| Sentry a întrebat:

Credeti ca putem schimba persoana iubita? M-am indragostit de cineva cu blocaje emotionale, ii e frica sa se ataseze si are momente in care refuza ideea de relatie si se desparte de mine, apoi vine la mine din nou.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Evident este manipulare.
In dragoste dai 100% ca sa primesti 100%.
Manipulari si eschivari de genul, "te iubesc dar nu vreau sa ma atasez de tine' mi se par ridicole. Asa ceva nu-i spui omului care-ti este drag si pe care-l iubesti sincer, fiindca atunci acnd esti indargostit cu adevarat, nici nu potis a respiri daca nu esti langa persoana draga, nici nu concepi ziua de miane fara ea...ori asta iti spune ca-i este frica sa se ataseze... ca nu stie ce vrea.
Da-i pace, ca-i pierdere de vreme!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca nu trebuie sa se ataseze, doar sa te iubeasca.
Atasatul vien mai tarziu, acnd relatia este stabila sis e incheie cu o casatorie sau trait impreuna fiind dependenti unul de latul sau ea de tine.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Ea nu vrea sa fie dependenta de oameni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Dragostea nu-i dependeta, ci placere, pornita din inima.
Dependent este cand stai acasa la mama si tata si le mananci mancarea, refuzand sa-ti iei servici sis a fii pe picioarele atle.
Ori cand te mariti si stai pe spinarea sotului sau socrilor, asteptand sa ti se dea de mancare si acoperis sub cap.
Cand iubesti nu esti dependent, esti indragostit si inima ta bate pentru celalat, comunicand si primind aceleasi semnale.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce sa zic. Am avut enorm de multa rabdare cu ea si ma tot raneste...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Da-i papucii, fiindca nu te iubeste atat de mult, incat sa faca eforturi sa fie cu tine.
Deja este pierdere de vreme si relatia nu are viitor.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

E tare ciudat, acum ca sunt eu rece pentru ca m-a ranit, a inceput sa planga si sa se simta naspa pentru ca sunt prea rece cu ea. Eu nu mai inteleg nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sentry):

Din câte mi se pare cred că are un atașament de tip evitant. Există mai multe tipuri: sigur, anxios, evitant și dezorganizat. Evitantul preferă să fie independent, se atașează greu de oameni și are nevoie de spațiu. Asta nu înseamnă că nu te iubește doar că uneori poate fi confuz cu privire la sentimentele partenerului sau chiar să creadă că nu merită acele sentimente. Calea cea mai potrivită ar fi să comunici cu ea, să vezi care este motivul din spatele distanțărilor. De asemenea trebuie să îi comunici și tu care sunt așteptările tale și cum ai dori să se desfășoare relația. Mult succes!

| Sentry explică (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Ii e frica sa se ataseze. Am discutat cu ea de mai multe ori si tot am obtinut amandoi acelasi rezultat trist. E foarte posibil ca nici sa nu stie ceea ce vrea mai exact. As putea sa ii mai ofer inca o sansa doar ca eu nu ma simt deloc ok...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Evident este manipulare.
In dragoste dai 100% ca sa primesti 100%.
Manipulari si eschivari de genul, "te iubesc dar nu vreau sa ma atasez de tine' mi se par ridicole. Asa ceva nu-i spui omului care-ti este drag si pe care-l iubesti sincer, fiindca atunci acnd esti indargostit cu adevarat, nici nu potis a respiri daca nu esti langa persoana draga, nici nu concepi ziua de miane fara ea...ori asta iti spune ca-i este frica sa se ataseze... ca nu stie ce vrea.
Da-i pace, ca-i pierdere de vreme!

| Crackman a răspuns:

Du-te undeva unde persoana cealalta iti este asemanatoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Cu siguranță nu putem schimba omul pe care-l iubim, însă cu siguranță putem alege pe cine vrem în viața noastră, cu atât mai mult cu cine vrem o relație, fie că îl iubim sau nu, poate rămâne iubirea chiar daca relația se încheie. Succes!

| Cheo0S a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat