| matei23s a întrebat:

Care credeti ca e "secretul" unei casnicii sanatoase si de lunga durata?

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sa ai coloana vertebrala, sa stii ce vrei de la viata, sa ai teluri comune si orice pas important din viata sa se faca in doi, sa stii sa alimentezi iubirea dar sa o respecti cu pretul fidelitatii...si cate si mai cate! Si poate totul e doar un joc al sortii!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cred ca sunt atatea secrete cate cazuri. Sunt unele "ingrediente" obligatorii probabil, dar probabil cele mai bune raspunsuri probabil vin de la cei care au reusit. E oarecum de asteptat sa auzim de intelegere, iubire, toleranta, compatibilitate, modul cum se completeaza, dar sunt si relatii care n-au tinut in ciuda unor astfel de ingrediente. Probabil, e ca in fizica: forta care ii tine impreuna sa fie mai puternica decat fortele care incearca sa ii separe. Nu mai recomand inca o data articolul ala de care ziceam in intrebarea ta precedenta, mie imi pare ca sunt clarificate multe aspecte acolo. La noi nu stiu daca studiul psihologiei de cuplu e o preocupare atat de avansata, insa probabil in SUA s-au si confruntat cu alta rata a divorturilor si au o cultura a familiei deosebita.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu. A mea s-a stricat dupa 20 de ani!

| anad a răspuns:

"Sotia trebuie sa fie cu 27% mai inteligenta decat sotul si sa aiba o diploma universitara, cu cinci ani mai tanara si sa provina din acelasi mediu cultural". Este formula casniciei perfecte gasita de cercetatorii de la Geneva School of Business.(HotNews.ro)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand iubirea apoi comunicarea, respectul reciproc, sinceritatea, increderea in partener, fidelitatea...
Eu am fost adepta acestor principii si astazi dupa 35 de ani de casnicie pot spune ca nu regret.

April
| April a răspuns:

Libertate si incredere.

| JeSa a răspuns:

Respectul reciproc, sinceritatea, încrederea, comunicarea şi "compatibilitatea", în pat.

| BRG a răspuns:

Secretul unei căsnicii este ca încă din perioada curtării să existe obiective comune, și o bună comunicare, nu cum a spus cineva compatibilitatea în pat asta e egal cu zero, dacă există mereu certuri s-au nemulțumire nici de sex nu î-ți arde.

| ines a răspuns:

Iubirea si respectul

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Intelegerea, respectulwinking

| Roby67 a răspuns:

Exista un singur "secret".
TOLERANTA.

| BeT a răspuns:

O casnicie sanatoasa eu o numesc atunci cind cele 3-4generati(parinti, copii, nepoti si poate chiar strabunici) se intilnesc la sfirsit de saptamana, saptamana de saptamana."Secretul"este foarte simplu, Sot si Sotie ar trebui sa fie ca cele doua maini de pe trupul unui Om atunci totul va merge perfect. ex:mina dreapta loveste pe stinga din greseala, cum va reactiona stinga?!? Intr-o casnicie sanatoasa nu trebuie sa existe certuri, strigate etc. O casnicie ce este de fapt? O jumatate de om si inca o jumatate de om prin legatura casnica fac un intreg adica un Om adevarat.

| nicol20 a răspuns:

Ca cei doi sa fie cei mai buni prieteni dragostea lor sa fie sincera iar de acolo vine increderea respectul intelegerea etc.

| tim a răspuns:

Ba eu sunt de acord cu anad, sa fie mai tanara cu macar 5 ani ca mine, si cu 50% mai inteligenta, nu-i problem, sa faca toate, sa lucreze, sa aiba salar bun, iar eu sa merg la pescuit! deci sotia asta ar fi fericita ca e inteligenta castiga bine, iar sotul ar fi si el in culmea fericirii! zau asa, apai s-a no iei pe una de asta de sotie?!

| raisa1993maria a răspuns:

Increderea, iubirea, respectul, comunicarea

| gabrielle43 a răspuns:

Acceptarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicarea si intelegerea. Dupa 23 de ani cu acte si inca ceva fara, am inteles ca mult tocata " iubire " inseamna de fapt "intelegere ". Chiar am sustinut de multe ori ca iubire nu exista, fapt pentru care am fost blamat. Totul este sa comunici tot timpul, sa discuti tot ce-ti trece prin cap si sa cauti sa intelegi ce vrea persoana de linga tine. La mine a functionat. Pot sa-ti spun ca acum 13 ani chiar am avut un test extrem de greu pentru o casnicie si am fost nevoiti sa pornim totul de zero. Nu stiu cite cupluri ar fi putut trece prin asta fara sa se desparta. Noi am reusit si ne-am revenit foarte repede, ba mai mult am depasit de n-spe ori situatia pierduta. Totul cu intelegere si comunicare...