| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca persoanele care au reusit sa obtina casnicii longevive au avut un anumit secret, sau reusita lor se datoreaza pur si simplu iubirii?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Respectul si iubirea primeaza intr-o relatie. Daca nu exista, adio casnicie.Fidelitatea este mai la urma.

| RAY a răspuns:

Se datoreaza iubiri rationale dintre cei doi

| Emilian65 a răspuns:

Casnicia longeviva se datoreaza iubirii reciproce intre cei doi.

| Oana92 a răspuns:

Cred ca au avut nevoie de ambele. Exista o gramada de factori care pastreaza o relatie, printre care comunicarea, respectul si libertatea, dar fara dragoste neconditionata totul ramane o amicitie si nu o casnicie in adevaratul sens al cuvantului.

Pe de alta parte exista o gramada de cupluri care s-au compromis o viata intreaga in relatii care nu functioneaza. Faptul ca aceste cupluri au ramas impreuna timp de 20-30 de ani desi se urasc de-a dreptul arata cat de lasi sunt cei doi si cat de putine responsabiliti sunt capabili sa isi asume.

| Goete a răspuns:

Inainte, un televizor, un radio stricat se repara. Acum se arunca...
La fel si casnicia. Alergam prea mult si nu avem timp sa traim

Răspuns utilizator avertizat
| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Exista un singur secret : sexul de calitate

| InnocentSins a răspuns:

Consider că nu iubirea e atât de importantă pe cât este respectul de important. Respectul e cel mai important lucru dintr-o relație din punctul meu de vedere.