti doresti cu adevarat un lucru, depui toate diligentele sa-l si pastrezi. In ziua de azi, casniciile nu mai sunt atat de trainice, pentru ca totul se ia in usor, "eh, daca nu imi convine imi iau bagajul si plec", insasi ideea ca daca merge, merge, daca nu, nu e total eronata. Daca nu merge e vina ta. Tu ce-ai facut ca sa mearga?

| Emilian65 a răspuns:

Casnicia longeviva se datoreaza iubirii reciproce intre cei doi.

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns (pentru Outlawz):

Asta ai transmis tu, desteptule, prin ceea ce ti-a iesit pe gaura gurii. Sau nu intelegi ceea ce scrii?

| raluk27 a răspuns (pentru Outlawz):

Si tot urmand teoria ta minunata, ar trebui ca oamenii trecuti de 60 de ani sa nu se mai iubeasca doar pentru ca nu mai fac sex.

| RAY a răspuns:

Se datoreaza iubiri rationale dintre cei doi

| Goete a răspuns:

Inainte, un televizor, un radio stricat se repara. Acum se arunca...
La fel si casnicia. Alergam prea mult si nu avem timp sa traim

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Exista un singur secret : sexul de calitate