| vivi_6895 a întrebat:

Cum ii cereti iertare persoanei iubite? Cum va aratati parerea de rau? Daca se intampla sa nu fiti vinovat si el(ea) sa creada ca sunteti, ce faceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ceri iertare daca nu esti vinovat/a. Trebuie doar sa ii explici ce s-a intamplat, fara juraminte si disperare ca nu te va crede. Spui adevarul, iar daca inca nu crede si te considera vinovat/a, atunci chiar nu merita sa mai stai cu acea persoana pentru ca nu va avea incredere in tine niciodata si te va chinui cu suspiciunile, tu fiind mereu ranit/a si nefericit/a. Fiecare traieste cum gandeste. Asta inseamna ca ei ar putea face la fel cum gandesc despre tine. Oamenii care nu cred nimic nici cu juraminte nici cu dovezi, nu cred pentru ca ei insisi, in situatii similare ar putea minti sau insela.
Daca esti vinovat/a un "iarta-ma, imi pare rau" cu sinceritate, este suficient ca sa inteleaga ca regreti fapta.

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, depind despre ce e vorba, daca stiu ca am gresit imi cer iertare si promit sa nu se mai repete, dar daca nu sunt vinovata incerc sa ii demonstrez ca nu e adevarat.

lolita
| lolita a răspuns:

Un simplu iarta-ma, am gresit, te iubesc si nu se va mai intampla, poate rezolva totul. dar sa crezi cu adevarat ceea ce zici deoarece se cunoaste cand minti.

| fabiola a răspuns:

Simplu :un sarut si o rugaminte(iarta-ma!) Parerea de rau nu o arat, se citeste pe mine de la o posta! Cand nu sunt vinovata si el nu crede, discutam.Ma intereseaza motivele lui si apoi vin cu justificarile mele.Nu folosesc tonul ridicat ci umorul, se trece mult mai usor peste, asa!

| liz23 a răspuns:

Depinde de relatie.de ce anume ar trebui iertat, cat de grav e. Cateodata mai poti lasa de la tine, dar trebuie sa stii cand si in ce masura.Cand esti vinovat trebuie sa stii sa lasi capu in jos sa recunosti si sa indrepti... e normal si demn de respect.Cand iubesti ierti si esti iertat, dar nu exista un tipar cand si cat, fiecare dupa cum simte.

| SweetCandy a răspuns:

Ii arat ca imi pare rau si ii spun asta sincer in fatabig grin pentru mine nu e greu sunt genul care regreta ff mult cand greseste si mai adaug si niste lacrimistraight face sunt sensibila cand vine vorba de sentimente.happy

| Artemiss a răspuns:

La adolescenti e altfel faza cu iertarea...prea multi de "iarta-ma'de la o persoana, intr-un cuplu... o fac in ochii celuilalt sa para slaba... Daca stii ca ai gresit, fii matur si cere-ti iertare, nu e injositor ci din contra, o persoana cu capul pe umeri trebuie sa accepte atunci cand greseste...insa daca nu ai gresit si el/ea te crede vinovat sa nu spui nimic...pentru ce sa cedezi? ca sa vada acea persoana ca esti la picioarele ei? Tre sa spui iarta-ma doar atunci cand trebuie.

| nutzu' a răspuns:

Ce zici de,, una mica"?
Tu conduci!

| iuliana21 a răspuns:

Am gresit din nou iubirea mea... iarta-ma promit ma voi schimba imi pare rau

| flysky a răspuns:

Ar trebui sa vina de la sine...nu sa ceri sfaturi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu sa-mi cer iertare daca sunt vinovata de ceva si o fac cu cea mai mare seriozitate. Nu e injositor sa spui "Iarta-ma!". Nu vin cu foarte multe detalii, pentru ca la un moment dat adevarul iese la iveala. De putine ori s-a intamplat sa nu fiu crezuta, pentru ca nu mint.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii demonstrez contrariul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac ochișori de cățel și mă iartă cât ai clipi...