| Anca a întrebat:

Credeti ca rezista relatiile la distanta? Este cineva care traieste asa ceva si merge bine? Eu pana acum am spus tot timpu ca nu vreau asa ceva si am evitat! Dar in prezent sunt pusa intr-o situatie de genul asta si nu stiu ce sa fac... Inca nu e cazul sa-mi pun intrebarea asta. Intai trebuie sa ne cunoastem. Dar e totul prea profund intre noi pentru a crede ca o sa fie ceva trecator, sau ca o sa fim ca 2 straini fata in fata.
Dar se pune problema : Ce va fi dupa?! Eu sunt legata inca 4 ani de Romania. N-am nici o sansa sa plec. Teoretic n-am. S-ar putea gasi solutii... dar slabe sanse.
Am vrut sa renunt, dar nu am reusit. Pur si simplu nu vreau sa renunt fara motiv, sau din motivul distantei.
Desi nu vorbim aceiasi limba si abia vorbesc limba lui, comunicam oree si oree. E ceva mai mult decat un simplu barbat!
Ce sa fac, ce sa fac?
In curand o sa ne cunoastem. Peste o luna. Am emotii de lesin si nu stiu ce va fi.
Nu-s genul de persoana naiva care se indragosteste in fiecare zi. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva! Nu stiu cum sa reactionez si nu stiu cum sa ma lupt cu distanta care va fi.
Avem : eu 23, el 26 ani.

Răspuns Câştigător
| Maria9Maria a răspuns:

Buna! Cidindu-ti intrebarea, m-am regasit si eu in ea. De ce? Pentru ca si eu traiesc o poveste asemanatoare cu a ta. Numai ca, nu prea am mare incredere ca va merge. dar, incerc! Desi, totul pare minunat si promintator la inceput, imi este frica sa n-o dau in bara. La mine X, este din Belgia si-ti spun sincer: NA-S PARASI ROMANIA ASTA IN CARE TRAIM CU BUNE SI CU RELE PENTRU EL. Deocamdata nu este momentul. Parerea mea este ca ar trebui sa-l cunosti mai indeaproape si sa vezi care-i sunt intentiile.stii cum e vorba aia: Nu stii ce se ascunde in sufletul unui chip bland la o prima vedere. Si vorba lui "adiadr" sa nu fie arab. ca atunci chiar iti vei izola viata si vei fi sclava lui! Mult succes Draga Anca si nu uita un singur lucru... DRAGOSTEA N-ARE HOTARE. Dar, trebuie s-o cunosti si sa fii sigura de ea!

11 răspunsuri:
| Anca explică:

Adiadr, nu e arab, e italian. Vorbesc limba, dar la un nivel putin mai mic de mediu sa zicem. Asta pentru ca am preferat sa vorbesc spaniola fluent si n-am vrut sa le amestec. Acum chiar le amestec. Limba nu va fi o problema si nu este nici acum. happy E ok.

| Anca explică:

Fac a doua facultate, pe care mi-am dorit`o foarte mult! Si din pacate e o facultate de 6 ani. Imi mai raman 4 si jumatate. Nu as renunta la facultate pentru el!
Dar, ar exista posibilitatea unui transfer in Italia. La el in oras este aceasta facultate. Doar ca, e foarte departe gandul asta...
Nu ma pot gandii asa departe!
Comunicare exista din plin happy. Si partea buna este ca, aceste "sentimente" sunt reciproce. Ne place la amandoi ce se intampla, ne place sa petrecem timp impreuna ( in retea ), ne-ar placea la amandoi sa fie in realitate.
Nu e chiar un necunoscut, pentru ca, un prieten de-al lui tot italian, imi este coleg de facultate. Si prin el, l-am cunoscut. Stiu sigur macar ca nu e vreun violator, hot, golan etc.
O sa ne vedem peste o luna. Va sta un weekend si va reveni in februarie pentru inca 10 zile. In februarie are deja cumparat biletul dinainte sa ma cunoasca pe mine, dar va veni si inainte cu o luna pentru ca i se pare cam departe februarie laughing

| Anca explică:

Glamour, nu ne-am facut planuri inca de genul asta. Care vine, cand, cum. Pt ca inca nu ne-am vazut fata in fata!
El are un serviciu stabil acolo, o familie, prieteni. Nu vorbeste romana. Mi s-ar parea absurd sa-i cer vreodata sa vina intr-o tara mai putin dezvoltata decat a lui.
Eu as putea pleca cu Eramus maxim 1 an.
Dar e prea departe gandul asta!
Momentan, vreau sa vad cum o sa fie cand ne cunoastem. Am cam multe intrebari in cap si imi vine sa renunt inainte sa fii inceput. O sa apara neincredere probabil, o sa apara furie ca nu putem fii mai aproape ...Nu stiu daca chestia asta are vreun viitor.

| glamour a răspuns:

Eu am o relatie de aproape un an cu un baiat care nu este din Romania, pana acum ne-am vazut doar in vara cand am stat numai bot in bot toata ziua timp de 2 lunihee hee
eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut, insa incearca sa nu fi asalegata de el lainceput, lasa timpul sa decida ce va fi, lasa-l sa-ti arate ca te iubeste enorm inainte de a-ti spune sentimenetele, dai una calda una rece, nu-i da impresia ca esti o gasculita care i-a cazut in plasa. trebuie sa vorbesti deschis cu el sa vezi ce intentii are. al meu e crestin ortodox dar din tata arab insa amandoi au renuntan la faza cu N sotiihee hee dar e adevarat ce spun fetele pe aici, ai grija sa nu fie musulman si sa fie numai al tau, sa nu mai aiba inca 2-3 pe acolo. eu sunt de parere ca merita sa parasesti Romania pentru o tara unde o duci mai bine, macar pentru cativa ani pana va puneti pe picioare. nu pot sa inteleg de ce la varsta ta esti legata 4 ani de Romania, teoretic ar fi trebuit sa termini deja facultatea...in alte tari ai duce-o mai bine si te-ai putea intoarce in Romania cand ai mai strange ceva banuti.

| glamour a răspuns:

Pai atunci zic eu ca merita sa mergi mai departe. si daca nu prinzi o bursa acolo poti sa te duci cu schimb de experienta pe o perioada mai lunga, o luna sau 2. intereseaza-te la secretariat... daca tu inca nu te poti duce acolo el de ce nu vine la tine?

| Ana a răspuns:

Si eu am o relatie la distanta si ne intelegem foarte bine, ne vedem destul de des, vine el la mine la 2-3 saptamani.Si suntem de 4 ani impreuna, deci am foarte mare incredere intr-o relatie la distanta atata timp cat exista incredere si comunicare intre cei doi, si iubire bine-nteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Spinoasa a răspuns:

Eu am incredere in relatiile la distanta daca exista comunicare! Si eu am o astfel de relatie, vb des desi ne mai certam uneori, daca exista iubire depasiti orice.Iti garantez!happy

| puisor25 a răspuns:

Draga asa m-am cunoscut si eu cu actualul sot el era din ungaria eu din republica moldova ati dai seama ca distanta a fost mare apoi dupa un an cat am vb ne-am intalnit eu antre timp anvatam de la el cateva cuvinte an maghiara si uite acum suntem sot si sotie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numeste georgiana din bucuresti am citit ce ai scris tu mai in sus si pot spune ca da relatiile pot dura si la distanta daca sti cum sa controlezi aceasta relatie daca ai incredere in tine asta e cel mai important dar intai trebui sa va convingeti ca sunteti potriviti unul pentru celalalt la mine de exemplu merge relatia eu sunt in bucuresti si prietenul meu e in Italia si ne intelegem foarte bine acum totu depinde de voi mult succes

| benucosmin a răspuns:

Nu rezista dragostea la distanta. dargostea inseamna fapte, simtiri, pe care daca nu i le poti oferi tu va gasi pe altineva sa i le daruiasca