| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Cum calculez ovulatia?
Trebuia să imi vina cm pe 5 însă mie de pe data de 3 pana pe 5 mi-a curs f putin maro închis. Abia astazi mi-a curs roșu ( dar la fel fff putin cantitativ ) care a fost prima zi de menstra 3 cand a inceput secretia maro închisă sau 5 cand mi-a curs sânge? Mentionez ca mi-a curs sânge f roz deschis. Vreau sa stiu cum imi calculez ovulatia a cata zi din data de inceput a menstrei? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic dar si practic se considera ca fiind prima zi de menstruatie ziua in care a inceput sa se scurga prima cantitate de sange, deoarece acesta provine din primele vase de sange care se rup in momentul in care incepe sa se desprinda tesutul numit ENDOMETRU de pe suprafata peretelui din interiorul UTERULUI sub actiunea substantei numite PROSTAGLANDINA.
Calcularea zilei in care se produce eliberarea ovulului maturizat din foliculul ovarian si OVULUL ajunge in TROMPA UTERINA, se face prin scaderea unui numar de 14 zile din ULTIMA ZI a ciclului menstrual, adica ziua situata inaintea zilei de pornire a urmatoarei menstruatii.
Indiferent care este lungimea ciclului menstrual ca numar de zile : 21 de zile cel mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu, sau de 28 de zile lungimea ideala, ori lungimea mare de 35 sau chiar 42 de zile, OVULATIA se produce absolut in toate cazurile cu FIX 14 zile inainte de ultima zi a respectivului ciclu menstrual.
Fiindca ciclul menstrual poate sa aiba diverse lungimi, care sunt diferite de la o femeie la alta, si fiindca INTOTDEAUNA ovulatia se produce cu 14 zile inainte de terminarea ciclului respectiv, calculul efectuat CORECT se face REGRESIV fata de data la care va porni viitoarea menstruatie si NU PROGRESIV fata de data la care a pornit ultima menstruatie avuta. Multa sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci care a fost prima zi? 3 secretie maronie închisă sau 5 sânge foarte deschis?

| sofisis a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Prima zi in care ti-a curs prima cantitate de sange, indiferent de culoare. Deci 3.
Ovulatia nu o poti calcula niciodata exact pentru ca ai menstruatie neregulata.

3 răspunsuri:
| SiA31 a răspuns:

Caută o aplicație pentru menstruație în google play, și dacă setezi data începerii menstruației și data finalizării ei, aplicația va calcula singură perioada ovulației.
La fel de bine, poți merge la farmacie să iei un test de ovulație/fertilitate și să îl faci la câteva după ultima zi a menstruației. Dar acesta nu va preciza exact dată ovulației.