| Elly7890 a întrebat:

Cum as putea sa nu mai fiu geloasa in relatia cu prietenul meu? suntem de 2 ani impreuna dar el are o colega la facultate care il mai suna sa vorbeasca despre cursuri sau alte lucruri legate de facultate! cand il suna vb de fata cu mine, imi zice cand il suna,, comportamentul lui e neschimbat fata de mine dar pe mine ma iau nervii cand stiu ca are o colega la faccultate restul fiind numai baieti!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti geloasa cand nu e cazul sa faci asta, controleaza-ti gelozia [cred ca numai asa ai putea scapa de gelozie daca ai fi numai tu si el pe o insula pustie, acolo chiar nu ai avea motive sa fi geloasa]

| MaTrIx8378 a răspuns:

Pune mai multa incredere in el si nu te mai gandii la lucruri negativa despre el, daca el te iubeste si tine la tine, n-ai de ce sa fii geloasa.

| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă el nu îşi schimbă comportamentul când vorbeşte cu ea, stai liniştită. De ce să te ia cu nervi, până la urmă? E doar o colegă, or fi lucrând împreună la treburile de facultă şi gata. Ţi-ar plăcea ca el să te sece sau să plecede lângă tine mereu când tu ai vorbi cu un băiat de la facultatea ta, de exemplu?
Nu prea ai ce să faci decât să îţi controlezi excesul ăsta de iraţional. El nu face nimic rău, ea nu urcă pe el, tu te gândeşti prea mult la poveşti care încep cu "dar dacă el...". Nu te mai gândi la asta. Dacă eşti într-o relaţie cu cinevanu înseamnă că nu mai ai voie absolut deloc să socializezi cu alte persoane de sex opus în afara partenerului tău.

| neutrino a răspuns:

Asa este la facultate.

| Vix999 a răspuns:

Esti foarte nesigura pe tine. Lucreaza la increderea de sinewinking

| Maya2014 a răspuns:

Eu zic sa ai incredere in el pentru ca nu toti fac asa.
E doar o colega, nimic serios.
Sunteti de 2 ani impreuna, iar comportamentul lui fata de tine e neschimbat, ceea ce inseamna ca te iubeste si nu-l mai intereseaza altcineva.
Mai mult ca sigur si tu vorbesti cu prieteni/colegi, dar asta nu inseamna ca flirtezi.

| WhiteLover a răspuns:

Deci parerea mea ar fi sa nu te bagi,mai ales daca el iti spune tot ce face,nu se schimba fata de tine.te iubeste clar,altfel nu ti-ar spune sau s-ar comporta mai rece cu tine. oricum baietii tind sa se inteleaga mai bine cu fetele,si invers.tu nu ai baieti cu care te intelegi? ai grija doar, daca ii vei face o scena de gelozie poate se va enerva si va incepe sa iti ascunda cand vorbeste cu ea, te va minti si te vei simti mai prost.dar nu numai, de la asta poate sa te minta si cu alte lucruri pentru ca stie ca tu esti geloasa sau te enervezi, si uite asa strici relatia si comunicarea dintre voi care e foarte importanta.

| laura2013 a răspuns:

Hmm....buna...asta va afecta relatia, pentru ca nu ai incredere in prietenul tau. daca vezi ca lucrurile nu degenereaza si situatia este strict colegiala nu te panica! eu sunt sefa clasei si diriga imi da diferite misiuni sami informez colegii si de multe ori mie jena sa sun baietii, pentru a nu se intelege altceva! sunt fata si te inteleg!