| neanicu a întrebat:

Credeti in abstinenta pana la casatorie?

19 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, da pai sunt cupluri care prefera abstinenta pana la casatorie si oarecum asa mi se pare normal dar cam rar; in ziua de azi nu prea se pune pret pe asta, pe virginitate, acum s-au schimbat multe si fiecare face ce vrea.Multi prefera sa nu se mai casatoreasca ci sa stea in concubinaj, multi tineri isi incep viata sexuala de la varste foarte fragede...cred in abstinenta dar nu inseamna ca o voi pune in practicalaughing.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. E o imensă prostie de care este foarte bine că s-a scăpat.
Am o mătuşă de rang 2 care a crezut în asta.
A fost împreună cu soţul ei din facultate.
A crezut în asta până la căsătorie. A crezut că e păcat sexul în afara căsătoriei şi că e mai bine să se "păstreze".
S-a măritat cu soţul ei la 23 de ani. Şi... ghici ce? Soţul era impotent!
A divorţat de el la 24 de ani şi şi-a început viaţa sexuală la 27 de ani. 5 ani s-a chinuit al doilea soţ să o facă să se simtă bine pentru că fiziologic vorbind, NU E BINE ca o femeie să fie virgină după vârsta de 25 de ani.
Cine-a avut de suferit? Atât ea cât şi soţul. Dacă nu ar fi crezut în această tâmpenie, s-ar fi simţit bine încă de la 20-21 de ani şi nici nu ar fi trebuit să treacă printr-un divorţ şi nici să piardă timpul aiurea.

Multă sănătate.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Crezi in ea, doar pana gasesti persoana potrivita incat sa nu mai crezi deloc in ideea astalaughing

| Flav a răspuns:

Traim in vremurile in care a fi tata sau mama la 13 ani, deja nu te mai mira, nu te mai surprinde. Si tu vrei sa cred in aia? Nu prietene, nu cred.

| Floreenofficial a răspuns:

In vremurile astea e cam imposibil din pacate. laughing
asta e. thinking laughing

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In ce?! Ce e aia?!

In ziua de azi si la masina ai parte de tester si garantie. Eu nu vreau un produs prost ambalat bine! Si pana nu pun mana sa ma conving, nu cred pe nimeni pe cuvant!

| Emeraude a răspuns:

Nu. Pentru o casnicie durabila, este nevoie si de o viata sexuala activa. Daca, de exemplu, te casatoresti cu o femeie pe care nu o cunosti dpdv sexual, iar dupa casatorie sa-ti dai seama ca nu esti compatibil cu ea, ce faci? Divortezi dupa cateva saptamani?
Dar la cat de rapid se divorteaza, mai nou, tind sa cred ca abstinenta pana la momentul casatoriei este din ce in ce mai crescanda laughing.

| stresu a răspuns:

Nu cred, ca poate partenerii nu sunt compatibili in pat si atunci apar frustrari mari. Plus, ca de obicei casatoria se intampla dupa o perioada destul de mare si la o varsta mai inaintata, nu te mai mariti ca pe vremuri la 14 ani, cand mergea, dar erau alte probleme.
Traim intr-o lume in care nu mai trebuie sa arati cersaful dupa, ci sa stii cu cine merita sa ajungi la un nivel mai avansat.
Eu personal nu cred in casatorie, dar pentru cei care cred, iubiti-va cu spor si lasati prejudecatile.

| Ea12345 a răspuns:

Nu cred ca mai exista macar 8% din oameni care sa,, reziste". Eu cred ca atunci cand iubesti, nu ai de unde sti daca acela va fi sotul tau sau nu.Viata e imprevizibila.Cinste celor care reusesc...

| alexdop21 a răspuns:

Niciodata, si tot la fel cred ca daca chiar tii la cineva , nu poti exterioriza sentimentele tale doar prin mangaieri si saruturi . Dragostea trebuie consumata si asa e cel mai bine sa se intample

| alexdop21 a răspuns:

Niciodata, si tot la fel cred ca daca chiar tii la cineva, nu poti exterioriza sentimentele tale doar prin mangaieri si saruturi. Dragostea trebuie consumata si asa e cel mai bine sa se intample

| karellen a răspuns:

Nu e vorba de crezut, e o problema ce tine de valorile fiecaruia

| zuzi_4846 a răspuns:

Da, cred dar nu sunt de acord. Daca, dupa casatorie, ajungi la concluzia ca nu te potrivesti cu persoana respectiva, ce faci?

| PetruM a răspuns (pentru zuzi_4846):

Nici nu ar trebui să mai stea la discuție. Un divorț rapid, ceva de genul:http://academiademediere.ro/divort-ieftin-si-rapid-in-bucuresti/

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Nu.De ce as crede?

| deeeeeebora a răspuns:

Se pare ca eu sunt singura care mai crede in asa ceva...si sincer la mine as vrea sa fie si pusa in practica happy

| RoxyAde a răspuns:

Cred ca foarte putina lume mai practica asa ceva. In ziua de azi cand lucrurile au cam luat-o "razna" si copii de 12-14 ani isi incep deja viata sexuala, foarte putini se mai pastreaza pentru noaptea nuntii. Oare care ar fi procentul? pana in 10 %? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are citeva inconveniente abstinenta si unul destul de serios sint bataturile din palma.Hai mai Nicule ce naibii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt foarte de acord